Parfémy pod lupou: Co je EdP a co EdT a jak je používat

Lucie Fendrychová | 24. 4. 2022
Louka Manufaktura, EdT, 629 Kč
Life by Esprit, EdT, 440 Kč
New Feminine Trussardi, EdP, 1449 Kč

Tři písmenka vám na první pohled prozradí, co se ve flakonu ukrývá. Zda od voňavé spršky čekat decentního průvodce, nebo sebevědomého parťáka.

Označení pochází z kolébky parfémů Francie a vyjadřuje podíl složek, který výrobci použili, kolik je tam vody, alkoholu a vonných látek. První písmeno je zkratka slova EAU, tedy voda a u nás se používalo označení voňavá voda, ze které vzniklo slovo voňavka. Pokud chcete zaperlit a slovo správně francouzsky vyslovit, překvapí vás, že žádné písmenko, které vidíte, nezazní. To je kouzlo a záludnost malebného jazyka, většina slov se jinak píše a jinak čte. Voda se francouzsky řekne O.

Toaletní voda

Říkáme jí domácky édétéčko nebo toaletka a vlastně vyjadřujeme její styl a cíl. Eau de Toilette se zrodila proto, aby nás doprovodila velkou částí života, tedy všedními dny, ke kterým se hodí užívat si voňavé složky, ale neobtěžovat jimi okolí. Ve složení vůně zabírají vonné látky 4-8 %, jednotlivé značky se obsahem trochu liší. Toaletní vody mají nižší intenzitu hned po prvním navonění, takže se hodí do zaměstnání, k home-office, ke sportu. V průběhu dne se decentně vytrácejí, což se dá obnovit druhým nanesením, nebo využít příležitost a odpoledne se navonět jinak.

Ideálním způsobem nanášení EdT je vstoupit do voňavého obláčku, který vytvoříte tím, že před sebou několikrát zmáčknete rozprašovač. Posílit intenzitu a výdrž vůně umí tělové mléko, mastnější pokožka je ideální podklad. Na oblečení toaletní vodu nestříkejte, obsahuje vysoký podíl alkoholu, který by mohl látku odbarvit.

Hravá kostka v jarním šatníku! Styl anglické lady vynechte a odvažte se
Krása

Hravá kostka v jarním šatníku! Styl anglické lady vynechte a odvažte se

Parfémová voda

Někdy označujeme Eau de Parfum jako poloparfém, což slibuje, že se dostaví luxusnější voňavý zážitek. Slušnost je použít v koncentraci složení minimálně 9% vonných látek, ale často se parfuméři blíží až ke slibným 15 %. Na první nádech intenzivní a následně dlouhotrvající stopa se hodí pro výjimečnější události, které probíhají často večer. Na plese či v divadle už se s mísením dámských parfémů v okolí nositelek tak nějak počítá. Ovšem vyznavačky silnějších vůní používají poloparfém v zimě i pro každodenní vonění.

Kvalitní parfémová voda vás ve stejné intenzitě zahalí po celý večer a na rozdíl od Popelky se nemusíte bát ani půlnoci. Jemný nádech se v oblečení drží i několik dní. Umístěte vůni na místa, kde tepe krev, horko jí prospívá. Stoupání z tepen na krku si užijete především vy a ten, kdo se k vám nakloní, sprška na zápěstí vytvoří při pohybu rukou svůdnou auru.

Inspiraci, jaký parfém si pořídit na jaro, najdete v časopise Vlasta číslo 19.

Jak najít lehkou vůni, která vás nebude dráždit
Doporučujeme

Jak najít lehkou vůni, která vás nebude dráždit

Tagy Francie parfém vůně