Ovoce a zelenina jsou plné vitamínů

Tyto potraviny jezte! zaženou hlad, mají minimum kalorií a spoustu vitamínů

Nebylo by fajn občas se nacpat, a to bez pocitu viny, že jste překročila denní kalorický limit? Proč ne, musíte si ale vybrat potraviny s nulovým obsahem kalorií. Existují vůbec takové? Ne tak docela, ale některé jich mají tak málo, že po nich rozhodně nepřiberete. A zasytí!

Když se snažíte zhubnout, je důležité věnovat pozornost počtu kalorií, které konzumujete. Potraviny s nulovým obsahem kalorií nebudou přispívat k přibírání na váze. Ve skutečnosti vám mohou pomoci zhubnout. Konzumace potravin s nulovým obsahem kalorií má řadu výhod. Zaprvé se po nich budete cítit déle sytá, tudíž se nebudete přejídat a uzobávat mezi jídly. Většina z těchto potravin obsahuje vlákninu, zdravé tuky a bílkoviny, které vám pomohou cítit se spokojeně. Některé mají vysoký obsah vody, což taky přispívá k pocitu sytosti. Které potraviny byste měli mít po ruce?

Čtěte také

Muž v sukni

Čtěte také

Návrat mužů k sukním. Nebylo by to zas až tak neobvyklé

Okurka

Okurka je oblíbený druh zeleniny, zvláště v teplých měsících. Sto gramů okurky obsahuje pouze 14 kalorií (asi 64 kJ) a 95,23 g vody, což z ní dělá zaručeně nejlepší kamarádku všech, kdo se pokoušejí zhubnout nebo udržet váhu. Kromě toho má i jiné benefity. Obsahuje vitamin K, který podporuje srážení krve, a spoustu vlákniny, která pomáhá regulovat cholesterol a předcházet souvisejícím kardiovaskulárním problémům. Okurky můžete přidat do salátů nebo je jíst samotné.

Jablka

Jablka jsou naprosto senzační. Jeden šálek (asi 125 gramů) má pouhých 65 kalorií (tedy kolem 300 kJ). Jablka jsou považována za skvělé ovoce pro hubnutí nejen kvůli nízkému energetickému obsahu, ale také proto, že mají vysoký obsah vlákniny a vody. Desetitýdenní studie z roku 2008 na 50 ženách s nadváhou odhalila, že účastnice, které jedly jablka, nakonec spotřebovaly méně kalorií než ty, které jedly ovesné sušenky. Jablka taky snižují hladinu cholesterolu v krvi, pomáhají snížit riziko cukrovky typu II, obsahují probiotika, která podporují zdraví střev, mohou předcházet rakovině, podporují zdraví kostí a pomáhají bojovat proti astmatu. Jablka lze konzumovat jako svačinu nebo přidat do salátů.

Čtěte také

Hadí jed

Čtěte také

Pro krásu vše: Kleopatra drtila brouky, my teď kupujeme hadí jed nebo šnečí sliz

Bobule

Bobule jsou potraviny s téměř nulovým obsahem kalorií, které jsou ideální jako svačinka. Dají se přidat do salátů a snídaňových jídel, jako je ovesná kaše. Mezi ty nej patří borůvky, kdy půlka šálku obsahuje asi 40 kalorií (170 kJ). Jsou plné antioxidantů, posilují imunitu a chrání před rakovinou, srdečními chorobami a demencí. Dále sem patří ostružiny. 100 g obsahuje 43 kalorií a je plné polyfenolů, které snižují záněty v těle. Dále si můžete dopřát jahody, jeden šálek má pouze 48 kalorií, navíc jsou plné vitaminu C, kyseliny listové, vlákniny a antioxidantů. Kromě toho ovlivňují hladinu cukru v krvi.

Čtěte také

Biorytmy

Čtěte také

Pozor na spánkový deficit! Biologické hodiny neošálíte a je to krůček k depresím

Kapusta

Jeden šálek kapusty má zhruba 9 kalorií (50 kJ). Kapusta se často konzumuje tepelně upravená i v salátech. Je plná antioxidantů, které působí proti poškození volnými radikály. Kapusta má vysoký obsah živin a vitaminů, jako je vitamin C, který posiluje imunitu. Mezi další vitaminy patří vitamin K, který je zásadní pro srážení krve a prevenci před srdečními onemocněními a osteoporóze, hořčík, chránící před cukrovkou II. typu, vápník, který je nezbytný pro zdraví kostí a draslík, jež je spojován s pozitivními účinky na snížení krevního tlaku.

