Já po něm chci tak strašně málo, skoro všechno si zařídím sama, a on to stejně neudělá! Chodím do práce, vydělávám jako on, ale copak si toho váží? K čemu ho mám, když něco doma potřebuju, abych zavolala řemeslníky, a ještě jim radila! Mně by snad bylo líp, kdybych byla sama s dětmi, stejně od toho chlapa kromě sexu nic nepotřebuju, a ten stejně nestojí skoro za nic…

Tak jestli jste někdy kamarádkám řekla některou z těchto vět, jste na tom stejně jako hromada jiných současných žen. Umějí se o sebe postarat, ale spokojené nejsou. My ženy jsme totiž většinou vytvořeny tak, abychom žily v partnerství s muži. Muži by nám měli něco dávat a my si to od nich brát. Jenže oni nedávají a my si to nebereme. Místo aby pro nás něco dělali, stojí v koutě. Bohužel si za to ale trochu můžeme samy.

Hra podle mužských pravidel

„Ženy se naučily, že dokážou vše zvládnout samy, vymanily se z role ‚služek‘ mužů,“ souhlasí Pavel Michalik, lektor mužských kruhů a tvůrce projektu mužských příběhů Divý muž. „Ženy se emancipovaly jak v pracovním životě, tak v sexuální oblasti. To je samo o sobě úžasné. Jenže často tohle osvobození vede k zapomenutí ženské energie. To je energie přijímání, plynutí, otevření. Moderní žena vše zvládne sama, i svoje sexuální potřeby. Ale řetězec odpovědnosti a tlaku ji vyčerpává. Říká si, že to musí zvládnout, ale někde hluboko uvnitř touží nechat muže, aby se o vše venku postaral.“

Iveta Kučerová, lektorka kurzů Živá a krásná a zakladatelka projektu Živá radost pro zdravé ženství a přirozenou cestu k rodičovství, souhlasí: „Žijeme ve světě, jehož pravidla po staletí vytvářeli muži. Abychom v něm jako ženy obstály, přistupujeme na to, že důležité v životě je mít úspěch, zvítězit, vybudovat kariéru. To se nám často i daří, jenže zároveň jsme mnohdy vnitřně nespokojené a po letech i vyčerpané. Situace je složitá, protože péče o domácnost, výchova dětí a příprava zázemí pro manžela je považována za méněcennou práci i samotnými ženami. Naučily jsme se vyrovnat se mužům a zapomněly na ženskou podstatu.“

Nejsou tady královny

Všimly jste si někdy, jak se kolem křehoučké ženy se zmateným výrazem muži točí a můžou se přetrhnout, zatímco její rozumná kolegyně bez pištění a bez zájmu okolí odnosí v krabici od banánů půl stěhovacího vozu? „Muže přitahuje na ženách právě ženskost,“ vysvětluje Pavel Michalik. „Muž touží po milence, po ženě, která za ním stojí, která se mu oddá, bude ho následovat, ke které může přijít pro pohlazení, když je zraněn. Muž potom bude takovou ženu chránit, bude o ni pečovat, bude ji chtít zajistit. Protože to, že se mu žena oddá, že je otevřená a zranitelná, v něm probouzí schopnost a ochotu ji ochraňovat.“

Ženskost, to se hezky řekne, jenže se zmateným výrazem a pištěním bychom dneska daleko nedošly. „Je to tak, dnešní společnost ženské vlastnosti neuctívá. Naopak jsme za ně i trestány, třeba za pasivitu. Od mužů i žen se čekají takzvané jangové schopnosti, mimo jiné rychlost, logické řešení situace, ukázněnost, kontrola,“ říká Iveta Kučerová.

Pavel Michalik dodává: „Ženy přejaly mužskou energii. Protože emancipace řekla ‚ne‘ ženě služce, ale neřekla ‚ano‘ ženě královně. Ženy se snaží vyrovnat mužům a velmi se jim to daří, jenže zapomínají, že jejich přirozeností je intuitivní plynutí a odevzdání se, a ne boj a konání za každou cenu.“ A tady začíná problém. Muži jsou z toho zmatení a vlastně nevědí, co by měli dělat. A v horším případě se to ani nemají kde naučit.

Taky máte puberťáka?

Většina mužů si už všimla, že se doba změnila a model „pán a vládce“ se dneska nenosí. Jenže to zas třeba přehnali na druhou stranu, proto si tolik laskavých mužů stěžuje, že s nimi chtějí ženy jenom kamarádit. Jasně, že hodného kluka potřebujeme, ale když se chová jako bačkora, tak nás nudí. Ženy totiž chtějí mužskou energii, kterou moderní muži ztrácejí. „Jsou pozorní a ohleduplní, jenže bez síly, jako vykastrovaní, nejsou prostě chlapi,“ souhlasí Pavel Michalik.

„A k tomu je často ovládá nějaká ještě dětská nebo pubertální energie. Zároveň se muži ale doma bojí převzít odpovědnost a rozhodovat, a protože si v tom všem nevědí rady, utečou do hospody nebo na fotbal. Přitom se někde hluboko uvnitř nich hromadí vztek, agrese a naštvanost z vlastní bezradnosti, která občas vybouchne a začne ženy zraňovat.“

Máte doma někoho takového? Chová se k vám partner nepochopitelně, i když víte, že je jinak ve skutečnosti docela fajn? Máte pocit, že už vás nemiluje, protože předvádí nezralé pubertální chování nebo záchvaty vzteku?

