Podzimní deprese

Do boje s podzimní depresí: psycholožka radí, jak ji zmírnit

Dny se zkracují, slunečního svitu ubývá a nevlídných plískanic přibývá. A právě tato kombinace je živnou půdou pro podzimní úzkost a depresi. Spousta z nás si ji možná ani nemusí uvědomovat, přichází sama, nečekaně a bez vyzvání. Jak s ní bojovat?

Podle newyorské psycholožky Patricie Thornton je pro spoustu lidí prvním podnětem ke změnám nálad především konec léta. "Pokud jste v letních měsících neudělali vše, co jste plánovali zažít nebo splnit, může se snadno objevit pocit lítosti. A úzkost na vás může skočit i v případě, že jste měli báječné léto a najednou je po všem," upřesňuje s tím, že podvědomí nám pak samo napovídá, že nás čeká náročné podzimní období plné práce, povinností, vánočních příprav a stresu. A samozřejmě i ošklivého počasí.

„Snížení slunečního záření a s ním nedostatečný příjem tolik potřebného vitaminu D vede k poklesu hladiny serotoninu. Tento důležitý hormon ovlivňuje náladu, chuť k jídlu i spánek. Naopak narůstá hladina melatoninu, který vyvolává pocit ospalosti a deprese,“ vysvětluje britská lékařská poradkyně Clare Morrison.

Čtěte také

Yvetta Blanarovičová

Čtěte také

Yvetta Blanarovičová: O své pubertě, synovi i trampotách s čipernou maminkou

Jak se podzimní úzkost projevuje?

špatná nálada a deprese

úzkost a nadměrné obavy

podrážděnost

letargie, ospalost a únava

ztráta zájmu o každodenní činnosti

Na rozdíl od jiných úzkostí často neexistuje přesně daný vnější spouštěč, navíc má tendenci se každoročně opakovat.

 

Jaké kroky podniknout, aby se podzimní deprese zmírnila?

1. Získejte více světla

Začněte tím, že budete trávit více času venku, abyste načerpali co nejvíce slunečního světla, a to i za předpokladu, že je venku pošmourno. Zkuste vstát dřív a užít si tak delší den. Abyste však mohli bojovat proti únavě a ospalosti, která má ve zvyku nás přepadat kolem druhé, třetí hodiny odpolední, musíte i začít chodit dřív spát.

Čtěte také

Žena ve sprše

Čtěte také

Studená sprcha ráno i večer? Proč bychom si měli zvyknout na studenou vodu

2. Cvičte každý den

Hýbejte se. Máte pejska? Pak si s ním naordinujte pravidelné dlouhé procházky přírodou. Jste vášnivým cyklistou, kterého neodradí ani podzimní větřík? Tak vyrazte na krátkou svižnou vyjížďku. A podzim je také ideálním obdobím pro zkoušení nových indoorových sportů. Zajděte do posilovny a zkuste některou ze skupinových lekcí. Vybírat můžete z kruhových tréninků, TRX, bosu, zumby, spinningu, pilates, jógy, HIIT, trampolínek, fitboxu a mnoha dalších. Aby se ovšem stihly vyplavit tolik potřebné hormony štěstí, je potřeba cvičit alespoň 30 minut denně.

3. Upravte svůj jídelníček

Podzim je skvělý čas na přípravu vašich oblíbených polévek a teplých pokrmů, na které jste přes léto neměli ani pomyšlení. Zkuste například lahodné zeleninové a masové vývary, které jsou přírodním zdrojem kolagenu pro krásnou a pružnou pleť. Nebo třeba dýňovou polévku se slunečnicovými semínky, díky níž svému tělu dodáte dostatek vlákniny, betakarotenu i vitamínů B a E.

Čtěte také

Dlouhověkost

Čtěte také

Tajemství dlouhověkosti: Vyhýbejte se chemii v kosmetice, pečujte o své vztahy

4. Začněte něco nového

Nové roční období si žádá velké změny. Pusťte se proto do úklidu bytu, domu, zahrady nebo reorganizace skříní a úložných prostor. Zvážit můžete i novou image nebo zálibu. Uvažovali jste, že se zapíšete na večerní lekce cizího jazyka? Jen do toho! Podzim je pro to jako dělaný.

