Přírodní materiály vám v létě pomůžou přežít. Vyzkoušejte bambus, len nebo modal

Jitka Musilová | 15. 7. 2021
Bambusové body, Paon, 1790 Kč
Lněné kalhoty, Bonprix, 479 Kč
Lněná sukně, Bonprix, 599 Kč

Super vlastnosti kvalitních přírodních materiálů oceníte především při velmi chladném nebo naopak velmi teplém počasí. A protože je už teď celkem horké léto, kousky z bambusu, lnu, bio bavlny, tencelu a modalu se svými savými i chladivými schopnostmi nám mohou pomoci přežít parna relativně komfortně.

“Když si obléknete některý z modelů ušitých z přírodního materiálu, okamžitě poznáte rozdíl. Ten pocit na těle je úplně jiný,“ říká majitelka Green butiku Zuzana Plachá, která sama klade velký důraz na udržitelnost oblečení a přírodní materiály. Některé materiály z přírodních vláken jsou známé více, některé méně, jejich popularita obecně ale neustále roste.

Bambus – král králů

Bambus je jedním z nejoblíbenějších textilních materiálů, které nám příroda poskytuje. Často bývá kombinován s bio bavlnou a malým množstvím elastanu, díky kterému je výsledný oděv pružný a krásně se přizpůsobí postavě. Bambusové ponožky téměř nezasmrádnou, proto jsou oblíbené především mezi aktivními sportovci.

Hlavně hravě! Etno motivy rozzáří každou šedou myš
Krása

Hlavně hravě! Etno motivy rozzáří každou šedou myš

Len s dlouholetou tradicí

Lněné oblečení se nosí za teplých letních dnů od pradávna. Je příjemně vzdušné a poznáte ho na první dobrou podle mírně pomačkaného vzhledu. Skvěle odvádí vlhkost od těla, což ocení všichni, které trápí nadměrné pocení. Len je velice vděčná látka, neboť postupem času měkne a stává se poddajnější. Když si pořídíte nějaký lněný kousek, máte zaděláno na celoživotní vztah.

Oblíbené, byť kontroverzní konopí

Obdobné vlastnosti jako len má také konopí, které může být jeho zajímavou alternativou pro rozpálené letní dny. Výhodou konopí je jeho univerzálnost. „Materiál je vysoce savý a nezapáchá potem, můžete jej tedy směle obléct i na sport. A protože má schopnost termoregulace, dá se nosit po celý rok. V zimě vás zahřeje, v létě naopak příjemně zchladí,“ vysvětluje Tomáš Rohal, zakladatel české konopné značky Bohempia.

„Džíska“ vás vždycky omladí. Stejně jako tenisky a tričko s nápisem
Krása

„Džíska“ vás vždycky omladí. Stejně jako tenisky a tričko s nápisem

Tencel si získává stále více fanoušků

Materiál, který se bezesporu úspěšně dere na výsluní, je lesklý a hladký tencel. Na první pohled připomíná hedvábí, a ač působí velmi luxusně, vyrábí se zcela ekologicky z dřevěné celulózy. Stejně jako hedvábí také příjemně chladí.

Moderní modal a bio bavlna

Mezi další z méně známých materiálů můžeme zařadit modal. Říká se mu také umělé hedvábí a má podobné vlastnosti jako tencel. Je navíc velice vzdušný a výborně funguje v kombinaci s bio bavlnou. Ta je v každém udržitelném šatníku naprostou nezbytností, protože ji mohou nosit i osoby s citlivou nebo sluncem spálenou pokožkou. Díky šetrnému pěstování bez použití pesticidů je bio bavlna mnohem jemnější než bavlna klasická.

Maxi šaty na léto. Jsou vzdušné a zakrývají téměř vše. Sexy budou v každém věku
Krása

Maxi šaty na léto. Jsou vzdušné a zakrývají téměř vše. Sexy budou v každém věku

Tagy Len léto přírodní materiály