Ať už osm hodin ťukáme do počítače, sedíme za kasou, nebo celý den stojíme u montážní linky, jedno je jisté - po celém dni jsme unavení až hanba a všechno nás bolí. Čím to? V první řadě je třeba si uvědomit, že nemládneme, a proto je nutné o naši tělesnou schránku více pečovat, aby držela pohromadě a dobře nám sloužila.

Silový trénink chrání tělo před zraněním, zlepšuje držení těla i pálí kalorie ještě dlouho po tréninku

Jak totiž už víme, všechno se vším souvisí, a aby naše svaly fungovaly i při tom nejběžnějším pohybu, jako je právě sed, či dlouhé stání, a nebolela nás záda a klouby, musí být trénované. Toho docílíme jen a pouze silovým tréninkem v posilovně, kterému by se neměli vyhýbat ani muži a ženy po padesátce. Zvedání činek totiž tvaruje postavu a spaluje kalorie. Pokud tedy chcete zhubnout, zapomeňte na pomalé projížďky na kole, a začněte zvedat železo. S vyšším věkem a po menopauze se totiž zpomaluje metabolismus a co stačilo dříve, už nyní nestačí. Zpevněné svaly navíc zlepšují držení těla a chrání před nečekanými pády, úrazy a výrony kotníku. Lépe budete zvládat také rekreační sporty.

Začněte s posilováním hned, zeptejte se trenéra

Pokud jste svoji komfortní zónu ještě neopustili a k návštěvě fitka se neodhodlali, je na čase to jednou pro vždy změnit. Prostě sbalte sportovní tašku a vyrazte. "O první rady můžete v posilovně požádat trenéra. Snadno a smysluplně vás provede prvními kroky a přizpůsobí vám cvičení na míru. Vysvětlí vám, jak tělo funguje a zkontroluje vaše držení těla,“ radí fitness trenérka a odbornice na správnou výživu Marcela Blechtová. To ale nejsou jediné důvody, proč je lepší začít s odborníkem po boku. Funguje totiž i jako motivace a pomyslný hlídač vašeho zdravého životního stylu. „Díky trenérovi budete mít vždy důvod návštěvu posilovny nevynechat. Také vás naučí správně jíst i odpočívat,“ dodává odbornice.

Zdroj: Youtube

Trénink na míru

Na první schůzce se také nebojte trenérovi říct, pokud máte nějaká omezení, bolesti či stres. To bytotiž mohlo narušovat výsledky cvičení. Podle vašeho harmonogramu a zdravotního stavu vám pak trenér připraví plán. „Posilovna má mnoho benefitů, které zprvu nebudete vnímat. Je jasné, že bude potřeba překonat pár nepříjemných začátků, než své tělo rozhýbete. Potom ale poznáte, co vše vám cvičení a zdravá strava přináší, a budete se cítit mnohem lépe," uklidňuje Marcela Blechtová.

"Každý pohyb, cesta do práce, vyběhnutí schodů, či procházka s rodinou bude najednou méně náročná. Nebudou vás bolet záda ani klouby. V těle začne proudit pozitivní energie. Předejdete mnoha nemocem a úrazům. Možná také potkáte v posilovně nové kamarády. Budete se cítit jistější,“ vypočítává trenérka celou řadu pozitiv, která správný trénink těla přináší.

Pokud jste začátečník, začněte se cvičením v posilovně dvakrát až třikrát týdně. Podle vašich cílů poté můžete docházku zintenzivnit. „Nechtějte ale výsledky hned. Pomalu a správnou cestou k nim dojdete lépe. Díky tomu vás hned v začátku neodradí přetížení a velké bolesti svalů. Stanovte si proto cíle podle vaší výchozí kondice. Pokud máte například špatné držení těla, odstraňte ho hned na začátku. Potom se teprve věnujte tvarování a postavě vašich snů,“ uzavírá odbornice.

Zdroj: vlasta.cz autorka je lektorkou fitness

Související články