Střevní mikrobiom se ve světě zdraví probírá ze všech úhlů. A přestože se o něm stále mluví, mnozí z nás si stále nedokážou představit, co že to vlastně je. Zjednodušeně bychom mohli říct, že jde o společenství bakterií, kvasinek, hub, virů a prvoků, které se vyskytují a starají se o dobro v našem těle. „Téměř všechny bakterie se soustřeďují v tlustém střevě, kde se živí nestrávenými zbytky potravy a významným způsobem se podílejí na našem zdravotním stavu,“ říká propagátor zdravého stravování s ohledem na šetrnost Martin Kudera.

Čtěte také

Mamánkovský syndrom

Čtěte také

O přítele se v jeho 40 tajně starala maminka. Chtěl si ji nastěhovat k nám domů

 

Jakým způsobem naše zdraví ovlivňují, je přitom z velké části závislé na nás samotných. Druh bakterií ve střevech totiž dokáže ovlivnit strava, stres, spánek, pohyb, ale třeba i přítomnost domácích mazlíčků. „V případě časté konzumace průmyslově zpracovaných potravin, nadužívání antibiotik, nadměrného stresu a vysokého příjmu cukru či tuku nemají přátelské bakterie v našem těle takřka šanci,“ varuje Kudera. Zároveň však dodává, že k vypěstování zdravého mikrobiomu mohou pomoc probiotické potraviny.

Které to jsou?

  • mléčné výrobky (kefírové či acidofilní mléko, sýry jako ovčí brynza nebo obecně zrající sýry)
  • kvašená zelenina (kysané zelí, nakládané houby, korejské kimchi)
  • kombucha

 

Čtěte také

Pocení

Čtěte také

Zatočte s nadměrným pocením jídlem! Co jíst a čemu se naopak vyhnout?

Probiotika, prebiotika, synbiotika - jak se v nich vyznat?

Že jste se na obalech potravin setkali nejen s nápisem probiotika, ale také prebiotika a synbiotika, a jste ze všech těch cizích názvů zmatení jak Goro před Tokiem? Nebojte, pokusíme se to hezky, stručně a jasně vysvětlit a udělat vám v tom jednou pro vždy pořádek.

1. Probiotika

Zjednodušeně můžeme probiotika popsat jako malé bakterie, které za nás tráví a upravují střevní mikroflóru tak, aby posilovala zdraví a imunitu. V reálu to funguje stylem, že bakterie rozloží složité cukry na jednoduché, díky čemuž lépe trávíme a získáváme z jídla více vitamínů, minerálních látek a živin.

Čtěte také

Psí oči

Čtěte také

Pejskaři, pozor! 9 lidských potravin, které jsou pro psy prudce jedovaté

2. Prebiotika

Jsou to vlastně nestravitelné složky potravy, jako například vláknina, laktulóza, rezistentní škrob či oligosacharidy, které pozitivně ovlivňují stav střev tím, že podporují růst a aktivitu přátelských bakterií v tlustém střevě. Dá se říct, že prebiotika jsou výživou pro probiotika. „Nacházejí v běžných potravinách, jako jsou banány, cibule, česnek a v mnoha dalších. Pro správnou funkci trávicího systému je důležitá kombinace prebiotik a probiotik. Díky ní budou optimálně fungovat střeva, zvýší se buněčná imunita a dokonce může dojít i ke zmírnění symptomů atopického ekzému, akné nebo potravinových alergií,“ upozorňuje na benefity Martin Kudera.

3. Synbiotika

Přestože jsou synbiotika nejméně známým pojmem, pro lidský organismus jsou nejpřínosnější. Představují totiž kombinaci probiotické a prebiotické složky. Pokud potravina obsahuje synbiotika, prodlužuje se životaschopnost probiotik, čímž se zvyšuje šance, že se dostanou do tlustého střeva a neskončí pouze v žaludku nebo v tenkém střevě. Synbiotika se dají koupit jako doplněk stravy v lékárně, ale i mezi běžnými potravinami v obchodě. Sehnat se dají například synbiotické jogurty.

Čtěte také

Zácpa

Čtěte také

Trápí vás zácpa? Pozor na projímadla! 3 tipy, jak s ní zatočit přírodní cestou

Jíte probiotika a cítíte se hůř?

Začali jste jíst probiotické potraviny a najednou je vám hůř? Nebojte, je to pouze přechodný stav. Po pár dnech se mikroflóra upraví a přizpůsobí. Nejdříve však musejí umřít kolonie, která tráví cukr a musí je nahradit kolonie, které jsou zvyklé trávit zeleninu a vlákninu. Délka přizpůsobení je závislá dle toho, jak jste se stravovali předtím. "Pokud jste holdovali nezdravým potravinám a fast foodu, může chvíli trvat než se mikrobiom přenastaví. Jakmile k tomu však dojde, vaší střevní mikroflóře se vrátí rovnováha, trávicí systém začne lépe trávit a zlepší se vám také imunita,“ uzavírá Martin Kudera.

Zdroj: vlasta.cz zivina.cz 

Čtěte také

Nadýmání je nepříjemné

Čtěte také

10 tipů proti nadýmání, které zvládnete v pohodlí domova

Čtěte také

Potraviny pro zdravý mozek

Čtěte také

Jezte chytře! 8 potravin pro zdravý mozek, paměť i jako prevence Alzheimera

Čtěte také

Kateřina Cajthamlová

Čtěte také

Kateřina Cajthamlová radí: Hubněte na centimetry, ne na kila, a buďte trpěliví!