Poprvé do Paříže? 8 praktických tipů, jak nezabloudit a nenechat se okrást

Petra Šmídová | 25. 7. 2022
L‘artiste založil před 50 lety umělec, který si na ni vydělal prodejem svých obrazů.
Syn Julien se po několika letech vrátil domů z USA, aby útulnou restauraci pod svahem Montmartre po svém otci převzal.
V kině Le Champo se promítá francouzská klasika a také nezávislé filmy.

Paříž je pro mnohé vysněnou destinací. Je domovem avantgardní módy a umění, nepřeberné gastronomie i půvabné architektury, kam se sjíždějí zamilované dvojice z celého světa. Pro toho, jenž do francouzské metropole zavítá poprvé, však může být orientace křivolakými uličkami, zejména pokud neoplývá cizí řečí, poměrně náročným úkolem. Proto pokud se do francouzské metropole chystáte poprvé, přinášíme ty nejlepší tipy od nejvhodnějších časů přes návštěvu památek až po vychytané tipy, jak se vyhnout místním šejdířům.

1. Spojte romantiku s gastroturistikou

Paříž má pověst města lásky. Pokud si tedy představujete, jak Francouzi při západu slunce píší poezii v secesní kavárně a k tomu usrkávají víno, nebudete daleko od pravdy. Hlavní francouzské město všechny tyto scenérie opravdu nabízí. I proto je metropole oblíbenou filmovou lokací. Pokud jste se však do Paříže kromě romantiky vydali i za gastroturistikou, zaměřte se na michelinské restaurace a bistra. Francouzi jsou vyhlášenými labužníky, a tak rozhodně nebudete litovat. Vaše chuťové pohárky budou tančit doslova čardáš!

Nemáte chuť na sex? 5 potravin, které dle vědců zaručeně nabudí ztracené libido
Cestování

Nemáte chuť na sex? 5 potravin, které dle vědců zaručeně nabudí ztracené libido

2. Vyrazte mimo hlavní sezónu

Paříž je krásná v jakémkoli ročním období. Pokud se však nechcete prodírat davy turistů, nejlepší dobou k návštěvě je mimo hlavní sezónu, tedy v dubnu a říjnu. Dalším benefitem jsou pak levnější turistické ceny a okouzlující příroda. Zatímco milovníci jara budou zbožňovat růžové odstíny třešňových květů a obdivovat krajinu probouzející se ze zimního spánku, v říjnu se pak městské parky zahalí do pestrých barev podzimu. Nezapomeňte si nabít své chytré telefony, protože tyhle dechberoucí scenérie budete chtít fotit ostošest!

Tunisko: Čisté pláže a tyrkysové moře aneb bezpečná exotika za humny
Cestování

Tunisko: Čisté pláže a tyrkysové moře aneb bezpečná exotika za humny

3. Rezervujte si hotel podle památek

Paříž je rozdělena na dvacet obvodů a čtvrtí. V každém obvodu se přitom nachází jiné památky a atrakce. Hotel proto vybírejte podle toho, co máte v plánu navštívit. Například známá čtvrť Montmartre, kde se nachází nejen bazilika Sacré-Coeur, ale také třeba kabaret Moulin Rouge, leží v obvodu číslo 18. Na hranici 3. a 4. obvodu je pak situována čtvrť Le Marais. Jedná se o kdysi židovskou módní čtvrť, známou také jako SoMa (South Marais). Je plná butiků, galerií a gay barů s četnými košer restauracemi. Travnatý park Place des Vosges je domovem elegantních arkád a muzea Musée Victor Hugo, kde tento spisovatel žil. Pokud vás zajímá, jak žijí francouzští studenti, pak zavítejte do 5. neboli Latinské čtvrti. Je domovem Sorbonnské univerzity a kaváren plných studentů. Také je známá svými knihkupectvími, včetně význačného Shakespeare & Company. Ale pozor, ubytování zde může být dražší, takže se na to připravte!

Osamělost a vyhoření. Mileniálové jsou generací s nejhoršími depresemi
Zdraví

Osamělost a vyhoření. Mileniálové jsou generací s nejhoršími depresemi

4. Obujte pohodlné boty

Dlážděné ulice Paříže jsou sice hezké na pohled, ale pro vaše chodidla dost zabijácké. A protože se město nejlépe poznává pěšky, zahoďte podpatky a tvrdé baleríny a nazujte raději ty nejpohodlnější tenisky, které máte. Atrakce totiž nejsou zrovna blízko od sebe – například Eiffelova věž stojí na zcela opačné straně než Notre Dame. Věřte, že po celodenním ťapání uličkami vám za to vaše nožky poděkují.

