Postcovidový syndrom se projevuje různě a může postihnout řadu tkání a orgánů v těle, například srdce nebo plíce. I několik měsíců po nemoci si lidé stěžují na extrémní únavu, sníženou výkonnost, bolest hlavy, zadýchávání či dlouhotrvající kašel.

 

Čtěte také

Nezapomeňte na dostatek tekutin

Čtěte také

Jaké léky užívat na covid a proč nepřestat jíst a hýbat se i během nemoci

Kdy se postcovidový syndrom projeví?

„S postcovidovým syndromem k nám přicházejí pacienti přibližně tři měsíce po prodělání nemoci covid-19. Nyní tedy ještě stále léčíme ty, kteří prodělali variantu delta. První pacienty po omikronu očekáváme na přelomu března a dubna,“ říká doc. MUDr. Milan Sova, Ph.D., přednosta Kliniky nemocí plicních a TBC FN Brno.

 

Zejména problémy s dýcháním by přesto lidé podceňovat neměli. „Většina příznaků covidu za několik dní až týdnů odezní. U přibližně 15 % pacientů se staršími variantami ale problémy přetrvávají a je nutné je léčit. Stále k nám přichází velké množství lidí s rozsáhlými změnami na plicích,“ vysvětluje pneumolog MUDr. Samuel Genzor, Ph.D., z FN Olomouc a dodává: „S covidem je například spojován častější výskyt plicní embolie. Pacienta, kterého bolí na hrudi a je dušný, by proto měl vždy vyšetřit lékař.“

Čtěte také

Obrázek Vlasta.cz

Čtěte také

Jak podpořit imunitu a vitalitu po covidu

 

Kdy s postcovidem k lékaři?

Lidé, kteří nemocí covid-19 onemocněli, ale nebyli hospitalizováni, by měli k plicnímu lékaři zajít, pokud se po dva až tři měsíce od infekce stále potýkají s respiračními obtížemi. Hospitalizované by měl pneumolog vidět 6–12 týdnů od stanovení diagnózy.

 

Pacient, jehož po prodělání covidu-19 trápí déletrvající teploty, bolest na hrudi, nebo dokonce vykašlávání krve, by měl odbornou pomoc vyhledat okamžitě a nečekat, až potíže samy odezní. „Typický postcovidový pacient je starší člověk po těžkém průběhu nemoci, který byl v nemocnici na ventilaci. Ve FN Brno jsme dosud provedli přibližně 3 000 kontrol pacientů po covidu a závažné změny na plicích jsme objevili asi u 2,5 % z nich,“ popisuje doc. Sova.

 

Léčba postcovidového syndromu se u varianty omikron nejspíš lišit nebude. Vzhledem k lehčímu průběhu covidu-19 ale lékaři očekávají, že pouze menší část z desítek tisíc nakažených bude vyžadovat odborné vyšetření a léčbu. „Zatím je těžké odhadnout, jak velká část těch, kteří prodělali omikron, bude mít potíže. Lze ale předpokládat, že většina pacientů s potížemi má postcovidový syndrom ‚typu B‘ podle návrhu klasifikace České pneumologické a ftizeologické společnosti. Tedy že tito lidé mají po prodělání covidu potíže, ale nelze je změřit nebo zobrazit. Symptomy v těchto případech obvykle po dvanácti a více týdnech odezní samy nebo jim k tomu dopomůže rehabilitace plic,“ říká MUDr. Genzor.

 

Čtěte také

Psychické potíže má po covidu až třetina lidí

Čtěte také

Deprese po covidu: U třetiny lidí se po covidu objevily deprese a úzkosti