Když pes útočí: Jak rvačku utnout, kdy volat 158? Pozor na přiživení agresivity

Petra Šmídová | 20. 10. 2022

Milujeme je jako vlastní děti a splnili bychom jim, co jim na očích vidíme. Chtějí pamlsek? Dostanou ho. Mají náladu na dovádění s míčkem v parku? V mžiku jsme u dveří, bereme kabát a vyrážíme, i kdyby se čerti venku ženili. Jenže právě v parcích, kam se svými mazlíčky na procházky chodíme nejčastěji, na nás i naše psí společníky číhá riziko v podobě psí šarvátky. Jak se zachovat, když bitka nastane? Čím psy rozehnat? A jak vlastně celé situaci předejít?

Stejně jako lidé, ani všichni psi si nejsou sympatičtí. Zatímco však někteří dají svoji nevraživost vůči druhému najevo pouhým zavrčením, jiní rovnou skočí do rvačky. Pokud se spolu pejsci znají, může jít o nevinné přetahování o hračku. Jiná situace ovšem nastává, když na vašeho čtyřnožce zaútočí pes zcela neznámý, často navíc zákeřně ze zálohy. Roli pak hraje nejen prostředí, ve kterém se nacházejí, ale i velikost zvířete. Tak či tak je třeba nepropadat panice a rozhodovat se rychle a důrazně.

Rotoped, plavání nebo snad TRX? 8 sportů, kterými spálíte kalorie během 30 minut
Hubnutí

Rotoped, plavání nebo snad TRX? 8 sportů, kterými spálíte kalorie během 30 minut

Co dělat, když se psi rvou?

“Jako první věc při útoku je třeba na zvíře rázně zařvat. Případně pokud jde o agresi kvůli pamlsku, nebo hračce a podobně, tak je třeba tu danou věc vzít. Pokud nic takového nepomáhá, je vhodné využít zdroj vody (hadice, kýbl, potok), jestliže máte tu možnost. Studená voda zvířata zastaví,” upozorňuje specialista chovatelských potřeb Tomáš Vykydal. Dalším tipem, jak zastavit útok, může být použití pepřového spreje na psy. Je však třeba být opatrný, abyste neohrozili sebe sama, případně další lidi a zvířata v okolí.

Co rozhodně nedělat?

Nesnažte se psa ze zubů útočníkovi vytrhnout, můžete tím způsobit více škody než užitku. Navíc se můžete poranit. Pokud vlastníte větší plemeno, vhodné není ani brát psa do náruče. Situaci to totiž většinou ještě zhorší. "Pes v náručí bývá mnohdy ještě agresivnější, a to i přes to, že si to jeho majitel nemusí uvědomovat. Následně to pak o to více dráždí útočící zvíře,” dodává Vykydal. Naopak pro malá psí plemena zhruba do výše kolen by souboj mohl být fatální, proto, pokud je to jen trochu možné, zdvihněte pejska do výšky a postavte ho například na zídku nebo popelnici, kde bude v bezpečí.

TEST: Jak dobře znáte slovenskou herečku Annu Šiškovou? Otestujte se
Cestování

TEST: Jak dobře znáte slovenskou herečku Annu Šiškovou? Otestujte se

Jak rvačku utnout?

Na psy hystericky nekřičte, ani je nebijte. Tím agresivitu jen přiživíte. „Pokud bojující psi na povely nereagují, zkuste jim přes hlavu hodit mikinu, bundu či deku, aby na sebe neviděli a zklidnili se. Zkušenější pejskaři mohou použít hmat, kdy psa vezmou za zadní nohy nebo slabiny a zvednou ho či jej svalí na bok. Musejí počítat s tím, že se po nich pes může ohnat, takže je lepší si opět třeba bundou chránit ruce,“ radí Jan Moravec, pojistitel domácích mazlíčků. V případě, že jsou psi pevně zakousnutí do sebe, můžete vyzkoušet i krátké přidušení zatáhnutím za obojek, anebo hafanovi strčit prst do konečníku. Po tomto manévru je velmi pravděpodobné, že druhého psa pustí.

Jak se zachovat po útoku?

Je-li jasné, který pes útok vyprovokoval, je za jakékoliv zranění oběti odpovědný majitel. Dokonce se jedná o přestupek a vlastník zvířete je povinen zaplatit všechny výlohy spojené s veterinárním ošetřením - není tedy od věci zřídit si pro tyto případy pojištění.

  1. Vyměňte si na místě s majitelem agresivního zvířete kontakty.
  2. Zajistěte svědky.
  3. Poranění si vyfoťte na mobilní telefon a zeptejte se, zda je zvíře očkováno proti vzteklině.

Jestliže majitel agresora není ochotný spolupracovat, nebo na místě není, pak nezbývá než zavolat policii.

Cukr v malém množství není zlo! Jedna lžička denně může pomoct seniorům
Zdraví

Cukr v malém množství není zlo! Jedna lžička denně může pomoct seniorům

Jak šarvátce předejít?

Zaregistrovali jste během vaší procházky, že na vás nebo vašeho mazlíčka cizí pes vrčí, naštvaně štěká, cení zuby nebo se mu ježí chlupy? Pak uděláte nejlíp, když se mu vyhnete obloukem, přejdete na druhý chodník, či změníte trasu. Je na podobný manévr příliš pozdě? V takovém případě přichází na řadu plán B - přitáhněte si svého psa nakrátko, nebo přivolejte k noze, a stoupněte si mezi něj a čtvernožce, který se chystá k útoku. Roztáhněte ruce, vytáhněte ramena a snažte se působit větší. V případě, že není šance, abyste psí rvačku odvrátili, raději svého psa pusťte z vodítka – má tak šanci utéct, anebo alespoň lépe manévrovat. Navíc se do vodítka nezamotá, ani nepřidusí.

Zdroj: vlasta.cz animalwellnessmagazine.com Petcenter Petexpert

Syndrom vyhoření. Přichází plíživě a nenápadně. Jak poznat varovné signály?
Cestování

Syndrom vyhoření. Přichází plíživě a nenápadně. Jak poznat varovné signály?

Hvězda seriálu Případy 1. oddělení Juraj Loj: Od Trojana k policii. A má 3 děti
Rozhovory

Hvězda seriálu Případy 1. oddělení Juraj Loj: Od Trojana k policii. A má 3 děti

To je vražda, napsala, Vražedné pobřeží, Columbo: Tak šel čas s hlavními hrdiny
Příběhy

To je vražda, napsala, Vražedné pobřeží, Columbo: Tak šel čas s hlavními hrdiny

Tagy Jan Moravec pes