Zažili jsme to asi všichni, někdy se to prostě stane. Člověk se podívá na účet, který je zlověstně prázdný. Může to být po sérii kalamit, kdy se většina našich domácích spotřebičů náhle – v řetězové reakci – rozhodne odporoučet, může se stát, že v našem dosavadním zaměstnání přistoupili ke škrtům, které se bohužel dotkly právě nás, můžeme přijít o partnera, s nímž jsme se dosud o výdaje dělili.

Podívejte se na video, které vám odpoví na nejdůležitější otázky:

Zdroj: Youtube

Zkrátka cest, jak se ocitnout bez peněz je mnoho. Pokud jsme neprohráli všechno v kasinu nebo se bezdůvodně půl roku nepovalovali doma na gauči, nemáme důvod se stydět, že se nám najednou prostě nedaří. To se může stát. A stává se to. Důležité je nestrkat před problémem hlavu do písku.

Je třeba se nadechnout a říct si, jak jen ušetřit. Sezvat rodinnou radu, vysvětlit jim, jaká je situace a zkusit s nimi hledat řešení. Třeba někoho z nich něco napadne, třeba máme v rodině skrytý talent, který by šlo využít a můžeme rozjet malou živnost.

Vždyť právě ode dna se můžeme odrazit plnou silou. Hlavní je se nevzdat a nepropadnout malomyslnosti.

Pár tipů, jak začít šetřit v rodinném rozpočtu

Pár tipů, jak začít šetřit v rodinném rozpočtu

  • Zjistěte, kde hrozí největší riziko, že nestihnete nebo nezvládnete splácet a zaplatit (plyn, nájemné, soc. a zdrav. pojištění) a zkuste vyjednat splátkový kalendář.
  • Nenaříkejte, dejte hlavy dohromady a hledejte řešení, které rodinné náklady je možné osekat. Udělejte i z dětí parťáky, kteří vám v rodinné radě mohou svým pohledem pomoci.
  • Škrtejte s rozmyslem: nerušte služby s výhodnou cenou nebo bonusem, k němuž se znovu nedostanete.
  • Přemýšlejte, zda situaci nevyužít k nastartování vlastní živnosti. Vždyť každý umí něco, za co je někdo jiný ochoten zaplatit

A na co ještě nezapomenout?

Přece na malé radosti, protože právě ty dělají život příjemným. Zkuste popřemýšlet, co vám dělá radost. Je to četba? Pak si obnovte kartičku do knihovny a půjčujte si knihy tam. Nebo vás baví umění? Podívejte se na webové stránky galerií a muzeí, jsou dny, kdy jsou vstupy zdarma či za zvýhodněnou cenu.

A co nakupování oblečení? Ano, to mnohdy v těžké chvíli pomůže, co si budeme povídat. Zkuste second hand. Nejen že je levný, ale je to i adrenalin. Třeba se vám podaří sehnat unikátní kousek za pakatel.