Čtěte také

K hubnutí cvičení nestačí

Čtěte také

Chcete žít dlouho? Cvičení je důležitější než dieta, jen cvičením ale nezhubnete

Celer

Konzumace celerové šťávy před časem uchvátila svět a všichni tvrdili, jak je prospěšná pro tělo. Odšťavňování však navzdory proklamovaným výhodám mnozí odborníci nedoporučují. Je vhodnější konzumovat celer syrový. Poskytne vám pouze 5,6 kalorií (asi 30 kJ) a spoustu vitaminů a minerálů. Tato zelenina je bohatá na antioxidanty, které chrání buňky, krevní cévy a orgány před oxidačním poškozením. Obsahuje též sloučeniny, které chrání před zánětem, který je spojován s mnoha chronickými onemocněními, podporuje trávení a má nízký obsah sodíku, který pomáhá kontrolovat hladinu cukru v krvi. Můžete si ho přidat do salátu nebo samostatně nakrájet jako svačinu s humusem.

Čtěte také

Artritické ruce

Čtěte také

Artritida a bolest kloubů? Vyhněte se červenému masu a dalším 6 potravinám

Mrkev

Patří sice mezi nejsladší druhy zeleniny, ale sacharidy, které obsahuje, neuškodí. Sto gramů mrkve obsahuje asi 41 kalorií (170 kJ) a spousty vitaminů, vlákniny, antioxidantů a minerálů. Mrkev je považovaná za skvělou zeleninu pro vaše oči, ale antioxidanty z ní dělají i úžasného pomocníka, který pomáhá předcházet rakovině prostaty, plic a leukémie. Mrkev obsahuje také draslík, který pomáhá uvolnit cévy, snižuje riziko vysokého krevního tlaku a dalších kardiovaskulárních problémů.

Zelí

Potravina s téměř nulovým obsahem kalorií a působivými zdravotními přínosy. Sto gramů bílého zelí obsahuje pouhých 31 kalorií (asi 130 kJ), minimum tuků a naopak poměrně dost vlákniny. Je nabité vitaminem C, který pomáhá posilovat váš imunitní systém, zlepšuje trávení a obsahuje látky, které pomáhají snížit riziko infarktu a srdečních chorob.

Čtěte také

Obrázek Vlasta.cz

Čtěte také

Houby místo masa? Mají spoustu vitamínů. Zkuste langoš s houbami nebo polévku

Brokolice

Tahle zelenina je dobrým zdrojem vlákniny a bílkovin, 100 gramů brokolice má pouze 34 kalorií (130 kJ). Obsahuje také železo, draslík, vápník, selen a hořčík, vitaminy A, C, E, K a řadu vitaminů B, včetně kyseliny listové. Pokud zařadíte tuhle zeleninu do svého seznamu potravin „s nulovým obsahem kalorií“, pomůže vám snížit riziko rakoviny, posílí imunitu a kosti. Brokolice také hlídá hladinu cukru v krvi u lidí s cukrovkou druhého typu.

Rajčata

Rajčata obsahují ve 100 gramech asi 21 kalorií (90 kJ). Patří k oblíbeným druhům zeleniny, která se hodí při dietách. Tato potravina s téměř nulovým obsahem kalorií je spojována s prevencí rozvoje nádorového onemocnění, pomáhá udržovat zdravý krevní tlak, zlepšuje hladinu krevního cukru, lipidů a inzulinu u lidí s diabetem typu II. a zlepšují i zdraví očí. Tím, že mají vysoký obsah vody, zasytí a díky tomu vás nebude přepadat vlčí hlad. Zejména malá cherry rajčátka jsou super svačinka, která nahradí kalorické bomby, jako jsou chipsy.

 

ZDROJ: časopis Vlasta, https://www.healthline.com/nutrition/zero-calorie-foods

Čtěte také

Dieta s velkým množstvím tuků nefunguje

Čtěte také

Pozor, dieta s vysokým obsahem tuku škodí mozku a hubnutí nepomůže

Čtěte také

Hubnutí

Čtěte také

Jak dlouho trvá, než zhubneme 1 cm v pase? Zpomaluje nás pohlaví a další faktory

Čtěte také

V 50 se hubne hůř

Čtěte také

Hubnutí v přechodu. Vyberte si! Obličej bez vrásek, nebo hezké tělo bez tuku

Kamarádství není vždy pevné

Poprosil jsem kamaráda, aby pomohl mé ženě. podvedl mě

Zdálo se mi to jako dobrý nápad. Dostal jsem nabídku na stáž v Kanadě, ale žena se mnou jet nemohla, měla mámu v nemocnici a nechtěla odjet. Bála se, jak to tady zvládne, a tak jsem se obrátil na kamaráda: „Prosím tě, dohlídni na ni, kdyby bylo potřeba něco v bytě a tak.“

