Pracujete kvůli covidu stále častěji z domova? Jak se soustředit a neničit záda
Kvůli onemocnění covid zůstává stále více lidí ve svých domácích kancelářích neboli na home office. Přinášíme vám pár tipů, jak si zařídit jednoduchou domácí pracovnu, aby vám šla práce od ruky a aby vás ta ruka nebolela.
Ano, s notebookem se můžete uvelebit na gauči nebo si sednout ke kuchyňskému stolu, ale není to vůbec zdravé. Nejen z hlediska ergonomie, kdy vás za chvíli budou bolet záda, ale i proto, že pro duševní zdraví vaše i ostatních členů domácnosti je dobré oddělovat pracovní život od soukromého. Pokud si pracovní kout umístíte například do ložnice, po večerech budete rušit partnera, v kuchyni vás to zase bude táhnout častěji k lednici. Základem je proto najít vhodný pracovní prostor. Vlastní místnost je značka ideál, ale to není ve většině domácností reálné. Pokud si tento luxus nemůžete dopřát, postačí i pracovní kout, kam se vejde pracovní stůl a židle.
Nastavte si stůl a židli
Pracovní stůl musí být dostatečně široký i hluboký, protože se na něj kromě monitoru, klávesnice a notebooku musí pohodlně vejít také vaše ruce. Odborníci doporučují minimální hloubku a šířku stolu 80 × 120 cm. Velmi důležitý je výběr židle. Měla by být určitě polohovatelná, s anatomicky tvarovaným a dostatečně vysokým opěradlem a nastavitelnými područkami. V ideálním posezu máte mít nohy v kolenou do pravého úhlu, chodidla by se měla plně dotýkat podlahy. A aby vás nebolelo za krkem, čelo by mělo být přibližně ve výšce horního okraje monitoru počítače. Velkým problémem u lidí, kteří dlouhodobě pracují na počítači, bývá syndrom karpálního tunelu, tomu jde předejít používáním gelové podložky pod zápěstí a myší, která má ideální tvar a velikost.
Posviťte si na práci
Na pracovní stůl by vám měl dopadat dostatek přirozeného světla. Monitor počítače nesměrujte přímo k oknu ani zády k němu, ale z boku. Abyste zbytečně nenamáhala oči, instalujte do pracovního koutu nepřímé osvětlení, které bude svítit jak dolů do prostoru, tak i odrazem od stropu. Svítidlo se nesmí zrcadlit v monitoru, z toho by vám za chvilku „šiblo“. Pracovní stůl doplňte stolní lampičkou se stínítkem, které zamezí oslnění.
Organizujte tiskoviny
Ani v domácí pracovně nesmí vládnout chaos. Mějte pod kontrolou veškeré důležité dokumenty, propisky, nůžky i sešívačky. Kromě zásuvek stolu můžete využít i nejrůznějších úložných boxů, šanonů, stolních kostek nebo pořadačů, které seženete v nepřeberném množství odstínů i designů. Tablet můžete postavit na otočný stojánek, který využijete i při videohovorech. Jestliže pracujete s tištěnými dokumenty, možná budete potřebovat i menší skartovačku – už s ohledem na GDPR nemůžete papíry s citlivými údaji jen tak volně vyhazovat do koše.
Větrejte a zase větrejte
Je to vlastně strašně fajn, když konečně nemusíte trávit čas v klimatizované kanceláři! Na své domácí půdě můžete udržovat teplotu podle svého gusta, tak jak je to příjemné jen vám. Ale nesmíte zapomínat větrat. Obzvlášť pokud bydlíte v zatepleném panelovém domě s novými plastovými okny, která bývají natolik utěsněna, že se v bytě bez pravidelného a opakovaného větrání koncentruje nezdravé množství oxidu uhličitého. A to vede k nepříjemné únavě až apatii.
Zůstaňte aktivní
Připadáte si po pár týdnech home office poněkud izolovaná? Pokud to jde, organizujte si pravidelně schůzky, případně zvažte kombinaci home office a práce v kanceláři. Svůj pracovní kout také dolaďte osobními věcmi – fotkami svých blízkých, oblíbeným obrazem nebo čerstvou květinou ve váze. Ostatně podle průzkumu vědců z univerzity v Exeteru jsou lidé, kteří mají v pracovně květiny a fotky, o 17 procent produktivnější.