Neodsuzujte, ale pomáhejte. Pro seniory jsou nové technologie prostě složité

Proč věří vaši rodiče lžím na internetu a jak je můžete ochránit

Chcete si zoufalstvím rvát vlasy nad tím, že vaše maminka zase našla na síti předražený, leč zaručený lék na klouby a tatínek vám vysvětluje, jak to doopravdy bylo s tím netopýrem, co rozšířil covid? Nejste v tom sami. Přílišná důvěra v informace z internetu je generační záležitost. Existuje pro to vědecké vysvětlení i rada, jak minimalizovat škody.

Nejdřív jste byli nadšeni, když vaši rodiče ovládli svůj první domácí počítač. Během pár dní se naučili posílat maily, ovládat internetové bankovnictví a hledat v mapách. Kolik vám to ušetřilo práce! Pak ale uběhlo několik let a hodně se toho změnilo. Generace, která přišla k počítačům ve svých šedesáti, kdy je bez problémů pochopila, stárla, zatímco elektronický svět se vyvíjel. A jestli někdo nesnáší změny nejvíc na světě, je to senior, co se naučil ovládat Word, ale Bill Gates mu ho změnil. O chytrém klíči do banky ani nemluvím. Už to rozčiluje i vás, natož někoho, jehož schopnost učit se nové věci z biologických příčin slábne.

Čtěte také

Neponižovat. To je pravidlo, kterým se musíte ve výchově řídit vždy

Čtěte také

Chcete být dobrý rodič? Praktikujte výchovu bez poražených. V čem spočívá?

Snadný cíl

Takže jste si pořídili k počítačům svých rodičů vzdálenou plochu a začali jste všechno praktické dělat za ně. Co jim tudíž zbylo? Čtení zpráv na nejvíc ukřičených serverech a zkoumání reklam, které si je díky chytrým algoritmům neomylně našly. Programy běžící pod povrchem běžných stránek detekují seniora rychleji než prase lanýž. Stejně tak ony báječné řetězové maily, které zvlášť před volbami nakukávají vašim rodičům tu jedinou a utajovanou pravdu. I kdybyste se zbláznili, nevysvětlíte dříve ostražitým lidem, že si s nimi někdo jen zahrává.

Čtěte také

Vnoučata si užívám, emoce mých dětí ne

Čtěte také

Své vnuky miluji, vlastní děti mě nezajímají. Usmiřte se, radí psycholožka

Komu mohou věřit

Vědci tvrdí, že čím jsme starší, tím hůře přijímáme novinky, protože jsme jich za svůj život už absorbovali požehnaně a máme dojem, že přicházejí čím dál rychleji a rychleji. Podle jiných studií také ve vyšším věku snadno uvěříme senzační informaci, ztrácíme schopnost vycítit lež a slábne nám empatie. Generace našich rodičů navíc k internetu přišla v relativně vysokém věku a třeba na sociálních sítích nerozeznají kontextovou reklamu. A v tomto věku má také opakování jakýchkoliv informací upevňující efekt. Takže pokud narazí vaši rodiče třikrát na stejnou lež, stane se pro ně pravdou. Za pár let se to ještě ve vyšším věku změní na: třikrát narazí na tvrzení, že něco je lež, a získají dojem, že je to pravda.

Sdílení falešný zpráv z mailových řetězců je zase jakousi obdobou sociálních sítí a pomáhá seniorům překonat pocit samoty. Je to vlastně jejich Facebook. Připadají si potom propojení, vědí, že je na světě ještě někdo jiný, koho zajímá to samé. A také jim dodá pocit důležitosti, že se dozvídají „tajné“ informace.

Čtěte také

Nevěřte tomu, že někdo vaše obětování ocení

Čtěte také

Pečují o druhé, na sebe zapomínají. Proto ženy trpí úzkostí, depresí a vyhořením

Počítačový řetězec

Pokud vidíte své rodiče jednou za rok na Vánoce, pak se ani nemůžete divit, že maminku okradl podvodník na netu o tři tisíce za zaručený lék na revma a tatínek chodí po domě v čepici z alobalu, aby mu americká rozvědka nemohla číst myšlenky. Jedinou kotvou k realitě a ke správnému přístupu k informacím z webů jste totiž vy. Mladší generace, která se v tomhle rapidně měnícím se světě vyzná. Někdy si možná připadáte taky ve vleku změn, ale ve srovnání se svými rodiči jste na tom ještě hodně dobře. Takže naučte ty svoje najít spolehlivé zdroje informací, poznat scam, hoax i spam. Nenechte je propadnout samotě natolik, že se obrátí k cizím lidem. A naučte péči o ně i svoje děti. Protože za takových dvacet let se pozice posunou a ti bezradní před obrazovkami budeme my.

