Harry a Meghan dostanou cenu za postoj proti rasismu. Je z toho poprask

Soňa Cervanová | 25. 11. 2022

Princ Harry a jeho manželka Meghan Markle už si připravují poličku na prestižní ocenění za lidská práva. Začátkem prosince mají dostat cenu Ripple of Hope, kterou uděluje nadace Roberta F. Kennedyho. Ocenění, které si někdejší manželský pár podle poroty zaslouží za kritiku rasismu za zdmi Buckinghamského paláce, vyvolává nejen srdečné gratulace, ale i kritiku a výsměch. A rozhodně velký poprask. 

Jedni gratulují, jiní si ťukají na čelo. Z USA přišla zpráva, že Harry a Meghan, někdejší členové britské královské rodiny, se chystají převzít poměrně prestižní cenu Ripple of Hope, kterou každoročně uděluje nadace Roberta F. Kennedyho. Vždyť posuďte sami – cenu v minulosti dostali například bývalý prezident USA Bill Clinton a jeho žena Hillary Clinton, kdysi ministryně zahraničí Spojených států, dále další z prezidentů Barack Obama, a především celá řada často vězněných disidentů a bojovníků za lidská práva z celého světa.


Nyní se k nim přidá i Harry a Meghan, a to za kritiku britské královské rodiny. Či spíše za otevření problematiky rasismu v britské královské rodině, jak vysvětlila Kerry Kennedy, dcera někdejšího senátora Roberta F. Kennedyho, bratra prezidenta Johna F. Kennedyho.

Královny extravagance: Slavné ženy, které nepřehlédnete
Krása

Královny extravagance: Slavné ženy, které nepřehlédnete


„Nebáli se v nejstarší instituci Spojeného království postavit proti strukturálnímu rasismu, řekli jim, co dělají špatně,“ uvedla mimo jiné Kerry Kennedy, která v nadaci působí. Narážela zřejmě na situaci před narozením prvního dítěte slavného páru, u nějž prý rodina byla zvědavá, jakou bude mít barvu, jak před časem popsala rozhořčená Meghan, jejíž maminka je afroamerického původu.


Harry a Meghan se záhy po narození prvního syna Archieho rozhodli – nejen kvůli tomu, ale i pro další věci, s nimiž se nedokázali v Británii sžít, odejít do Meghaniny rodné země a v roce 2020 přesídlili do USA. Tam se také dozvěděli, že se stanou laureáty ceny, kterou před nimi získal například jeden z předních amerických bojovníků za lidská práva Martin Luther King, nebo bývalý jihoafrický bojovník proti apartheidu a nositel Nobelovy ceny míru Desmond Tutu.


Rozhodnutí ovšem vyvolalo i značnou kritiku. Jsou lidé, kteří se domnívají, že Harry s Meghan si cenu nezaslouží. Mezi ty nejhlasitější patří dvojnásobný držitel Pulitzerovy ceny profesor David Nasaw, autor slavné knihy o Robertu F. Kennedym, zvaném Bobby nebo RFK, jenž byl zavražděn v roce 1968. „Považuji tento nápad za něco mezi fantasticky směšným a nehorázně směšným. Zkrátka je to absurdní,“ citovala Nasawa řada médií.


Harry a Meghan se o cenu za tento rok podělí s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.


Zdroj: Vlasta.cz, https://people.com/royals/meghan-markle-prince-harry-receiving-award-for-heroic-stand-structural-racism-monarchy-kerry-kennedy/

Co dokáže CBD. Řeší nejen migrénu a nespavost
Zdraví

Co dokáže CBD. Řeší nejen migrénu a nespavost

Kvíz - Sex ve městě: Otestujte, jak velcí jste fanoušci seriálu
Cestování

Kvíz - Sex ve městě: Otestujte, jak velcí jste fanoušci seriálu

Snídaně ano, či ne? Záleží na tom, zda jste sova nebo skřivan
Hubnutí

Snídaně ano, či ne? Záleží na tom, zda jste sova nebo skřivan

Tagy Barack Obama Britská královská rodina Buckinghamský palác lidská práva Meghan, vévodkyně ze Sussexu nadace princ Harry, vévoda ze Sussexu rasismus Robert Kennedy USA