Na tom, že odjedu, jsme se shodli oba. Tedy aspoň jsem to tak tehdy pochopil. Dita se sice netvářila úplně šťastně, ale bylo jí jasné jako mně, že takové příležitosti se neodmítají. Namítala sice, že půl roku je dlouhá doba, zvlášť pro děti, ale to mi přišlo jako nesmysl. „Prosím tě, to máš vlastně jenom přes léto, pojedete k vašim, ani ti to nepřijde.“ A když se bála, jak se dokáže postarat o děti a všechno kolem bytu a auta, vymyslel jsem Jardu: „Já to s ním domluvím, nemá rodinu, udělá to rád.“ Kolegu z práce Jardu jsem znal roky, i jeho bývalou, ale ani jsem pořádně nevěděl, proč se rozešli. Takové věci jsme si neříkali. Dita pořád nevypadala přesvědčeně a já si toho asi měl víc všímat, ale popravdě jsem byl tak nadšený pracovní nabídkou, že jsem si nějaké překážky odmítal připustit. Myslet na to, že by to třeba Ditě nemuselo být vhod, se mi nechtělo. Vlastně jsem se rozhodl dřív, než jsem jí to řekl. Jarda taky problém neměl, dohodli jsme se, že kdyby Dita cokoli potřebovala, zaskočí, opraví, zařídí.

Čtěte také

Charles a Camilla

Čtěte také

Příběh lásky prince Charlese a Camilly? Takového prince máme v rodině

Tak jsem na letišti olíbal děti a Ditu a odletěl přes Londýn do Montrealu. Jasně že mě napadlo, že se mi bude stýskat, ale tak jsem se těšil, že jsem na to ani nemyslel. Bylo to prý na mně znát, vyčetla mi potom. A taky, že jsem se sice ozval, když jsme s letadlem dosedli, ale pak prý tři dny ne. Asi je to pravda, já už si to nepamatuju, ale i kdyby, to mi nepřipadá jako zásadní provinění. Když jsem pak ale volal, byla na mě Dita jako na cizího. Na všechno odpovídala jenom „hm“ a „dobře“. Nebavilo mě to, tak jsem brzy zavěsil.

Pak jsme si psali vlastně jenom o dětech. Jsou malé, takže školkové věci, nemoci, jídlo. Posílala fotky a já byl spokojený, když jsem viděl, že jsou v pořádku. U mě bylo v pořádku taky všechno, práce taková, jak slíbili, a navíc jsem měl dost času na cestování po Kanadě. Ani jsem nevěděl, že je to tak hezká země. Posílal jsem Ditě taky fotky, ale moc neodpovídala. Věděl jsem, že s její mámou to není moc dobré, tak jsem to chápal. A bylo to přesně, jak jsem předpověděl, půl roku uteklo jako voda a já se vracel domů. Ani se mi ještě nechtělo. Na letišti jsem koupil nezbytný parfém a pak v Paříži při přestupu ještě makronky a těšil se. Děti se ke mně hrnuly, jako by mě půl roku neviděly, teprve pak mi došlo, že to je vlastně pravda, že to bylo opravdu tak dlouho. Dita se nehrnula nijak, tak jsem k ní šel sám. Chovala se, jako bych byl jenom na nákupu v supermarketu a nebylo potřeba mě nějak zvlášť vítat. Doma jsem našel pár změn, nové závěsy, nové křeslo, novou ledničku. „Taky jsou opravený ty zásuvky,“ řekla a já si sám všimnul, že je vymalováno. „Mělas tu malíře? To to děti tak dorasovaly?“ Prý ne, to všechno prý Jarda. Že prý se na to nemohl dívat, a když slyšel, že jsem to pořád odkládal, tak se do toho jednoho dne pustil. Křeslo prý taky složil on a ledničku taky nastěhoval. „Frajer, to mu musím koupit flašku,“ ocenil jsem, jak za mě zaskočil. Dita mlčela. Neměli jsme moc času si promluvit, děti po mně skákaly jak po matraci, ale stejně jako by nebylo o čem. Večer jsem usnul jako špalek. Nechtěl jsem, po půl roce mimo ložnici bych se měl chovat jinak, ale Dita mě ani nijak nebudila. No však zítra je taky den.