5. Změňte úhel pohledu

Tma, zima, nevlídno, stres, shon, povinnosti...Ano, to všechno tu s námi bezesporu je. Ale co kdybyste se na podzimní a zimní období na chvíli zkusili podívat jinýma, laskavějšíma očima? „Lidé se velmi soustředí na ztráty. Tedy na ztrátu slunečního svitu, tepla a pobytu venku. Ale co takhle se zkusit zamyslet nad tím, co můžeme udělat pro pobyt uvnitř? Spíš, než se užírat myšlenkou 'Je zima a tma, teď jsem na pár měsíců uvězněná uvnitř', zkuste být uvnitř, řekněme, útulně,“ radí. Jak toho dosáhnout? Zkuste změnit prostředí ve vaší domácnosti. Nakupte si dekorace v podzimních barvách a zachumlejte se do teplých přikrývek a polštářů. Uvidíte, že bude podzim rázem snesitelnější. 

6. Vyhledejte odbornou pomoc

Ve výzkumu bylo prokázáno, že podzimní depresi a úzkost, neboli odborně sezónní afektivní poruchu, účinně léčí kognitivně behaviorální terapie. Často jsou na ni také předepisována antidepresiva. "Nečekejte, až se věci opravdu zhorší. Pokud se začnete cítit úzkostně a depresivně, urychleně vyhledejte pomoc," radí psychoterapeutka Patricie Thornton.

Zdroj: vlasta.cz www.healthline.com/health-news/autumn-anxiety#What-can-you-do?

Čtěte také

Stolice a vyprazdňování

Čtěte také

Nakoukněte do mísy. Konzistence a odér stolice prozradí o vašem zdraví hodně

Čtěte také

Obrázek Vlasta.cz

Čtěte také

KVÍZ: Jak dobře znáte seriál Přátelé? Otestujte se

Čtěte také

Migréna

Čtěte také

Proč mě tak často bolí hlava? 7 otázek a odpovědí chronického migrenika

 

Paella

Svět na jazyku: historie tradiční španělské paelly. za názvem stojí romantika

Byl chudý, ale zamiloval se a chtěl své dívce udělat radost. A tak mladík ze španělské Valencie vzal hrst rýže, něco mouky a mandlového mléka a uvařil „por ella“ neboli pro ni, jak zní tato dvě španělská slova v překladu. Zrodila se paella. Tento popis vzniku jména tradičního španělského pokrmu je asi nejromantičtější, nicméně není jediný. Pojďte si o paelle přečíst víc a třeba si ji i uvařit podle našeho receptu.

Každý, kdo zavítá do Španělska, se s ní nutně někde setká. Paella patří k typickým španělským jídlům, oblíbeným jak v tamních domácnostech, tak v restauracích. A podobně jako u nás má téměř každá rodina svůj speciální recept na vánoční bramborový salát, tak i ve španělských pánvičkách vznikají tisíce různých paell podle ingrediencí děděných z pokolení na pokolení. Základ je ovšem vždy jasný – rýže.

Původ jména paella

Romantický popis už byl zmíněn, zda je pravdivý, je však otázka. Mnozí se přiklánějí k méně působivé, nicméně pravděpodobnější teorii vzniku jména. A to, že pochází z latinského slova „patella“, což znamená pánev. Případně z arabského slova „baquiyah“, protože rýže se do Španělska dostala ve 13. století ze severní Afriky.


Paella, jejíž historie sahá až k 15. století, se dnes servíruje i na královském dvoře, přestože kdysi patřila k pokrmům těch nejchudších. Ta první údajně vznikla ve Valencii, provincii na východě Španělska. Ostatně nejznámější je dodnes takzvaná paella a valenciana neboli paella po valencijsku. Byl to pokrm zemědělců a pastevců, takže je jasné, že musel být výživný a dodávat sílu. Proto rýže, mouka a mandlové mléko.

