Dnes je pátek 13. Tady je 8 nejznámějších pověr! A proč je tento den nešťastný?

Petra Šmídová | 13. 5. 2022
Černá kočka přes cestu je nejznámější lidovou pověrou
Smůlu může dle pověr přinést rozsypaná sůl
Zabití pavouka údajně přinese neštěstí

Pátek 13. je den jako každý jiný, přesto patří mezi obávané. Od rána jsme ve střehu, aby se náhodou něco nepřihodilo. A pak omylem rozsypeme sůl nebo nám přes cestu přeběhne černá kočka a máme po náladě. Co všechno údajně nosí, nejen na pátek 13., smůlu? Jak hrozbu zažehnat? A proč je vlastně tento den špatný?

1) Černá kočka přes cestu

Kočky přes cestu přebíhají dnes a denně, i proto je možná tato pověra jedna z nejznámějších. K odvrácení nepřízně osudu by se měl člověk údajně otočit vlevo a třikrát si odplivnout. Zažehnat smůlu ale může i setkání se třemi černými kočkami pohromadě, které vám naopak přinesou štěstí. Totéž platí, vejde-li černá kočka k vám domů nebo na dvůr a zase odejde. Pokud však u vás zůstane, je to dle pověr přesně naopak.

2) Rozbité zrcadlo

Říká se, že pokud rozbijete zrcadlo, čeká vás sedm let neštěstí. V zrcadle se údajně odráží lidská duše – ta vaše, když se do něj díváte. A jestliže ho roztříštíte, zároveň si poraníte duši. Tu je třeba znovu uzdravit. V tomto případě bychom prý měli všechny střepy do posledního kousku posbírat a zakopat venku na zahradě. A ať vás ani nenapadne slepovat střepy u rozbité konvice či hrníčku! Škoda se už stala a nedá se vzít zpět. Pokud byste věc slepili, mezerami mezi střepy bez ohledu na lepidlo vám údajně budou odtékat peníze a jiné hodnoty, a to přece nechcete. Pamatujte, že tyhle střepy přinášejí štěstí.

Čtyři druhy zeleniny, které vám pomůžou zhubnout ještě před létem
Zdraví

Čtyři druhy zeleniny, které vám pomůžou zhubnout ještě před létem

3) Podkova na zdi

Mnoho lidí si nad dveře věší koňskou podkovu v domnění, že jim přinese štěstí. Aby tomu tak ale skutečně bylo, musí být umístěna podle určitých pravidel, tedy viset nade dveřmi přesně uprostřed a „nohama“ nahoru jako pohár. Jen tak vám z ní štěstí a peníze neutečou.

4) Rozsypaná sůl

Rozsypaná sůl prý znamená hádky a rozpory v rodině. Pokud této pověře věříte, vezměte špetku z vysypané hromádky a hoďte ji přes levé rameno. Smůla se vám tak vyhne.

5) Žebřík

Tato pověra tvrdí, že jestliže projdete pod žebříkem opřeným o stěnu, nalepí se na vás smůla a neštěstí. Číhají tam totiž prý duchové mrtvých zločinců a hříšníků. Setřást je můžete tak, že si pod žebříkem rychle něco přejete anebo zkřížíte prsty na rukou. Variantou je také, že bez otáčení zacouváte zpátky.

Chcete se setkat s Leošem Marešem? Na koncert kvůli tomu nemusíte
Cestování

Chcete se setkat s Leošem Marešem? Na koncert kvůli tomu nemusíte

6) Smeták štětinami nahoru

Pamatujte, že smeták, koště a jiné úklidové náčiní patří při odložení do kouta vždy štětinami dolů. Jen tak zajistíte, aby veškeré vaše strachy zůstaly vymeteny. Pokud učiníte opak, smůla se vám bude lepit na paty.

7) Zabitý pavouk

Pokud zabijete pavouka, zabijete s ním i své štěstí. Kdo by tuto povídačku neznal? A jak se zdá, nechat žít bychom měli především křižáky. Právě tento druh pavouka se podle lidové legendy snažil utkat pavučinu na krvácejících Kristových ranách, aby mu zastavil krev.

8) Otevřený deštník v místnosti

Hlavně ať vás nenapadne otevírat deštník v místnosti! Urazili byste tím boha Slunce. Pověra pochází ze starého Egypta, kde se deštníky používaly jako ochrana před slunečním žárem. Jak se zdá, i tahle nevinná maličkost vám může přinést smůlu.

Proč je pátek 13. nešťastný den? Odpověď najdeme v minulosti

Právě v pátek 13. v roce 1307 začalo zatýkání, mučení a zabíjení rytířů templářského řádu, jehož účelem bylo jejich kompletní vyhlazení, které se však nakonec naštěstí nezdařilo. Poselství černého pátku ale přetrvává dodnes, neboť i Noe bojoval s potopou světa v pátek, dále byl na Velký pátek ukřižován Ježíš Kristus, kterého navíc při poslední večeři Páně zradil třináctý člověk u stolu – Jidáš. A aby toho nebylo málo, v pátek měl Kain zabít Ábela, Eva nabídnout Adamovi jablko, a když se opět vrátíme ke třináctce a přesuneme se do současnosti, tak Apollo 13 bylo jediným neúspěšným letem na Měsíc. Tato kombinace je zkrátka problematická. Potěšující ale může být fakt, že pátek 13. je vždy maximálně třikrát do roka.

Zdroj: vimjakna.cz, kralovstvizen.cz, ceskobudejovicky.denik.cz

Lunární kalendář: Ve středu doplňte vitamíny, v pátek si zajděte na kosmetiku
Horoskopy

Lunární kalendář: Ve středu doplňte vitamíny, v pátek si zajděte na kosmetiku

Tagy Ježíš Kristus kočka Měsíc pověra Řád templářů Slunce sůl Velký pátek