video
Je nám líto, ale vložené video již není dostupné.

Zesnulá královna Alžběta II. v minulosti opakovaně vyjádřila přání, aby se příštím králem Velké Británie stal její prvorozený syn Charles. „Je mým upřímným přáním, aby země Commonwealthu i nadále nabízely stabilitu a kontinuitu budoucím generacím a rozhodly, že jednoho dne bude i princ z Walesu pokračovat v práci, kterou v roce 1949 započal můj otec,“ prohlásila královna v roce 2018.

Někteří, a nebylo jich málo, však královninu tužbu kritizovali. Už proto, že Charles se podle některých zpráv potýká se zdravotními potížemi, ale hlavně proto, že už mu je přes sedmdesát let. Mnozí mají za to, že britská monarchie potřebuje osvěžit a že by pomohla „mladá krev“. Doufali v nástup prince Williama, Charlesova syna, který v příštím roce oslaví 40. narozeniny.

„V období smutku a změn utěšuje mě i mou rodinu vědomí, jakého respektu a široké oblibě se královna těšila,“ uvedl krátce po oznámení královnina skonu. A dodal, že si je vědom, že její odchod těžce pocítí lidé nejen v Británii, ale po celém světě. Vždyť na světě už není mnoho těch, kteří by si na britském trůnu pamatovali jiného panovníka.

Princ z internátu

Princ Charles se narodil jako Charles Philip Arthur George 14. listopadu 1948 v Buckinghamském paláci. Byl prvním následníkem trůnu, který nepokračoval v tradičním domácím vzdělávání, naopak první vysvědčení získával na internátní škole v Gordonstounu ve Skotsku. Později přidal titul bakaláře historie na Cambridgeské univerzitě. Dále sloužil u námořnictva jako jeho otec a u letectva.

Na převzetí trůnu čekal dekády, následníkem se stal po korunovaci své matky v roce 1952, když mu nebyly ani čtyři roky. Má několik titulů – princ z Walesu, vévoda z Cornwallu, vévoda z Rothesay a hrabě z Carricku. Jak ve čtvrtek psali v britských médiích, naplnil se princův osud, ale bude to pro něj těžké. Vstoupit do prostoru, který tak dlouho ovládala jeho matka, bude velkou výzvou. Charles měl hodně času nad tím přemýšlet, byť o tom pochopitelně nemluvil nahlas. Nicméně jedno je jasné – poznáme ho ve zcela nové roli. Jaká bude, to se ukáže v příštích dnech a týdnech.

Charles působil vždy spíše plaše, přesto se postaral o jeden z největších skandálů britské královské rodiny, když se v 90. letech rozvedl s princeznou Dianou. Tu mu začátkem 80. let „doporučila“ rodina jako ideální partnerku poté, co mu jednoznačně zakázala stýkat se s přítelkyní Camillou Parker. Princ Charles měl s Dianou dva syny, prince Williama a Harryho, nicméně manželství – i kvůli Camille – skončilo dramatickým rozvodem.

Nakonec i královna musela uznat, že Charles se Camilly zřejmě nevzdá, a časem už jeho sňatku s ní nebránila. Média následníkově ženě nemohla dlouho přijít na jméno. Vinila ji z tragického osudu milované princezny Diany, která před čtvrt stoletím zemřela při autonehodě. Že by ji dnes milovali, to se říci jistě nedá, ale zvykli si na ni. Stejně jako královna Alžběta II., která letos v únoru překvapivě oznámila, že až se Charles stane králem, Camilla nebude mít jen titul princezny manželky, jak se uvažovalo dříve, ale získá tradiční titul Queen Consort, tedy královna choť.

Nový britský král je známým milovníkem ekologie, často se vyjadřuje ke změnám klimatu a mnohdy vyzývá k řešení klimatické krize, leckdy i zkritizoval politiky pro nečinnost. Nedávno také odsoudil ruský agresivní útok na Ukrajinu, což mnohé překvapilo, protože britská královská rodina se nevyjadřuje k aktuálnímu politickému dění.

ZDROJ: Vlasta.cz, BBC, https://www.washingtonpost.com

Související články