Později se začaly přidávat další ingredience, vesměs co dům a pole daly. Mohla to být zelenina, luštěniny, kuřecí maso a při pobřeží mořské plody a ryby. Velmi často také šneci, které měly za úkol sbírat děti. Chutný pokrm brzy přesáhl nejen hranice Valencie, ale i hradby společenských postavení a stal se oblíbeným jídlem i ve vyšších kruzích. V 19. století už paella měla výsadní postavení mezi rodinnými slavnostními pokrmy, což platí dodnes.

Tradiční paella pro 6 osob

Potřebujete:

600 g rýže

½ kuřete

½ malého králíka (s hlavou a játry)

250 g zelených fazolek

250 g velkých bílých fazolí

1 konzerva drcených rajčat

1 lžička sladké papriky

špetka šafránu

250 g malých šneků (nemusí být, ale v tradičním receptu jsou)

4 artyčoky (také nemusejí být)

sůl, pepř

olivový olej

Čtěte také

Svačiny pro školáky

Čtěte také

Zapomeňte na oplatky a chleba s máslem! 3 tipy na vyvážené svačiny pro školáky


Postup:

Vše umyjte a osušte. Kuře a králíka krájejte na menší kusy, fazolky na 2–3 cm velké kousky, dobře očištěné artyčoky na čtvrtky.

Rozehřejte olej v hluboké pánvi (ideálně pánvi určené přímo na paellu), orestujte maso, fazolky, šneky a fazole, osolte, a když je maso opečené, přidejte sladkou papriku. Pozor, ať se nepřipálí. Hned poté zalijte drcenými rajčaty a provařte.

Když je omáčka povařená, přidejte vodu. Použijte cca třikrát více vody, než máte připravené rýže, ale lepší je přilít o něco méně a pak trochu dolévat. Vařte zhruba půl hodiny a těsně před přidáním rýže přidejte šafrán.

Nastává těžká chvíle – přidání rýže. Španělé radí udělat diagonálu od jedné strany pánve k druhé, pak ještě na druhé straně a rýži poté rovnoměrně rozvrstvit po celé pánvi. Nemusíte si ale brát pravítko, stačí prostě rýži nasypat rovnoměrně po celé pánvi. A hlídat. Rýže se vaří cca 15–20 minut, ale záleží na typu i na síle sporáku. Ideální je, když se vyvaří voda v okamžiku, kdy je rýže uvařená (suchá a sypká). Pokud nemáte praxi, mějte po boku konvici s vroucí vodou na podlití, kdyby byla rýže ještě moc tvrdá (ale nikomu to neříkejte). Ke konci vaření můžete přidat snítku rozmarýnu, kterou vyndáte před podáváním. A důležitá věc: Nemíchejte! Nic nenamíchne paellové puristy víc.

Čtěte také

Obrázek Vlasta.cz

Čtěte také

Houby místo masa? Mají spoustu vitamínů. Zkuste langoš s houbami nebo polévku

Těsně před sundáním z plotny paellu lehce zalijte olejem, který proteče na dno, a zvyšte na minutu plamen, ať se rýže trochu opeče.

Po dovaření nechte paellu 5 minut odpočívat pod utěrkou nebo – jak je (či spíše bylo) ve Valencii zvykem – pod novinami. Dobrou chuť!

ZDROJ: Vlasta.cz, https://www.elconfidencial.com/alma-corazon-vida/2016-01-27/como-hacer-la-paella-valenciana-perfecta_1141179/

Čtěte také

Obrázek Vlasta.cz

Čtěte také

KVÍZ: Jak dobře znáte seriál Přátelé? Otestujte se

Čtěte také

Heřmánek je všelék

Čtěte také

Heřmánek není jen na průjem a spánek. Zkuste heřmánkové víno na nachlazení

Čtěte také

Zelenina

Čtěte také

V hlavní roli zelenina. Odlehčete jídelníček a inspirujte se zdravými večeřemi