Pro pěstování jsou vhodné velké květináče a pěstební bedničky

Rajčata na balkóně: jak na nejlepší úrodu a čerstvé plody po celou sezónu

Rajčata jsou skvělou zeleninou, to všichni vědí. Chutnají čerstvá, pečená i naložená v olivovém oleji, vykouzlíte z nich jednoduché italské speciality typu bruschetta al pomodoro či klasický „babičkovský“ salát s cibulí, připravíte z nich kečup, protlak, smoothie, všemožné zapečené dobroty i jednoduchá jídla s bazalkou a mozzarellou. Proč to všechno připomínáme? Jednoduše proto, že není nijak těžké vypěstovat si čerstvá rajská jablíčka ani v nádobách na balkoně a zajistit si tak sezónní přísun vlastní zeleniny, k níž si můžete směle připsat přívlastky „domácí“, „bio“ či „eko“.

Vážně, není moc druhů zeleniny s tak mnohostranným využitím v teplé, studené, vegetariánské, ale i typicky české kuchyni. Pro pokusy získat úspěšnou sklizeň z vlastní minizahrádky není lepší kandidát než rajče.

Princ Bajaja

Nádoby s rajčaty samozřejmě nemusí stát jen na balkóně, ale mohou přinést úrodu i tam, kde není pozemek pro záhon či prostor pro skleník. A připomeňme si, že rajčata zdaleka nejsou jedinými plody, které lze v nádobách či pytlích s trochou úsilí zdárně vypiplat.

Čtěte také

Pokud chcete, aby k vám na zahradu létali motýli, musíte jim nabídnout rostliny a květiny, které jim vyhovují.

Čtěte také

Jak dostat na vaši zahradu zvířata? Vysaďte správné stromy a nakrmte je

Budete potřebovat v zásadě dvě věci: vhodnou nádobu a pěknou zdravou sazenici. Je dobré vědět, že existuje neuvěřitelné množství odrůd rajčat, které se liší velikostí, vzhledem, tvarem, barevným odstínem, šťavnatostí, více či méně intenzivní vůní, ale i předpoklady pro růst v nádobách. Mezi odrůdami je ideální hledat takové, které i obchodní názvy označují jako „balkónové“, například Vilma, Minigold, Gold Krone, Balkon Star, Aztek či Tiny Tin. Třeba odrůda s poetickým názvem Bajaja vám bude při správném pěstování hojně plodit malá šťavnatá rajčátka, někdy i sedm set kusů na jednom keříčku. Seženete-li sazenice, vysazují se právě v květnu do lehkého substrátu a sklizeň vás čeká od července do září.

Hlínu to chce novou

Rajčata mají ráda slunce, teplo a čerstvý vzduch a je pro ně ideální, pokud mohou čerpat sluneční energii alespoň šest až osm hodin denně. O moc víc by však toho slunce zvláště při vyšších teplotách být nemělo, to už rajčatům neprospívá, stejně jako poryvy větru. Přímý sluneční svit ani severní strana proto rajčatům nesvědčí.

Čtěte také

Pěkně udržovaný trávník dává pozemku kolem domu či v zahradě často větší hodnotu než pracně pěstované záhony květin.

Čtěte také

Jarní trávník: Začněte výběrem správného osiva a vyhněte se levným nákupům

Pro pěstování jsou vhodné velké květináče a pěstební bedničky (seženete je v zahradnictvích i v zahradnických odděleních hobbymarketů), ale klidně popusťte uzdu fantazii. Pěstební substrát lze nasypat i do starého vědra, osvědčené jsou i odolné plastové zednické vaničky, zelenina poroste i z dostatečně silného plastového pytle. Je třeba jenom zajistit otvory pro odtok vody a podložky pod nádoby, aby jemné „blátíčko“ nestékalo z balkónu sousedům na hlavu. Pokud jde o hlínu, tady naopak opatrně  s recyklací „vysloužilé“ zeminy ze starých květináčů, to by rajčatům nesvědčilo. Jednoduše si kupte substrát na rajčata v pytli, v sezóně ho mívají i v běžných hypermarketech s potravinami.

Čtěte také

Majitelé zahrady U malíře ji budují podle pravidel přírodních zahrad.

Čtěte také

Výlety do nejkrásnějších zahrad: Vydejte se na zámek Stekník nebo do Ježova

Vodu ke kořenům

Máte-li sazenici například v pěstebním plastovém květináčku ze zahradnictví, zalejte ji, aby se snadno uvolnil kořenový bal. Do nádoby dejte nejprve trochu drenáže (štěrk, keramzit nebo speciální směs), trochu substrátu, položte do něj rostlinku a nakonec ještě substrátem zasypejte. Zalejte ji a dále pak opatrně zalévejte, ideálně vždy ráno a tak, aby půda nebyla příliš mokrá ani přesušená. Vodu lejte ke kořenům, ne na listy ani na plody, předejdete houbovým chorobám. Občas kypřete, vytrhávejte případný plevel. Podle odrůdy, pěstebního místa či pěstitelské disciplíny můžete sklízet úrodu až do prvních mrazů.