Zdroje:

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0197458009000219?via%3Dihub

https://academic.oup.com/jcr/article-abstract/31/4/713/1812915?redirectedFrom=fulltext¨

Čtěte také

Kabelky, hadříky... V určitém věku je to součást života, později by ale měla přijít jisté zmoudření

Čtěte také

Závislost na nakupování: Proč dokáže nová kabelka zbavit úzkosti a strachu

Ve dvou to jde lépe

Jak přimět svého muže, aby taky shodil? jde jim to lépe než ženám!

Muži a ženy hubnou trochu odlišně. A začíná to už tím, proč se do toho pouštějí – pro ženy převažuje snaha vypadat dobře, zatímco pro muže bývá rozhodným impulsem strach o vlastní zdraví. Mužům většinou jde shazování kil snáze, protože za sebou nemají opakované dietní pokusy, a navíc mají v těle větší podíl svalů, které i v klidu spalují více energie než tukové buňky. 

„Muži se stejnou hmotností v porovnání s ženami při stejném cvičení spálí více energie, a i po cvičení mají větší spotřebu energie v klidu,“ vysvětluje neúprosnou, alespoň z pohledu žen, fyziologii odborník na výživu Pavel Suchánek ze společnosti FitBee. Podle jeho zkušeností začínají muži v průměru s hubnutím později v tom smyslu, že se do toho pustí, až když mají třeba desítky kil navíc, zatímco ženy mají tendenci shazovat alespoň něco průběžně. Ovšem muži, když už se k hubnutí odhodlají, spíše to dotáhnou do konce než ženy, jejichž pokusy často nemívají dlouhého trvání. 

Nicméně z dlouhodobého hlediska se podmínky vyrovnávají, tvrdí zámořský dietolog David Grotto, jehož citoval web WebMD.com. V jedné britské studii, která porovnávala úspěšnost mužů a žen v hubnutí pomocí komerčních diet, jako je Atkinsova či Weight Watchers, během prvních dvou měsíců muži zhubli dvakrát tolik než ženy, přičemž shodili dokonce třikrát více tělesného tuku. Nicméně do půl roku se míra hubnutí mezi pohlavími vyrovnala – více ZDE.

Čtěte také

Kuřecí maso ano, ale nepřidávejte k němu třeba slaninu! A méně kalorické je to bez kůže

Čtěte také

Jídla, která jíme jako dietní, ale přibíráme po nich. Dejte si pozor na množství

Teď hubnu já! 

Pokud chcete přimět svého muže, aby shodil, nabídněte mu to spíše jako společný program, díky němuž budete oba zdravější a úbytek kil přijde jako vedlejší efekt, jako příjemný bonus. Zabrat může například obyčejná preventivní prohlídka u praktika, který mu naměří vysoký krevní tlak – o tom předem vědět nemusí, protože tahle patálie nebolí, ovšem může skončit infarktem. Dostat muže k praktikovi může být těžké, ale zase, můžete vás na prevenci objednat oba, klidně na jiné dny. 

Nemá každopádně cenu muže strašit nebo zahrnout výčitkami, ale projevit zájem, případně obavy. 

Mimochodem, typická mužská obezita se projevuje tukem uloženým v oblasti břicha, který je skutečně zdraví nebezpečný – ženám se tam zdaleka tak často neukládá, to až kolem padesátky a výše. Na druhou stranu, když se muži do hubnutí dají, právě tento tuk bere za své a s ním i rizika týkající se nemocí srdce, cév či cukrovky.  

Čtěte také

Jaké cviky jsou efektivní?

Čtěte také

Hubnutí břicha a boků: Dělejte dřepy a choďte po schodech

Více cvičení, méně diet

Počítejte pak ovšem s tím, že když se muž rozhodne shodit, stane se z toho velké téma. Muži neváhají a mění program a plány, postaví rodinu před hotovou věc a očekávají, že se rodina přizpůsobí a že jim manželka nebo přítelkyně budou dietně vařit. 

Pro obě pohlaví platí, že musí méně jíst a více se hýbat – ale ženy musí být kvůli menší svalové hmotě v jídelníčku pečlivější, muži naopak díky větší tendenci ke cvičení a více svalům stravu v porovnání se ženami až tolik řešit nemusí. K tomu, aby metabolismus fungoval rychle, je nutné mít ve stravě dostatek bílkovin, bez nich svaly muži a koneckonců ani ženy nevybudují. 

Platí také, že zatímco ženy věří spíše dietám a cvičení berou jako doplněk, mužům více sedí opačný přístup – hodně se hýbou a na talíři se zase tak omezovat nemusí. Když se však muž do hubnutí pustí, je dobré se mu neposmívat, i když vám bude sdělovat poznatky, které znáte léta, nebo se bude s vervou pouštět do kupování činek a tepláků. 

Zdroje:

https://www.webmd.com/diet/features/do-men-lose-weight-faster-than-women

https://www.healthline.com/health-news/how-men-and-women-approach-weight-loss-differently

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24103395/

Čtěte také

Ovesné vločky? Ideální snídaně!

Čtěte také

Ovesné vločky a hubnutí? Rozhodně! Mají v sobě vlákninu a na dlouho zasytí