Proč se vám chce v padesáti objímat stromy? Protože znova začínáte!

Lucie Protivanská | 17. 8. 2020

Jednoho dne se probudíte a život vám najednou už nedává smysl, chcete něco víc. Co je s vámi špatně? Nic, jen se váš mozek začal přenastavovat. Třeba právě na objímání stromů, zpívání manter nebo vykládání karet. Není to divné ani ujeté, je to biologie!

Už se vám nechce donekonečna párovat ponožky manželovi ani dospívajícím dětem, odmítáte dokonce i pravidelně vařit. Rodina protestuje a vy se sama sebe ptáte: To už mi na nich nezáleží? Tak to není. Váš mozek se jen začíná starat o jiný vesmír – o vás. Psychologové doporučují poslouchat ho, on vás totiž právě začal zachraňovat.

Kdy už se konečně začnete mít ráda, i když nejste dokonalá?
Vztahy

Kdy už se konečně začnete mít ráda, i když nejste dokonalá?

S přechodem až na vrchol

V menopauze prodělává ženský mozek svou poslední hormonální změnu v životě. A podobně bouřlivou jako kdysi v pubertě. Vaječníky přestávají produkovat estrogen a oxytocin, hormony, které do této chvíle posilovaly vaši touhu pečovat, starat se a vyhýbat se konfliktům za každou cenu. Může se to stát náhle a překvapen je nejen váš partner a děti, ale i vy sama. Právě teď vám však nastávají doslova zlaté časy. Přihlásit se na kurz olejomalby, reiki nebo numerologie? Jen do toho a bez zbytečného podceňování. V menopauze není ženský mozek totiž ani zdaleka připraven odejít na odpočinek. „Ve skutečnosti mnoho žen právě dosahuje vrcholu,“ tvrdí neurobioložka Louann Brizendine s tím, že plotna a teplo rodinného krbu už mu zkrátka nestačí. „Žena v menopauze zahazuje všechno a všechny a začíná znovu,“ tvrdí známá neurobioložka. A začít by měla podle ní u sebe.

Ví, že ho máte ráda? Mužské představy o vyznání lásky jsou jiné než ženské!
Vztahy

Ví, že ho máte ráda? Mužské představy o vyznání lásky jsou jiné než ženské!

Pohon padesát plus

Psychoterapeutka Šárka Vávrová, která se v ordinaci potkává s padesátnicemi stále častěji, radí: „Najděte si nové přátele a taky koníčky. V případě krize, třeba právě té manželské, vás totiž jeden z těchto pilířů spolehlivě udrží. Přihlaste se na nějaký kurz nebo rozvojový program a taky se naučte relaxovat, například formou pravidelné meditace,“ radí psychoterapeutka. Proč? Menopauza je u žen nejčastějším obdobím depresí. Riziko, že se vám vnutí do života, je oproti normálu až čtrnáctkrát větší. O to spíš teď potřebujete myslet hlavně na sebe, zvolnit tempo a srovnat si myšlenky. Jak na to?

Splín a deprese v menopauze. Bylinky nebo chemie? Co opravdu pomůže
Vztahy

Splín a deprese v menopauze. Bylinky nebo chemie? Co opravdu pomůže

Můj kurz na míru

Máte-li celý život potíže se sebepřijetím, zvolte si kurz či aktivitu zaměřenou na to, jak se naučit své tělo milovat a cítit se v něm dobře. Hodně vám v tom může pomoci tantra jóga, kurz terapie tancem, ale třeba i jen pravidelné masáže, které vám pomohou kontakt se svým tělem získat. Potřebujete v něco věřit, i když jste nevěřící? Navštivte buddhistické centrum ve svém okolí a naučte se meditovat. Buddhisté vědí, jak se věci mají, a objektivně patří mezi tu šťastnější část populace. Ráda něco vyrábíte? Dobře vám bude na kurzu malování mandal, intuitivní kresby nebo základů grafologie. A chcete-li pochopit, proč jste vůbec taková, jaká jste, jděte na kurz sestavování rodokmenu. Nic vás nenaučí o sobě víc než pochopení vlastních kořenů. Vaši práci jednou ocení i vnoučata.

Proč se muži chovají nepochopitelně? Psycholog vám to vysvětlí!
Vztahy

Proč se muži chovají nepochopitelně? Psycholog vám to vysvětlí!

Tagy Menopauza strom