Kostýmky podle princezny Diany. Ne vždy měla vytříbený vkus, ovlivnil ji časopis

Jitka Musilová | 15. 8. 2022
Princ Charles a lady Diana Spencerová v den jejich zásnub v Buckinghamském paláci v únoru 1981.
Princezna Diana přichází v roce 1989 do Cafe Royal s kyticí.
V říjnu 1991 se celá rodina zapojila do oficiálního turné prince Williama po Kanadě.

Lady Diana a její život byly a stále jsou živnou půdou pro bulvární média, různé drby, polopravdy i skutečné skandály. Letos koncem srpna uplyne neuvěřitelných 25 let od její smrti. Ovšem inspirací zůstává pro všechny generace dodnes, tu módní nevyjímaje.

Diana byla milující matkou, symbolem soucitu i módní ikonou. Zbožňovaly ji zástupy lidí po celém světě, ale ona paradoxně žila v nešťastném manželství bez lásky. Její odkaz přetrvává dodnes.

Co vás napadne, když se řekne její jméno, v souvislosti s módou? Nás štíhlá a vysoká figura, noblesa s jistou dávkou rebelie, odhalená ramena častěji, než bylo na královském dvoře zvykem, velké večerní, ale i ležérní outfity oversize střihu, a hlavně šik kostýmky. Na ty si teď posvítíme…

Princezna Diana reprezentovala královskou rodinu s grácií a šarmem a její kostýmky se proslavily na celém světě. Prohlédněte si vybrané modely v naší galerii.

K vytříbenému stylu se musela propracovat

Když se Lady Diana stala královskou nevěstou, byla skoro ještě dítě, a tomu odpovídalo i její oblečení. Módu milovala, ale stejně jako její vrstevnice nijak sofistikovaným způsobem. Bavilo ji se oblékat, ale dokud se nesetkala s Anne Harveyovou z britské verze časopisu Vogue, neměla žádný vyhraněný módní směr. „Dívky z šlechtických kruhů neměly tehdy příliš ponětí o tom, jak se oblékat. Nebyly to takové módní idoly, jako je tomu dnes. Diana ale byla velmi otevřená, vnímala, že veřejnost velmi prožívá, co si obléká,“ vzpomíná v jednom rozhovoru Anne Harveyová.

Retro z Vlasty – Jana Brejchová: Závislost na obsazování bývá někdy krutá
Rozhovory

Retro z Vlasty – Jana Brejchová: Závislost na obsazování bývá někdy krutá

Slavné kostýmky Lady Di

Diana milovala luxusní kostýmky od Chanelu nebo z dílny svého oblíbeného módního návrháře Versaceho, k nim nosila nejčastěji kabelky od Diora a lodičky Jimmy Choo. Tyto doplňky dokázala bravurně zapracovat i do méně oficiálního outfitu, ale ke kostýmu zkrátka seděly perfektně. Tyto kostýmky ve stylu Jackie Kennedy se staly pro princeznu Dianu typické. Třeba sladce růžovým kostýmem od Versaceho vzdala své módní ikoně hold při návštěvě vojenských kasáren v roce 1995. V podobném kostýmu značky Chanel se Jackie Kennedy objevila v roce 1963 v Dallasu, kde byl na jejího muže spáchán atentát.

Precizní střih poutající na křivky

Její kostýmy byly typické výrazným prošíváním, dokonalým střihem kopírujícím linie těla, atraktivními klopami nebo typickým překřížením předních dílů. Každý střihový či zdobný detail měl svůj smysl a cílem bylo ještě více zvýraznit princezninu dokonalou postavu, štíhlý pas a dlouhé nohy. Oblíbenou barvou byla modrá, červená a kombinace černé a bílé, ale princezna nepohrdla ani pudrovými tóny nebo sytě růžovou.

Můžu jíst chleba a zároveň hubnout? Ano, pokud jíte ten správný
Zdraví

Můžu jíst chleba a zároveň hubnout? Ano, pokud jíte ten správný

Jako správná Britka milovala káro

Kostka byla nedílnou součástí Dianina šatníku. Jak je vidět na snímku z října roku 1991, kdy se tehdy celá rodina vydala na cestu po Kanadě, aby tak promovala následné aktivity prince Williama ve službách královského letectva, Diana si oblékla červeno-modro-bílou kombinaci saka a sukně v kontrastním provedení, jak jinak než kostkovanou. Dala tak najevo svůj původ.

Jaké halenky do kostýmu nosila?

Osmdesátá léta byla hodně výrazná a v módě byly nejrůznější krajkované, nabírané a jinak zdobné límečky. Dianiným oblíbeným kouskem byla blůza se stojatým volánovým límečkem. Tu si brávala ke kalhotám i sukni a v outfitu vypadala vždy velmi elegantně. Celkově měla ráda střihy ke krku a různé druhy límečků na ní byly k vidění dost často. Ale také milovala mašle a vázačky, kterými dokázala oživit jinak naprosto jednoduchý a decentní kostým. Jak je vidět na fotce ze zásnub Diany a Charlese, princezna si k modrému kostýmku se zvýrazněným pasem oblékla decentně potištěnou halenku s mašlí u krku. Lady Diana nepohrdla ani klasickým rolákem.

Často však nosila kostým jen přes negližé, alespoň tak usuzujeme podle toho, že jí nikde nic nevykukovalo a nečouhalo. Někdy si do kostýmu oblékla jednoduchý top bez zvláštního zdobení, s lodičkovým nebo kulatým výstřihem, jak je vidět na úvodní fotce. Ten pak většinou ladil s výraznými knoflíky, klopami nebo lemy saka.

Zdroj: www.vlasta.cz Profimedia.cz

Princezna Diana. Zatančila si s Travoltou, šaty poslala dál a zlobila královnu
Krása

Princezna Diana. Zatančila si s Travoltou, šaty poslala dál a zlobila královnu

Dechberoucí video. Před 41 lety si princezna Diana a princ Charles řekli „ano“
Příběhy

Dechberoucí video. Před 41 lety si princezna Diana a princ Charles řekli „ano“

Princezna Diana ve filmech a seriálech: Kdo ji zvládl zahrát nejlépe?
Krása

Princezna Diana ve filmech a seriálech: Kdo ji zvládl zahrát nejlépe?

Tagy Dallas Christian Dior S.A. Jacqueline Kennedyová Onassisová Jimmy Choo Kanada oblečení Princezna Diana William, princ z Walesu