Myslet si, že se změní sám od sebe, by bylo naivní. Lepší je začít u sebe a zkusit, co to udělá. „Vnímám, že mužům u nás chybí především ženskost, láskyplnost a sebeúcta,“ říká Iveta. „Často vídám, jak se po absolvování kurzů Živá a krásná ženy proměňují a tak mimoděk ovlivňují své partnery. Ti oceňují zjemnění partnerky, její uvolnění, to, že začne vnitřně ‚zářit‘, je spokojenější a více si vědomá sama sebe. Muži mají rádi ženy, které si řeknou o to, co chtějí a potřebují, a jsou přitom spojené se svou ženskou podstatou.“

Mějte se ráda

Tradičně si ženy posilovaly ženskou energii při povídání s ženami v rodině a v okolí. S babičkou, maminkou, se sestrami, sousedkami. Povídaly si, vyšívaly, draly peří, ale přitom sdílely moudrost, učily se od sebe a podporovaly se. Kdybyste se ale dneska v práci jen tak zapovídala, zaručeně vás zaměstnavatel nepochválí. Ženskou společnost byste ale vyhledávat měla, třeba na kurzech určených ženám. Můžou být všelijaké nebo přímo mířené na posílení ženské duše.

„Na kurzech Živé pánevní dno se učíme, jak se napojit na svoji podstatu, vycentrovat se a ucítit, pochopit celou svou bytostí, co je pro nás opravdu důležité. A jak si také odpočinout, protože odpočinek je pro obnovu životní energie nezastupitelný. Ženy často přicházejí na kurz s přesvědčením, že čím víc budou cvičit, tím lépe. Jenže pánevní dno má ženské vlastnosti – je citlivé, náladové, potřebuje lásku, péči a čas. Potřebuje jako my především uvolňovat. Čas pro relaxaci po cvičení má být dvojnásobně dlouhý, a to je tip i pro náš každodenní život,“ usmívá se Iveta Kučerová.

Odpočinek zdůrazňuje i Tereza Patraulea ze studia Planet Zen, které se specializuje na východní relaxační a léčebné procedury: „Nerovnováhu vám přinese dlouhotrvající stres a neurovnaný životní styl. Je důležité dostatečně spát, nepodceňovat pravidelné jídlo a udělat si čas na vyjadřování emocí, které ‚bublají pod pokličkou‘.“

Ženské pocity vám vyvolá také ženské oblečení, opravdu odlišné od mužského, stejně jako obklopení se květinami a krásnými věcmi nebo uspokojující kreativní ruční práce. Ženská je také péče o tělo. Udělejte si čas na pravidelný pečující rituál, aspoň doma, pomocí vonných olejů a krémů.

Vypněte televizi a rádio, poslouchejte jenom ticho a nechte k sobě dojít (a pak zas od sebe odejít) všechny myšlenky. Řiďte se svojí intuicí. „Nejdůležitější je začít sama od sebe a mít se ráda,“ zdůrazňuje podstatu Tereza Patraulea.

Jak v sobě probudit ženskost?

1. Aromaterapií

Sílu vůní používaly už pradávné Egypťanky a Číňanky. „Podle historiků už za vlády dynastie Čchin bohaté i chudé ženy nosily na těle vonné sáčky pro potěšení duše, klid i jako vyjádření respektu k ostatním. Čínskou tradicí je i používání vůní v interiéru,“ říká Hana Kružíková z prodejny Aria Pura. „Vůně dokáže v ženě probudit pozitivní emoce prostřednictvím působení přes čichové centrum na mozek. Díky ní se žena cítí sama sebou, pomůže jí s nervozitou, stresem i chvilkovými negativními náladami. Číňané si zároveň velmi potrpí na krásné věci, které také ženám pomáhají cítit se dobře. Proto slavní výrobci porcelánu, rodina Čchen, vytvářejí nádherné flakóny a difuzéry pro vůně do bytu.“

2. Masáží

Žena potřebuje hýčkání a rozmazlování. Správná masáž by měla uspokojit smysly a vyvolat absolutní odpočinek. „Zvolila bych masáž hlavy a obličeje, akupresura uvolňuje napětí, bolest, stres a emoce. Vhodnou terapií je Jasmine Facial, protože jasmín probouzí ženské smysly,“ doporučuje Tereza Patraulea z Planet Zen.

3. Meditací

To je jeden z nejúčinnějších nástrojů, jak správně posílit ženskost. „V dnešním životním tempu není příliš času na zastavení a zklidnění. Měly bychom začít den právě meditací. Slova a myšlenky bychom si měly sestavit, tak abychom si je uložily do podvědomí po celý den, meditace by měla vést k získaní sebevědomí. Jednoduché cvičení se dá naučit a doplnit správnou ranní stravou, která po celý den ovlivňuje emoce a udrží nás v rovnováze,“ vysvětluje Tereza Patraulea, která snídaňový meditační rituál ovládá.

4. Tancem a cvičením

Například cvičení Mohendžodáro, systém tantrické jógy, který založila lékařka Monika Sičová, pracuje s rozvíjením a léčením ženství prostřednictvím tance, cvičení, relaxačních, meditačních technik a sdílení v ženském kruhu.

5. Vyvážením s mužem

Pro páry je důležité splynutí mužské a ženské energie, protože je odlišná. Spojení vytvoří společný klid, harmonii a intimitu. Můžete jít na společné relaxační procedury nebo – pokud je váš muž otevřen novým věcem – vyzkoušet výcvik Přestaň být hodným klukem od Pavla Michalika.