Pletení zlepšuje duševní zdraví. Tlumí úzkost a zlepšuje paměť

Karla Pelikánová | 4. 5. 2021

Příjemná kratochvíle vykouzlí nejen krásné oblečení, ale zlepší i fyzickou a duševní kondici. Vyzkoumali to vědci!

Probouzí klid

Kdo by netoužil po tom, být v pohodě, klidu a cítit se šťastný? Podle studie zveřejněné v časopise British Journal of Occupational Therapy má pletení pozitivní vliv na psychiku, o to víc, je-li praktikováno ve skupině. „Kroužky pletení jsou mezi ženami stále oblíbenější. Ve skupině dochází ke vzájemné pomoci, komunikaci a navazování nových vztahů. Zejména pro jinak nespolečenské nebo introvertní ženy je to skvělá příležitost, jak zapadnout do kolektivu,“ říká terapeutka Victoria Schindlerová.

Jak se nezbláznit z pandemie? Udělejte si každý den alespoň jednu radost
Cestování

Jak se nezbláznit z pandemie? Udělejte si každý den alespoň jednu radost

Tlumí úzkost

Při pletení dochází k uvolňování dopaminu, chemické látky vyvolávající dobrou náladu. V jedné britské studii požádali vědci desítky osob s poruchami příjmu potravy, aby se této činnosti věnovaly každý den po dobu čtyř týdnů. Poté jim dali vyplnit dotazník týkající se vlivu pletení na duševní zdraví. Až 74 procent účastníků potvrdilo, že jim pletení pomohlo snížit obavy z jídla, zmírnit úzkost a vyčistit mysl od negativních myšlenek spojených s jídlem.

Nejste závisláci? Udělejte si digitální detox a odpočiňte si od obrazovek
Cestování

Nejste závisláci? Udělejte si digitální detox a odpočiňte si od obrazovek

Upravuje krevní tlak

Lékaři z Massachusettské všeobecné nemocnice zjistili, že pokud se pletení praktikuje pravidelně a dlouhodobě, pomáhá snižovat krevní tlak a zlepšuje stav arterií. Tým doktora Herberta Bensona pro změnu přišel na to, že repetice slov při pletení a stále se opakující kmitání jehlic je pro duševní zdraví a mozkové funkce stejně prospěšné jako například tai-či nebo jóga.

Udělejte si pořádek v šatníku. Nechte si jen to, co vám sedne a sluší
Cestování

Udělejte si pořádek v šatníku. Nechte si jen to, co vám sedne a sluší

Lepší paměť

Studie americké Mayo kliniky zase ukázala, že činnosti, jako je pletení, čtení nebo malování, pomáhají u lidí ve středních letech snižovat riziko ztráty paměti až o jednu třetinu. Naproti tomu zlepšují kognitivní funkce, jako je pozornost, bystrost a paměť.

Baví vás ruční práce? Vyzkoušejte si pletení na prstech:

Zdroj: Youtube
Tagy ruční práce úzkost