Hvězda seriálu Případy 1. oddělení Juraj Loj: Od Trojana k policii. A má 3 děti

Petra Šmídová | 14. 10. 2022
Juraj Loj
Juraj Loj je velký fešák
S partnerkou Zuzanou Kanócz a dcerou Leylou

Slovenští krasavci se v českých filmech a seriálech objevují k libosti dámského publika stále častěji. A nutno dodat, že v případě osmatřicetiletého herce Juraje Loje, který momentálně září v kriminálce Případy 1. oddělení, je se opravdu na co koukat. Seriál z policejního prostředí ovšem není prvním Jurajovým počinem na české půdě. Kde všude jsme ho mohli zahlédnout? A jak je možné, že bratislavský rodák mluví tak dobře česky?

Poprvé jsme se s modrookým slovenským hercem setkali ve filmu Šarlatán, kde mu scénárista nepřichystal úplně lehkou roli. Jakožto homosexuál měl zahrát žhavé scény s Ivanem Trojanem. Někdo by se mohl nad podobnými okamžiky ošívat, Juraj k nim však přistupoval zcela pragmaticky. Dle něj se totiž jedná o obyčejnou lidskou lásku, nad kterou není třeba se pohoršovat. Divákům chtěl milostnými scénami předat poselství o odhodlanosti a ochotě partnerské dvojice bojovat za lásku v době, kdy byli lidé s podobnou orientací perzekuováni. Manželu herečky Zuzany Kanócz a trojnásobnému otci tak políbit muže před kamerou problém nedělalo.

Dokonce to prý bylo paradoxně snazší, než s kdejakou kolegyní. Když totiž herec točí podobné scény se ženou, většinou na to má každý svůj názor, s Ivanem Trojanem je ale údajně vedla jakási neviditelná ruka, která jim dávala instrukce. Veškerá gesta se tak pro oba odehrávala velmi přirozeně. Za roli ve snímku Šarlatán si bratislavský rodák před dvěma lety vysloužil dokonce nominaci na Českého lva. Objevil se však také v českém filmu Prezidentka, kde ztvárnil humorné duo s Veronikou Khek Kubařovou.

Na úsměvný trailer k filmu Prezidentka se můžete podívat zde:

Zdroj: Youtube

Od gaye k policejnímu vyšetřovateli

Nyní můžeme Juraje Loje vídat na televizních obrazovkách znova, tentokrát jako komisaře Jiřího Netíka v seriálu Případy 1. oddělení. Podmínkou pro něj však bylo naučit se dobře česky. "Nechtěli jsme přistoupit na variantu, že by byl vyšetřovatel Netík přiznaně Slovák. Nemohl by být, protože policista PČR musí mít dle zákona české občanství," dodávají scénáristé. A tak mu přiřkli slovenskou matku a českého otce.

Juraj však na své češtině dře, aby vychytal i ty nejmenší odlišnosti. Proto vždy, když je v Praze, mluví výhradně česky. A to dokonce i s oběma slovenskými režiséry. Rád si testuje, jak lidé na jeho češtinu reagují.

Sbírejte jablka za hubičku! Jaké jsou výhody samosběru? A kam na něj vyrazit?
Cestování

Sbírejte jablka za hubičku! Jaké jsou výhody samosběru? A kam na něj vyrazit?

Vychytat chyby mu pomáhají kolegové

Spousta českých slov je pro něj ale stále výzvou, logicky to jsou tvary se samohláskami ř, š a č. Říct Adéla ještě nevečeřela nebo Tři sta třicet tři stříbrných stříkaček? Pro Juraje Loje skutečný oříšek. Horké chvilky ale zažívá i tehdy, když mu na place v delším textu vypadne slovíčko. Jak totiž přiznává, ne vždy ho dokáže rychle a bezchybně nahradit jiným. Čeští kolegové ho však za češtinu chválí, a dokonce mu ve spoustě dialogů pomáhají. Velkou oporou mu je pak zejména Ondřej Vetchý.

To je vražda, napsala, Vražedné pobřeží, Columbo: Tak šel čas s hlavními hrdiny
Příběhy

To je vražda, napsala, Vražedné pobřeží, Columbo: Tak šel čas s hlavními hrdiny

Své role si kreslí na papír

Kromě herectví je Jurajovou velkou vášní malování. Dokonce se přiznal, že mívá období, kdy ho víc baví malovat než hrát. "Maluji si jen tak, pro sebe a pro radost. Anebo když o nějaký obrázek požádají kamarádi. Vždy jim ho ale daruji, peníze nikdy nechci," říká Loj, který ovšem našel způsob jak své dvě umělecké vášně spojit v jednu. Postavu, na které zrovna pracuje, si nakreslí. Má totiž pocit, že ji přes kresbu lépe pochopí. Častokrát se však nejedná o konkrétní obličej či postavu, nýbrž o barevný a tvarový pocit.

Tento způsob se mu osvědčil při hraní početných rolí ve Švejkovi, filmu Trhlina, či ve slovenských televizních seriálech Bouřlivé víno, Nový život a Sestřičky, které ho doma na Slovensku dostaly na výsluní popularity. Objevil se také ve slovenské verzi zábavné show Tvoje tvář má známý hlas.

Zdroj: vlasta.cz csfd.cz Česká Televize

TEST: Jak dobře znáte české hrady a zámky, kde se natáčely pohádky?
Cestování

TEST: Jak dobře znáte české hrady a zámky, kde se natáčely pohádky?

Delší spánek i sezónní potraviny. 4 důvody, proč je podzim na hubnutí ideální
Hubnutí

Delší spánek i sezónní potraviny. 4 důvody, proč je podzim na hubnutí ideální

Slavík se blíží a Marek Ztracený hlásí pauzu. Báječný autor, chválila Bílá
Cestování

Slavík se blíží a Marek Ztracený hlásí pauzu. Báječný autor, chválila Bílá

Tagy Česká televize film herec Ivan Trojan Jiří Netík Juraj Loj Ondřej Vetchý Šarlatán Veronika Kubařová Zuzana Kanócz