Cvičení ve fitku po 50

Proč by lidé po 50 měli chodit do fitka? zhubnou a odstraní bolest zad i kloubů

Možná si říkáte, že máte pohybu dost, jelikož doma běháte kolem dětí, anebo obstaráváte zahradu a domácnost. Jenže není pohyb jako pohyb a s přibývajícími roky tím spíš. Čím jsme starší, tím nám běžné aktivity k udržení zdravé a funkční tělesné schránky přestávají stačit, a je potřeba do svého denního rozvrhu zapojit i něco navíc. Tím může být silový trénink v posilovně. Nemáte na něj čas, nebo si do fitka netroufáte? Pak vás možná přesvědčí fakt, že zvedáním činek začnete nejen spalovat mnohem více kalorií a vytvarujete si křivky, ale také se vám zlepší postavení těla a přestanou vás bolet záda a klouby. Cvičení má však benefitů daleko víc...  

Ať už osm hodin ťukáme do počítače, sedíme za kasou, nebo celý den stojíme u montážní linky, jedno je jisté - po celém dni jsme unavení až hanba a všechno nás bolí. Čím to? V první řadě je třeba si uvědomit, že nemládneme, a proto je nutné o naši tělesnou schránku více pečovat, aby držela pohromadě a dobře nám sloužila.

Silový trénink chrání tělo před zraněním, zlepšuje držení těla i pálí kalorie ještě dlouho po tréninku

Jak totiž už víme, všechno se vším souvisí, a aby naše svaly fungovaly i při tom nejběžnějším pohybu, jako je právě sed, či dlouhé stání, a nebolela nás záda a klouby, musí být trénované. Toho docílíme jen a pouze silovým tréninkem v posilovně, kterému by se neměli vyhýbat ani muži a ženy po padesátce. Zvedání činek totiž tvaruje postavu a spaluje kalorie. Pokud tedy chcete zhubnout, zapomeňte na pomalé projížďky na kole, a začněte zvedat železo. S vyšším věkem a po menopauze se totiž zpomaluje metabolismus a co stačilo dříve, už nyní nestačí. Zpevněné svaly navíc zlepšují držení těla a chrání před nečekanými pády, úrazy a výrony kotníku. Lépe budete zvládat také rekreační sporty.

Čtěte také

Veronika Žilková

Čtěte také

Zlomené srdce, láska a vnouče Veroniky Žilkové. Kdysi měla našlápnuto k hudbě

Začněte s posilováním hned, zeptejte se trenéra

Pokud jste svoji komfortní zónu ještě neopustili a k návštěvě fitka se neodhodlali, je na čase to jednou pro vždy změnit. Prostě sbalte sportovní tašku a vyrazte. "O první rady můžete v posilovně požádat trenéra. Snadno a smysluplně vás provede prvními kroky a přizpůsobí vám cvičení na míru. Vysvětlí vám, jak tělo funguje a zkontroluje vaše držení těla,“ radí fitness trenérka a odbornice na správnou výživu Marcela Blechtová. To ale nejsou jediné důvody, proč je lepší začít s odborníkem po boku. Funguje totiž i jako motivace a pomyslný hlídač vašeho zdravého životního stylu. „Díky trenérovi budete mít vždy důvod návštěvu posilovny nevynechat. Také vás naučí správně jíst i odpočívat,“ dodává odbornice.

Trénink na míru

Na první schůzce se také nebojte trenérovi říct, pokud máte nějaká omezení, bolesti či stres. To bytotiž mohlo narušovat výsledky cvičení. Podle vašeho harmonogramu a zdravotního stavu vám pak trenér připraví plán. „Posilovna má mnoho benefitů, které zprvu nebudete vnímat. Je jasné, že bude potřeba překonat pár nepříjemných začátků, než své tělo rozhýbete. Potom ale poznáte, co vše vám cvičení a zdravá strava přináší, a budete se cítit mnohem lépe," uklidňuje Marcela Blechtová.

