Pupafobie: Strach z loutek a panenek může spustit dětské loutkové divadlo
Některé fobie nás nikdy nepřestanou udivovat, třeba jako pupafobie. Že jste o ní nikdy neslyšeli? Co není, může být. Pojďme si ji představit.
Je možné se bát panenky? Zjevně ano. Pupafobie je totiž strach loutek, marionet nebo kloubových panenek, přičemž obavy vyvolává především zdání, že ožívají. A rozhodně se nejedná jen o jakýsi odpor, jde o skutečnou paniku, kdy má dotyčný pocit, že mu jde o život. Dostavuje se bušení srdce, bolesti hlavy, nevolnost, nebo dokonce záchvat.
VIDEO: TOP 10 nejvzácnějších fobií na světě
Lidé trpící pupafobií cítí z panenek a loutek, které se navíc vedené lidskou rukou dokážou hýbat a promlouvat hlasem, velké nebezpečí. A co na tom, že jde o pouhou simulaci v rámci loutkového divadla? Pro pupafobiky je tento výjev zkrátka a dobře nepřirozený. Panenky přece nejsou lidé a neměly by mít schopnost se pohybovat.
Pupafobie se objevuje častěji u dětí, výjimkou ale není ani u dospělých. Pokud totiž není včas léčena, jedinec si ji přenese i do pozdějšího věku a tam pak páchá nemalé škody. Složité jsou pak případy, kdy si člověk trpící pupafobií velmi dobře uvědomuje, že je jeho strach iracionální, myšlenky zkreslené a potřeba se marionetám vyhýbat přehnaná, jenže s tím nemůže nic dělat. Takové pocity obvykle ústí v bezmoc a problémy se sebevědomím.
Možná si ve finále řeknete, že pupafobie není až tak vážným problémem, jelikož v běžném životě je přece poměrně snadné se hračkám vyhnout. Jenže chodit kolem loutkových divadel a výloh hračkářství obloukem není řešením. Fobie, která se neléčí, totiž často vede k rozvoji dalších psychických poruch a fobií, a proto je nezbytné požádat o odbornou psychologickou pomoc. Čím dřív, tím líp. Dle specialistů je nejúčinnější kognitivně behaviorální terapie, doprovázená relaxačními technikami ke snížení úzkosti.
Zdroj: vlasta.cz womanmagazine.com