Čtěte také

Ne vždy je těhotenství plánované

Čtěte také

Otěhotněla jsem a rodiče mě vyhnali. Pozvali mě zpátky až když jsem se vdala

Čtěte také

Dvě tety

Čtěte také

Měla jsem dvě tety. Jako malá jsem to nechápala, teď už mi rodiče vše prozradili

Byl, a tak jsem šel do práce. Aspoň pokecáme s Jardou, bude ho zajímat, co jsem dělal, moc jsme si toho spolu taky nenapsali. Byl nějak divný, nevadí, dáme u něj doma večer tu lahvinku, co jsem mu přivezl. Souhlasil, že stejně musíme něco probrat. A to jsem tedy koukal. „Dohodli jsme se s Ditou, že ti to řeknu já co nejdřív, jak se vrátíš. Hele, neříká se mi to dobře, ale kecat ti nebudu. Chci s ní být a ona se mnou.“ Taková pěst mezi oči to byla. „Já vím, jaký to je, cítit se jako debil, když ti manželka lže do očí, že se nic neděje. Tak ti to chci říct rovnou.“ Vzpomněl jsem si, kdysi mi to vlastně vyprávěl, že mu bývalá žena rok zahejbala a on neměl tušení. No tak to je prima, že ke mně má ohledy. „Tak to tu flašku asi vyžahnu sám,“ zvedl jsem se a šel pryč. Domů. Hahaha.

„Jarda ti to řekl?“ Byl jsem namol, ale asi se mě na to Dita zeptala, když jsem dorazil po pár hodinách v parku. Tak se radši zeptala znovu druhý den, když jsem se vyspal. Nevěděl jsem, co se v takové situaci dělá. „To si jako představujete, že si sbalím kufry a vypadnu? Tak to bys z toho vyvázla moc lehce.“ Do práce jsem nešel, sotva jsem stál na nohách, a navíc by tam byl ten hajzl, co si říkal kamarád. Nejlepší bude chlastat dál, když hlava nemyslí, nemůže nic řešit.

Čtěte také

Povinná pracovní večeře

Čtěte také

Musela jsem povinně na večeři s majitelem firmy. Bála jsem se, že mě vyhodí

Dokázal jsem to týden, pak už to nešlo, nejsem zvyklý. Dita byla celou dobu doma, aspoň myslím. Nerozmyslela si to. „Neměls odjíždět. Ne proto, žes tím tady vyklidil pole, ale vykašlal ses na mě. Fakt jsem tě tady potřebovala a ty sis jel za svým. Došlo mi, že tak to děláš vždycky,“ říkala, když jsme pak spolu konečně mluvili. To bylo od ní sprostý. Drsný a sprostý. Prý vždycky. Nevěděl jsem o ničem, co by jí dávalo právo takhle mluvit. „Byla jsem tady sama, prostě na všechno sama! A když jsem ti to předem říkala, opakovals jenom, že to bude v pohodě. Myslela jsem, že máma umře, že se zhroutím, že se nedokážu postarat o děti, a tys mě uklidňoval, že všechno bude dobrý!“ To jsem asi říkal, ale co čekala, když jsem byl na druhý straně světa? Já se tam neflákal. Ale to slyšet nechtěla. „Pak jsem se před Jardou rozbrečela, když se pokazila lednička a on to přišel řešit. Prostě jsem brečela a brečela a řekla mu všechno, jak jsem v háji a jsem tady sama. Udělal dětem večeři, vykoupal je a dal je spát, namazal mi chleba a dal mě spát taky. Do rána spal na gauči a já jsem věděla, že on se na mě nevykašle, že neodejde.“

Čtěte také

Kartářka

Čtěte také

Nikdy jsem nevěřila věštkyním, teď mám sama zvláštní schopnosti

To bylo nespravedlivý. On zaskočí jeden večer, a že my jsme spolu sedm let? Na to nemyslela? „Ty sis vždycky jel po svém. Celý týden do noci v práci a v sobotu pak odpoledne na kolo, když já jsem pořád byla s dětma. Ani sis nevšiml, jak jsme od sebe daleko. A pak, když jsem tě nejvíc potřebovala, jsi zmizel, ani ses mě neptal, co si o tom myslím. Ty nejsi typ pro manželství, měl bys být sám. Nebo aspoň s někým, komu by to nevadilo. Mně to vadí.“ Chvíli jsem pak myslel, že mám ještě šanci, ale ne. Jarda mě zaskočil dokonale. Kdybych se náhodou ještě někdy oženil, na kamarády si dám bacha.

ZDROJ: časopis Vlasta

Čtěte také

Vztahy bývají někdy složité

Čtěte také

Litovala jsem manžela kvůli jeho ex, teď už ale chápu. Sama prosím o peníze

Čtěte také

Zrada v manželství bolí

Čtěte také

Manžela odvedla policie. Kvůli jeho podvodům jsme museli prodat dům

Čtěte také

Láska může přijít v každém věku

Čtěte také

Díky, že jsi mě opustil. Našla jsem lásku alespoň na pár let než zase odešla