Strašák jménem menopauza. Poradíme, jak si udržet krásné vlasy, pleť i nehty
Zdraví

Strašák jménem menopauza. Poradíme, jak si udržet krásné vlasy, pleť i nehty

5. Zkuste hromadnou dopravou a pronájem kol

Dalším skvělým způsobem, jak prozkoumat Paříž, je jízda metrem. Jak na to? Stačí si obstarat průkaz Paris Pass nebo Paris Metro Pass. Pokud vám ale pro pohyb po městě vyhovuje spíš kolo, pak je k dispozici veřejný systém sdílení kol Velib, který nabízí více než 1800 stanic po celé Paříži. Klasické kolo či elektrokolo si můžete půjčit buď na určitou dobu a poté ho vrátit na nejbližší stanici, anebo jezdit do té doby, než vám vyprší platnost.

Odlehčeme planetě! 6 tipů, jak nenásilně zredukovat každodenní spotřebu plastů
Cestování

Odlehčeme planetě! 6 tipů, jak nenásilně zredukovat každodenní spotřebu plastů

6. Pozor na chmatáky

Jestliže jste se rozhodli pro jízdu metrem, dávejte si pozor na kapsáře a podvodníky. Právě turisty mají obvykle v hledáčku jako snadný cíl pro svůj lup, proto si nechte důležité dokumenty raději na hotelu. Nenoste s sebou pro jistotu ani velké množství peněz. Spoustu švindlířů potkáte i kolem turistických památek a atrakcí. Někteří z nich například nevinně žádají o podepsání různých srdcervoucích petic anebo nabízejí náramky přátelství. Pokud někoho takového potkáte, vůbec se s ním nebavte a raději rychle odkráčejte. Mohlo by vás to vyjít dost draho.

7 tipů na výlety po Lužických horách: Objevte krásu kraje Pyšné princezny!
Cestování

7 tipů na výlety po Lužických horách: Objevte krásu kraje Pyšné princezny!

7. Vozte si cestovní adaptér

Jen málokdo ví, že elektrické zástrčky v Paříži vypadají jinak než ve zbytku světa. Zatímco ty evropské jsou dvoukolíkové, ty francouzské jsou kruhové a hluboké. Luxusní hotely mohou mít ve svých pokojích k dispozici alternativní zásuvky, pokud se však rozhodnete pro levnější pobyt v penzionu či hostelu, tato možnost vám pravděpodobně nabídnuta nebude. Nezapomeňte si proto do kufru přibalit cestovní adaptér! Je to věc, bez které se v dnešní době moderních technologií rozhodně neobejdete.

Jako malá zažila šikanu. Štěpánka Duchková teď cepuje své syny
Vztahy

Jako malá zažila šikanu. Štěpánka Duchková teď cepuje své syny

8. Kontrolujte otevírací dobu restaurací a památek a dělejte rezervace

Možná vám to jakožto zaneprázdněným lidem nedává smysl. Ale pokud jste v Paříži, chovejte se jako Pařížané. Dejte si odpolední siestu, posuňte si večeři na 19:30 a važte si svého odpočinku. Změny v rozvrhu místních prodejců a poskytovatelů služeb mnohdy nemusí mít žádný řád, dny i časy se mohou lišit v průběhu roku, a to především z důvodu změn sezóny a letního času. Proto si zvykněte kontrolovat otevírací dobu alespoň dva dny předem a pro jistotu si rovnou udělejte rezervaci. A to i u turistických památek a nejrůznějších atrakcí. Není totiž nic horšího než dorazit pěšky na místo a zjistit, že před hodinou zavřeli.

Zdroj: klook.com vlasta.cz

Nastavte tělu a duši balanc! 5 tipů, jak se vyhnout psychosomatickým potížím
Cestování

Nastavte tělu a duši balanc! 5 tipů, jak se vyhnout psychosomatickým potížím

Tagy domov Eiffelova věž hotel Paříž restaurace Victor Hugo William Shakespeare