Čtěte také

Kočky a pachy

Čtěte také

Milovníci koček pozor! 7 vůní, které je můžou otrávit. Je tam i káva nebo ocet

"Každý pohyb, cesta do práce, vyběhnutí schodů, či procházka s rodinou bude najednou méně náročná. Nebudou vás bolet záda ani klouby. V těle začne proudit pozitivní energie. Předejdete mnoha nemocem a úrazům. Možná také potkáte v posilovně nové kamarády. Budete se cítit jistější,“ vypočítává trenérka celou řadu pozitiv, která správný trénink těla přináší.

Pokud jste začátečník, začněte se cvičením v posilovně dvakrát až třikrát týdně. Podle vašich cílů poté můžete docházku zintenzivnit. „Nechtějte ale výsledky hned. Pomalu a správnou cestou k nim dojdete lépe. Díky tomu vás hned v začátku neodradí přetížení a velké bolesti svalů. Stanovte si proto cíle podle vaší výchozí kondice. Pokud máte například špatné držení těla, odstraňte ho hned na začátku. Potom se teprve věnujte tvarování a postavě vašich snů,“ uzavírá odbornice.

Zdroj: vlasta.cz autorka je lektorkou fitness

Čtěte také

Rodinný výlet

Čtěte také

5 tipů, aby rodinný výlet děti bavil: Plňte přání a dopřejte pocit důležitosti

Čtěte také

Královské šperky

Čtěte také

Jak se dědí královské šperky? Příběh prstenu z katalogu i diamantové korunky

Čtěte také

Jak vyhnat děti od počítače

Čtěte také

Jak vyhnat děti od počítače? Nekřičte, nezakazujte, ukažte jim možnosti

Renovace nábytku není jen tak

Jak jsme oživili pavouka

Byl jeden domeček, v tom domečku stoleček. Řekla bych, výstavní retro kus. Stolek „pavouk“, jak se mu říká od padesátých let doteď. Poctivě zrenovovaný, žádné halabala. Radost by z něj měl jistě i autor jeho návrhu, přední český designér Jindřich Halabala.  

Je to stolek nalezenec. Krčil se v koutě na zápraží malé smutné chajdy, která mohla být ještě tak v osmdesátkách též výstavní. Oprýskaný, zaprášený a maskovaný pavučinami, jak jinak. „Ty vole!“ ujelo mi užasle před dětmi, když jsem ho uviděla cestou přes rekreační areálek, který jako by se celý ztratil v čase. „Vždyť to je Halabalův pavouk! Co budeme dělat?“ táhnu za ruku svého muže architekta, ať vidí ten objev!

Přece ho tu nemůžeme dál nechat větru, dešti a neznalým majitelům napospas.

„Koupíme ho, půjdu vyjednávat!“ udělám okamžité rodinné rozhodnutí. Na manželovo introvertní váhání není čas – co kdyby nám ho zrovna teď nějaký nečekaný turista vyfouk?! S adrenalinem v srdci a pětistovkou v ruce (víc nám po celodenním výletě nezbylo) zamířím do otevřené lesní hospody vedle chatek. Hlavně diplomaticky, kuju svůj spontánní plán během průchodu mezi štamgasty směrem k výčepu, za kterým stojí… žena. Hurá, sesterství místo flirtování, oddechnu si. „Dobrý večer. Vy jste tady šéfová?“ ptám se, i kdyby nebyla. „To mám ale štěstí! Víte, já mám na vás velikou prosbu…“ Když vyjdu ven, culím se jako měsíček, který se mezitím začal rýsovat na obloze. Přesto se muž nevěřícně zeptá „Jako fakt?“, než „pavouka“ odneseme za šera do kufru auta. Jízda domů je víc než euforická.

