Půjčila jsem sousedce peníze, nemá se k vracení. Jak ji donutit?

Martina Nováčková | 23. 6. 2020

Dobré účty dělají dobré přátele. A pro dobrotu na žebrotu. Vlaďka už ví, že obě tahle úsloví jsou pravdivá.

Vlaďka půjčila peníze sousedce z paneláku a pořád se k nim nemůže dostat zpátky. „Už jsem jí o to dvakrát říkala, ale ona pořád, že nemá a že by neměla na zaplacení nájmu nebo obědů dětem nebo plynu nebo čehokoli. A já si nejsem jistá, jestli si vymýšlí, nebo ne.

Ta moje půjčka vznikla před Vánocemi, vlastně už na konci listopadu. Přišla za mnou, když jsem byla s dětmi na hřišti, že je jí to hrozně trapné, ale že se přece už dlouho známe od vidění, takže si troufá přijít a poprosit mě o půjčku tří tisíc. Prý musí zaplatit dluh v bance, aby jí tam nevznikly úroky, a že mi to určitě nejpozději na konci ledna vrátí.“

Přece nekrademe!

Vlaďka taky nemá peněz zrovna nazbyt, ale zeptala se doma manžela. „Řekl, že když bydlí takhle blízko a vídáme se, tak by neměl být problém s vracením, a ať vezmu peníze z toho, co šetříme na dovolenou. Ne že bychom plánovali něco drahého, ale chtěli jsme si pronajmout na týden chalupu v jižních Čechách, což bude stát sedm tisíc.“ Takže Vlaďka sousedce peníze půjčila. Ta málem plakala, jak děkovala, a dohodly se, že je vrátí na konci ledna.

„Čekala jsem, že přijde sama, ale místo toho jsem ji celý leden neviděla ani na ulici. Když k ní šla domů, neotvírala, přestože byla doma. Tak tam šla druhý den znovu a čekala, než půjde domů z práce. „Když mě viděla, spustila, že ví, že mi dluží, ale že teď opravdu nemá, protože by neměla na nájem. Ale že dostane v polovině měsíce výplatu a z toho mi to určitě dá.“ Jenže v polovině měsíce taky nepřišla, tak se za ní Vlaďka vydala znovu. Sousedka spustila, že se omlouvá, ale že musí zaplatit dětem obědy a další splátku v bance a že opravdu nemá.

„Plakala, tak jsem nevěděla, co mám dělat, a šla domů. Manžel se rozzlobil a rozhodl se, že na ni půjde sám, že přece taky nekrademe. Přemluvila jsem ho nakonec, ať to nedělá, že tam zase skočím sama a domluvím se s ní na nějakých splátkách,“ popisuje Vlaďka.

Právník by vyšel dráž

Druhý den dlužnici zase vyčíhala, a ta slíbila, že jí dá za týden aspoň pět set korun, ale zase nepřišla. A takhle to jde celou tu dobu…

„Mluvila jsem o tom s kamarádkou, která prodává u nás v trafice. Taky jí prý dluží dva tisíce a od té doby se jí vyhýbá! Vůbec nevím, co mám dělat. Nechci být na tu paní zlá, třeba je opravdu v nějaké finanční tísni, když žije sama bez manžela se dvěma dětmi. Ale my taky nejsme žádní boháči, abychom mohli rozdávat peníze bez vracení,“ říká Vlaďka s tím, že sice peníze na dovolenou našetřili i tak, ale že to takhle přece nejde.

Její manžel je navíc pruďas, tak Vlaďka nechce, aby za sousedkou chodil a řešil to místo ní. Jenže už opravdu neví, co by pomohlo. Právníka si brát nechce, protože se bojí, že by to přišlo na víc, než dělá dluh.

Tagy manželé peníze Vánoce