Blíží se opět tropické počasí. Jak předejít úžehu? Pitný režim nestačí

Jitka Musilová | 1. 8. 2022

Horké léto s sebou nese nemalá zdravotní rizika. Pokud se nebudete dostatečně chránit před ostrými slunečními paprsky, můžete si snadno přivodit úpal nebo úžeh. Nejenže si můžete zkomplikovat dovolenou, ale krátkodobé zdravotní komplikace mohou přerůst v pořádný problém.

Úpal i úžeh se často zaměňují, protože mají podobné příznaky, ale z lékařského hlediska jde o dva rozdílné zdravotní problémy. Jenže je rozdíl, jestli jste celý den strávili v autě bez klimatizace, nebo jste se přes poledne opalovali na přímém slunci a nechránili si nejen pokožku, ale také hlavu. V obou případech jde o jasné přehřátí organismu.

Při úpalu většinou selže vlastní termoregulace. Úpal je jasnou reakcí na nadměrné vystavení se teplu a nedostatek tekutin. Úžeh je podráždění mozku a jeho blan přímým slunečním zářením. Takže zatímco k úžehu přijdete raz dva při dlouhodobém pobytu na přímém sluníčku, úpal si uženete klidně i v případě, že budete jen zavřeni delší dobu v přehřáté tramvaji nebo jiném dopravním prostředku.

Je nám líto, ale vložené video již není dostupné.
Je nám líto, ale vložené video již není dostupné.

Jak poznáte úpal?

Jestli jste strávili celý den na sluníčku a málo jste pili, potom vás budou trápit zvýšená teplota, dokonce až horečka, nevolnost doprovázená zvracením, křeče, známky dráždění mozkových obalů, což jsou bolest hlavy, ztuhlá šíje, křeče, nebo dokonce i ztráta vědomí. Starší nebo nemocní lidé mohou mít dokonce šok. „Mezi projevy úpalu patří bolest hlavy, pocity žízně, zvýšená teplota, která může dosáhnout i 40 stupňů, dále pak závratě či těžkosti. Úpal může signalizovat i hukot v uších a nauzea (nevolnost). Postižený je citlivý na světlo a dělá se mu tma před očima, může i zvracet. Zornice očí jsou rozšířené, pokožka horká a zarudlá. Při přehřátí kolabuje organismus rychleji a hrozí upadnutí do bezvědomí,“ popisuje MUDr. Jaroslava Čiefová, internistka a praktická lékařka EUC Kliniky Praha – Šustova, a dodává, že vhodnou prevencí je pokrývka hlavy, pravidelný pitný režim a také pobyt na stinném místě.

Plastické operace a estetické zákroky jako marnivost? Pozor, můžou i pomáhat!
Zdraví

Plastické operace a estetické zákroky jako marnivost? Pozor, můžou i pomáhat!

Úžeh je o něco horší než úpal

V případě úžehu může dojít až k poškození mozkových blan. Horečka může vystoupat až nad 40 °C, dalšími příznaky je zimnice, bolest hlavy, závratě ale i křeče nebo zmatenost. V krajních případech může dokonce dojít k celkovému selhání organismu. „Důležitou prevencí úžehu je dodržování pitného režimu a pravidelné ochlazování těla. Úžeh často provází malátnost, nevolnost, bolest hlavy, na kůži se objevují spáleniny od slunce. Ke zklidnění a zchlazení pokožky je vhodné aplikovat panthenol, nejlépe ve formě spreje, pěny nebo lehkého fluidu. Pacientovi se uleví od nepříjemného pocitu pálení a pokožka se navíc rychleji zhojí. Venku je vhodné mít pokožku zakrytou oblečením a nadále ji nevystavovat slunci,“ říká MUDr. Helena Michalíková, dermatolog z Canadian Medical.

Nevíte, co s cuketami? Zkuste koláč nebo pizzu. Cuketa je královna vitamínů
Recepty

Nevíte, co s cuketami? Zkuste koláč nebo pizzu. Cuketa je královna vitamínů

První pomoc při úpalu a úžehu

  • Ze všeho nejdůležitější je snížit teplotu těla a přesunout se do stínu nebo do klimatizované místnosti.
  • Je nutné zbavit se přebytečného oblečení.
  • Pomůže mokrý ručník na čelo, vlažná sprcha, vlažný obklad na tělo nebo kbelík s chladnou vodu na nohy.
  • Velmi důležité je doplnit chybějící tekutiny a minerály. Vypijte iontový nápoj, minerální nebo osolenou vodu.
  • V případě zvracení si dejte mátový čaj a kinedryl.
  • Pokud potíže přetrvávají, vyhledejte lékaře.

Zdroj: www.vlasta.cz,

https://euc.cz

Máte alergii na drobné? Nemusíte být zlatokopka. Alergie na peníze existuje!
Zdraví

Máte alergii na drobné? Nemusíte být zlatokopka. Alergie na peníze existuje!

Tagy bolest hlavy Canadian Medical s.r.o. organismus pitný režim pokožka Praha úpal úžeh