Čtěte také

Veronika Žilková

Čtěte také

Zlomené srdce, láska a vnouče Veroniky Žilkové. Kdysi měla našlápnuto k hudbě

„Mami, proč si odvážíme starý zničený stůl? A my jsme ho jen tak sebrali?“ Děti, které celou akci Pavouk strávily na tamních retro kovových průlezkách, mají hned několik praktických otázek. Ubereme volume i euforii – situace si žádá vysvětlení ještě v autě, protože přece nejsme žádní blázniví zloději. Tatínkova sběratelská vášeň pro starožitné porcelánové sošky v bruselském stylu se teď hodí jako názorná edukační pomůcka. „Kdo si vzpomíná, jak jsme jednou na dovolené leželi všichni čtyři na manželské posteli a do noci jsme na internetu dražili sošku, kterou jsem měla dostat k svátku?“ Na takovou zážitkovou metodu korunovanou vítězstvím se nedá zapomenout. „A staré křesílko v garáži, co se v něm zatím peleší kočka, necháme časem také opravit,“ plánujeme s dětmi budoucnost čalouněnému kusu, který můj muž přivezl „už-nevím-odkud“. Bude krásné jako to dětské houpací po mně, které jim po čtyřiceti letech zrenovoval dědeček. A babička na něj ušila nový plátěný potah.

Čtěte také

Kočky a pachy

Čtěte také

Milovníci koček pozor! 7 vůní, které je můžou otrávit. Je tam i káva nebo ocet

Právě můj zručný táta a jeho nadšené objíždění burz, bazarů a blešáků, kde musíte být ráno už před šestou, jinak vám zkušení „dravci“ vyfouknou nejcennější kusy, je triumfálním výchovným příkladem celoživotní lásky ke starým věcem. Včetně automobilů veteránů. Když dětem vyprávím, jak mě jako malou holku naši občas vozili vzadu v otevřeném kufru dvoumístné aerovky z roku 1930, jsou z toho úplně paf! Nutno říct, že moje maminka rozhodně nebyla paf pokaždé, kdy jí muž přinesl domů „zablešený“ úlovek. Zvlášť když už měli doma tři podobné kusy. Protože barák není nafukovací, že jo. Ale potlačit nadšení v jakémkoli okamžiku je naprosto špatně, naskočí mi teď při psaní oblíbený citát „už-nevím-od-koho“.

Ani náš předvánočně oživlý „pavouk“ z lesní chatky zatím nemá své místo, které by si krásná práce ostravských truhlářů zasloužila. Však ono se najde časem. A nic to nemění na tom, že vracet do života věci (nejen) z minulého století, ještě k tomu designové, může být radost, záliba, vášeň… i třeba závislost, pro kterou nakonec nezbývá než mít pochopení. Protože jestli se tam příště bude schovávat další olezlý „pavouk“, chci mít doma páreček.

Čtěte také

Rodinný výlet

Čtěte také

5 tipů, aby rodinný výlet děti bavil: Plňte přání a dopřejte pocit důležitosti

HANA HALFAROVÁ

Novinářka na volné noze. Externí redaktorka Vlasty. Vystudovala žurnalistiku a češtinu. Rozmluvila se v rádiu a rozepsala v ČTK. Vyškolila se na dvou rodičovských, aby se vrátila zpět k řemeslu. Baví ji psát rozhovory, ráda naslouchá. Nejen lidem ze severu Moravy, kde žije.

ZDROJ: časopis Vlasta

Čtěte také

Marta Kubišová s dcerou

Čtěte také

Marta Kubišová o kouzelném dědečkovi, mateřství a první lásce Pepině

Čtěte také

Migréna není jen obyčejná bolest hlavy. Záchvaty lze ale minimalizovat prevencí.

Čtěte také

Botox nebo hořčík na migrénu. Tipů, jak s ní zatočit, je víc. Fungují všechny

Čtěte také

Meghan a Kate

Čtěte také

Chcete nosit oblečení, které oblékají vévodkyně Kate a Meghan? Stáhněte si appku