6 vánočních písní, které milujeme i nesnášíme. Alergii mají lidé i na Půlnoční

Petra Šmídová | 22. 12. 2022

Každý prosinec se v rádiích a reproduktorech nákupních center rozezní vánoční písně. A zatímco jedni si s chutí prozpěvují, druzí by si nejraději zacpali uši. Které vánoční skladby jsou nejoblíbenější a zároveň nejotravnější?

Zdroj: Youtube

1. Mariah Carey – All I Want For Christmas Is You

Jakmile uslyšíte ikonické cinkání a úvodní tóny nezaměnitelné sváteční hymny z roku 1994, je jasné, že Vánoce jsou za dveřmi. Píseň, která má k dnešnímu dni 747 milionů zhlédnutí na Youtube, se i po letech každoročně umisťuje na nejvyšších příčkách světových hitparád a pyšní se několika cenami posluchačů. Američané však píseň zároveň označili jako neotravnější, jelikož hraje úplně všude a není před ní úniku.

2. Wham – Last Christmas

Hit George Michaela z roku 1984 je s Vánocemi neodmyslitelně spjatý. A přestože v písni není nic o Santovi, sobech, stromech, sněhu nebo o čemkoliv, co obvykle spojujeme s vánočním časem (song totiž vypráví o neúspěšném románku, který náhodou začal 25. prosince, kdy Michael někomu dal své srdce, a skončil 26. prosince, kdy ho tento nevděčný člověk zradil), tak stejně boří vánoční hitparády.

Rozbor Tří oříšků pro Popelku: Láska prince k chlapci, emancipace a feminismus
Příběhy

Rozbor Tří oříšků pro Popelku: Láska prince k chlapci, emancipace a feminismus

3. John Lennon - Happy Christmas (War Is Over)

Kdo by neznal píseň Johna Lennona a Yoko Ono, která v roce 1971 vznikla v historickém kontextu vietnamské války jako protest song a postupem času se vyvinula do téměř klasické vánoční koledy? Hit, bez něhož se neobejdou žádné Vánoce, vyšel do dnešního dne na mnoha vánočních albech a v diváckém hlasování hudebního kanálu VH1 o nejpopulárnější vánoční píseň se umístil na devátém místě.

4. Kryštof feat. Karel Gott - Vánoční

Jsou tomu dva roky, co píseň s jednoduchým názvem Vánoční poprvé spatřila světlo světa. Od té doby ji v předvánočním období k radosti fanoušků intenzivně hrají snad všechna česká rádia. Karel Gott, který je pro mnohé symbolem nejkrásnějších svátků v roce, píseň slyšel naposledy, když byla hotová ze sedmdesáti procent. Přesto dal svolení, že může po jeho smrti vyjít. K hitu z pera Richarda Krajča vznikl zároveň i hvězdně obsazený videoklip, který režírovala Karin Krajčo Babinská.

KVÍZ: Poznejte princezny z oblíbených českých pohádek
Cestování

KVÍZ: Poznejte princezny z oblíbených českých pohádek

5. Václav Neckář - Půlnoční

V roce 2011, kdy měl premiéru film Alois Nebel, málokdo tušil, že se jeho ústřední melodie stane hitem, natož oblíbenou vánoční koledou, kterou má ve svém repertoáru mnoho dětských pěveckých sborů. A přestože text není zrovna sváteční, broukají si ho o Vánocích lidé napříč generacemi. Pro Václava Neckáře tato píseň navíc znamenala velký návrat na scénu po mozkové mrtvici v roce 2002, po níž se musel znovu učit mluvit a chodit.

6. Ewa Farna - Vánoce Na Míru

„V balicím papíru Vánoce na míru,“ zpívá Ewa Farna v písni z roku 2017, která se za pět let od svého vydání stala doslova adventní klasikou. Na první místo rádiového žebříčku ovšem dosáhla až letos. A úspěchy slaví i na Youtube, tam se skladba pyšní 32 miliony zhlédnutí. Hit z pera Lukáče Chromka (hudba) a Martina Chobota s Filipem Sázavským (text) původně vznikl na objednávku platformy Mall.cz.

Zdroj: vlasta.cz people.com mentalfloss.com musicserver.cz ireport.cz wikipedia.org

Sushi bez rýže a syrové ryby. Jeho začátky vás překvapí
Cestování

Sushi bez rýže a syrové ryby. Jeho začátky vás překvapí

Vánoce bez následků: Jak o svátcích nepřibrat a co dělat, když už se přejíte
Hubnutí

Vánoce bez následků: Jak o svátcích nepřibrat a co dělat, když už se přejíte

Japonský bramborový salát nebo finský? Tradice bramborového salátu vás překvapí
Cestování

Japonský bramborový salát nebo finský? Tradice bramborového salátu vás překvapí

Tagy Ewa Farna George Michael John Lennon Karel Gott Mariah Carey Václav Neckář Válka ve Vietnamu Vánoce Yoko Ono YouTube