Čtěte také

Voda je pro rostliny nezbytná, ale ocení i přírodní přihnojení.

Čtěte také

Kopřivová jícha, soda, lógr i kvasnice. Vyzkoušejte zahradní ekologická hnojiva

Dušnost při fyzické námaze nebo únava může signalizovat plicní hypertenzi

Modré rty a dušnost mohou značit vážné potíže s plícemi. nechte se vyšetřit včas

Podle modrých rtů můžete poznat, že nemocný nemá dostatečné zásobení kyslíkem v těle. Na vině může být takzvaná plicní hypertenze. Problém je, že mnoho lidí vůbec netuší, že má takové potíže. 

Plicní hypertenzi neboli zvýšený krevní tlak v plicích signalizuje dušnost při fyzické námaze nebo únava, případně bolest na hrudi, ale také otoky kotníků a nohou nebo již zmínění modré zbarvení rtů a kůže. 

Největší záludnost choroby podle lékařů spočívá právě v tom, že má podobné příznaky jako řada jiných onemocnění – dušností se podobá například i covidu. Důsledky plicní hypertenze jsou přitom velmi vážné. „Dochází při ní ke zvýšené námaze pravé komory srdeční, která se postupně zvětšuje. To může v čase vést k jeho selhání. Zároveň se nedostatečně okysličuje krev, proto pacienti trpí dušností, únavou nebo závratěmi a mdlobami,“ říká doc. MUDr. Pavel Jansa, kardiolog z II. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice a 1. LF UK v Praze. 

Čtěte také

Jak se starat o pokožku pod respirátorem

Čtěte také

Doba respirátorová: Jak pečovat o pokožku pod maskou, když je vedro a potíte se


Pozdní diagnostika

Diagnóza plicní hypertenze se podle výzkumů týká až jednoho procenta světové populace, v Česku tato nevyléčitelná choroba trápí desítky tisíc lidí, ale řada z nich o své diagnóze vůbec neví nebo se ji dozví pozdě. Včasná diagnóza a léčba přitom podle lékařů může zabránit vážným zdravotním následkům nebo i smrti. 


“Kvůli relativní vzácnosti onemocnění tato možnost často lékaře napadá až jako poslední a pacienty léčí například na astma. Lidé se tak ke správné diagnóze propracují mnohdy pozdě, když je choroba v pokročilém stadiu. Léčba je pak mnohem složitější,” vysvětluje docent Jansa. Pokud však dušnost nelze zdůvodnit jiným onemocněním, měl by pacient absolvovat ultrazvuk srdce a následně navštívit specialisty.

Čtěte také

Počátky Parkinsonovi nemoci mohou být netypické

Čtěte také

Potíže s čichem, nespavost. Jak poznat Parkinsonovu nemoc?


Plicní hypertenze má řadu příčin, nejčastěji ji lékaři diagnostikují jako komplikaci jiného onemocnění plic a srdce. Za jejím vznikem mohou stát i autoimunitní onemocnění nebo plicní embolie. „Známe několik druhů plicní hypertenze, v posledních letech se náš zájem soustředí zejména na plicní arteriální hypertenzi a na chronickou tromboembolickou plicní hypertenzi vznikající po plicní embolii, především díky významným pokrokům v léčbě. Díky nim jsme dokázali výrazně snížit úmrtnost na plicní hypertenzi,“ říká doc. Jansa. 


Včasná léčba

Tromboembolická hypertenze se léčí chirurgicky nebo angioplastikou (zavedením katetru do cévy) a farmakoterapií čili léky. Ročně se v Česku provede kolem 30 operací a kolem 80–100 angioplastik pro tromboembolickou plicní hypertenzi.

Čtěte také

Přetrvávající bolest hlavy je jedním z příznaků postkovidového syndromu

Čtěte také

Postcovidový syndrom: Lékárníci radí, jak se zbavit kašle, únavy a bolestí


„Včasné zahájení léčby dává pacientům šanci na delší a kvalitnější život. I proto je jakákoliv osvěta, která povede k časnějšímu rozpoznání nemocí, velmi důležitá. Plicní hypertenze si nevybírá a zasahuje lidi napříč celou populací, takže čím více lidí se o nemocí dozví, tím lépe,“ říká Milena Kaftanová ze Sdružení pacientů s plicní hypertenzí. 

V současné době jsou v Česku tři specializovaná centra na léčbu plicní hypertenze – II. interní klinika Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, Kardiologická klinika IKEM a I. interní klinika FN Olomouc.

 

Čtěte také

Řešte už první signály problémů s křečovými žílami

Čtěte také

Křečové žíly: Metličky ukazují, že něco není v pořádku. Neodkládejte léčbu