Existují vlastně hned dva důvody, proč mají lidé šanci, že to bude právě přerušovaný půst, díky němuž dokážou zhubnout. 

Jednak skutečně sníží příjem kalorií, samozřejmě za předpokladu, že v povolených časech nejedí přes míru, pak by to nefungovalo. A za druhé, studie naznačují, že přerušovaný půst udržuje metabolismus neustále ve střehu a hubnutí se tak nezasekne, jak se to jinak lidem často stává – první týdny to jde skvěle, pak se úbytek váhy na dlouho zastaví, což je poněkud demotivující. 

Některé lidi děsí představa, že budou muset dlouhé hodiny hladovět, ale ani ve zřejmě nejčastějším rozvrhu 16:8 to nakonec není tak hrozné. Člověk by bez jídla měl vydržet 16 hodin, ale pokud osm z nich prospí, zbývá mu bez jídla osm hodin, čtyři si může dát po probuzení a čtyři před spaním, což už se dá vydržet. 

Méně kil, více zdraví

Výzkum zjistil, že přerušovaný půst může vést ke snížení hmotnosti až o osm procent počáteční hmotnosti za čtvrt roku, což je srovnatelné s množstvím očekávaného úbytku hmotnosti při dietě založení na přísné dietě a omezení energetického příjmu. Navíc zlepšuje stav kardiovaskulární soustavy a hospodaření těla s inzulínem. 

Čtěte také

Cukr

Čtěte také

Proč nevynechávat cukr a co škrtnout. Některé sacharidy tělo potřebuje

Pro představu, nedávná studie sledovala 100 žen s nadváhou, které držely půst 5:2 (pět dní jedly přiměřeně, dva velmi málo) a druhých sto žen, které svůj dosavadní denní příjem snížily o čtvrtinu – obě skupiny žen v následujících třech až šesti měsících zhubly v průměru stejně. 

Na druhou stranu, i hubnutí pomocí přerušovaného půstu může ztroskotat, protože do hry vstupuje stres, občasné přejedení se nebo riziko, že se člověk v povolených hodinách přejí. Na problémy si mohou zadělat i lidé, kteří nasadí příliš dlouhá období bez jídla – takové hladovění může tělo přimět k tomu, že si budete každou přijatou kalorii o to více ukládat. Tyto poznatky shrnuje například tato studie Harvardské univerzity. 

Přerušovaný půst se nehodí pro těhotné ani pro ženy, které se pokoušejí o početí, pro kojící, pro lidi s diabetem ani pro lidi, kteří dlouhodobě užívají léky, protože hladovění může ovlivnit vstřebávání léků. S přerušovaným půstem by neměli koketovat ani lidé, kteří mají v anamnéze sklony k poruchám příjmu potravy. 

Čtěte také

Oko

Čtěte také

Rychlý test zraku a tik v oku. Vzniká ze stresu a kdy v tom hledat vážnou nemoc

Nejčastější modely přerušovaného půstu

14/10 nebo 16/8 

Dva asi vůbec nejpopulárnější rozvrhy, vyšší číslo ukazuje, kolik hodin byste se měli obejít bez jídla, druhé hodiny, během nichž se smí jíst – vychází to na dva, maximálně tři chody denně. Neměli byste jíst extrémně málo, i když je lepší volit pokrmy s nižším obsahem tuků a s vyšším obsahem zeleniny, celozrnných potravin a ovoce.

Pokud si poslední jídlo dáte kolem šesti večer, další si můžete v osm ráno (při rozvrhu 14/10), případně v deset ráno (při rozvrhu 16/8). Během období bez jídla nezapomínejte na dostatek pití, ideální je voda, žádné sladké nápoje, žádné kafe s mlékem.

5:2

Dodržuje pevné zásady střídání dní, kdy se jí běžným způsobem a kdy se množství jídla znatelně omezuje. Pět dní se jí normálně, dva dny – neměly by následovat hned po sobě – se snižuje množství přijaté energie na 2000 až 2500 kilojoulů denně. Pro dva dny se sníženým množstvím přijaté energie je důležitý výběr nutričně hodnotných potravin.


Zdroje: Vlasta.czhttps://www.medicalnewstoday.com/articles/322293https://www.livescience.com/benefits-of-fasting, https://www.everydayhealth.com/diet-nutrition/diet/types-intermittent-fasting-which-best-you/

https://content.iospress.com/articles/nutrition-and-healthy-aging/nha170036, https://www.health.harvard.edu/blog/intermittent-fasting-surprising-update-2018062914156

Čtěte také

Hubnutí

Čtěte také

10 nesmyslů o hubnutí: Stačí se jen hýbat nebo vynechat pečivo a zhubnete

Čtěte také

Vzorový jídelníček od odborníka

Čtěte také

Vzorový redukční jídelníček od nutriční specialistky: Takhle jezte a zhubnete!

Čtěte také

Zapékané cereálie

Čtěte také

Škodlivé potraviny ve zdravé výživě: Pozor na agávový sirup, překvapí i cereálie