Mluvíte rádi o penězích? Myslíte na ně často? Nebo je pro vás toto téma tabu? Může to mít řadu důvodů. Třeba že máte strach, co zjistíte. Nebo se prostě stydíte, že nevíte, jak na tom jste. Jenže pokud chcete s penězi vyjít a dobře hospodařit, myslet na ně zkrátka trochu musíte, míní mentorka Margareta Křížová. „Především ale musíte vědět, kolik jich doopravdy máte,“ vysvětluje v prvním díle seriálu Jak na peníze a malé podnikání, který se věnuje tématu Já a osobní finance v kostce. Schválně si položte několik otázek:

Víte, kolik peněz máte, za co utrácíte a jak často? Víte, na jak dlouho máte finanční rezervu? Máte finanční KPZ neboli krabičku, či spíše „kasičku“, poslední záchrany?

Podívejte se na video, které vám odpoví na nejdůležitější otázky:

Zdroj: Youtube

Většina z nás to ví, nebo přinejmenším tuší, ale přece jen stojí za to, vzít si bankovní výpis a důkladně si ho prohlédnout. Ostatně právě tohle je základní pravidlo osobních financí – vědět, kolik peněz mám, protože jen tak mohu mít situaci pod kontrolou. Důležité je také vědět, za co platím, proč a kdy. Margareta Křížová rovněž radí rozvrhnout si částku, kterou měsíčně disponujeme, ideálně podle pravidla 50–30–20. Neboli padesát procent na bydlení, poplatky a jídlo, třicet procent na rezervu a dvacet procent na úspory a investice, ostatně o investicích také bude jeden z dalších dílů seriálu pro náš časopis.

Pravidla, jak vyjít s tím, co mám

  • Kdo ví, co má, ten má situaci pod kon­trolou – je důležité mít přehled o tom, co se děje na mém bankovním účtu.
  • Jednu minci sem, druhou tam – pravidlo 50/30/20. Rozdělit si měsíční příjem na tři části, největší na bydlení a životní potřeby, menší na rezervu a nejmenší na úspory a investice.
  • Mít kam sáhnout – vytvořit si „kápézetku“ neboli finanční rezervu, když se rozbije třeba pračka nebo lednice.
  • Co nemám, to neutratím – automatizace neboli nastavení trvalého příkazu na určitou částku, kterou pošlu na jiný účet, tvoříme tak rezervu na horší časy.
  • Šetřit na to, co chci – mít finanční cíle, střednědobé, krátkodobé či dlouhodobé, ať už v podobě dovolené, auta či krásných bot.
  • Investovat – spoření je důležité, ale v dnešní době je třeba i investovat, jinak úspory „schlamstne“ inflace.