Při únavě, zácpě či pocení raději zpozorněte! Může jít o poruchu štítné žlázy

Petra Šmídová | 24. 5. 2022

Trápí vás suchá kůže, hrubší hlas, zácpa, zimomřivost, slabost svalů nebo únava? Možná nad podobnými neduhy mávnete rukou, ale pozor na to. Tyto potíže mohou značit nemocnou štítnou žlázu. Jak poruchu fungování orgánu rozeznat? A proč je nutná včasná léčba? Na to vše u příležitosti Týdne štítné žlázy, který letos připadá na 25.–31. května, odpovídají přední čeští endokrinologové.

Zdravotní potíže, které se zdají být vcelku běžné, bývají často přisuzovány úplně něčemu jinému. To, že se může jednat o poruchu štítné žlázy, člověka zpočátku vůbec nenapadne. O své nemoci tak neví až desítky tisíc lidí. Na problém se obvykle přijde až při vyšetření krve v laboratoři například v rámci preventivní prohlídky u praktika. „Často vídáme situace, kdy si pacient nestěžuje na žádné významné obtíže a přitom už má laboratorně poměrně pokročilou poruchu štítné žlázy. Při vyšetření proto musí lékař pacienta zpovídat tak, aby od něj získal co nejpřesnější a hlavně relevantní informace o jeho stavu,“ říká doc. MUDr. Jan Jiskra, Ph.D.

Takhle ne! Pět nejčastějších chyb při hubnutí
Hubnutí

Takhle ne! Pět nejčastějších chyb při hubnutí

Mezi nejobvyklejší příznaky snížené funkce štítné žlázy neboli hypotyreózy patří únava a nevýkonnost. Pro zvýšenou funkci štítné žlázy neboli hypertyreózu jsou pak typické pocení, bušení srdce nebo průjmy. Správně nastavená medikamentózní léčba však dokáže, zejména u hypotyreózy, tyto příznaky do 8–12 týdnů odstranit.

Užívání léků je ale pro řadu pacientů oříšek. „Ne vždy se totiž berou každý den, navíc pacienti bývají velmi kreativní – léky si různě půlí nebo je zapomenou a pak se to před návštěvou u nás snaží dohnat,“ říká endokrinolog doc. MUDr. Filip Gabalec, Ph.D. s tím, že negativně ovlivnit správné vstřebávání předepsaných medikamentů může i nadužívání různých vitaminových a potravinových doplňků. „Je proto třeba dát si načas a pacienta se vším důkladně seznámit a nejasnosti mu vysvětlit,“ dodává.

Pochybnosti o sobě samém ho ničí. Jiří Mádl si dal od filmu pauzu a píše knihu
Vztahy

Pochybnosti o sobě samém ho ničí. Jiří Mádl si dal od filmu pauzu a píše knihu

Týden štítné žlázy

Letošní 14. ročník osvětové kampaně s názvem Týden štítné žlázy a podtitulem Rozumíte řeči štítné žlázy? se koná od 25. do 31. 5. a zaměří se na komunikaci mezi lékařem a pacientem. Dlouhodobým cílem kampaně je zvýšit povědomí veřejnosti o poruchách štítné žlázy, což může následně pomoci lépe a včas diagnostikovat pacienty, kteří o svém onemocnění nevědí. Je třeba také opakovaně vyvracet mnohé omyly a mýty, které jsou ve společnosti v souvislosti se štítnou žlázou a její léčbou zakořeněné. Onemocnění štítné žlázy je často bezpříznakové, ale včasný záchyt a léčba předejdou možným komplikacím.

Zdroj: tydenstitnezlazy.cz

Filmový Zátopek Václav Neužil běžel závod! Důvod k tomu měl pořádný
Rozhovory

Filmový Zátopek Václav Neužil běžel závod! Důvod k tomu měl pořádný

Tagy léčba pot štítná žláza únava