Za sněhem do Rakouska či Itálie! Užijte si lyže a s dětmi nakrmte sobíky

Petra Šmídová | 10. 1. 2023

Milujete lyže a sníh, ale letošní podmínky zimním radovánkám na českých horách příliš nepřejí? Pak se zkuste porozhlédnout za hranicemi. Kvalitní svezení nabídne například sousední Rakousko i severní Itálie. Přinášíme tipy na nejlepší lyžařské oblasti a výjimečné skiareály, které jsme pro vás osobně vyzkoušeli.

Tre Cime - Jižní Tyrolsko, Itálie

Kdo by nemiloval svezení pod blankytně modrou oblohou a sjezdovky tak široké, až se chvílemi zdá, že jsou tu jen pro vás? Jihotyrolské lyžařské středisko v národním parku Tre Cime Dolomiti, zapsaném na seznamu UNESCO, spojuje pět alpských vrcholů, mezi nimiž si užijete sto deset kilometrů sjezdovek, dvaatřicet lanovek a dvacet čtyři horských chat a restaurací přímo na svahu – všechno na jeden skipass.

Nedostatek sněhu zde nehrozí. V případě potřeby je totiž celý areál uměle zasněžován. Srdce střediska tvoří lyžařské vrcholy Monte Elmo/Helm, Stiergarten a Croda Rossa/Rotwand, kde si lyžovačku užijí jak začátečníci, tak nároční sjezdaři. Areál se totiž chlubí špičkovou černou sjezdovkou s převýšením více než 1 000 m, která vede z Monte Elmo/Helm do údolí.

A proč se vlastně uvádějí názvy v italštině i němčině? Oblast se jednoduše nachází v nejsevernější italské provincii Jižní Tyrolsko, kde přes 60 % obyvatel mluví německy. A přestože to možná zní složitě, výhodu to má – člověk si tak alespoň může vybrat, který název či řeč mu lépe zní.

Jak usnout během 2 minut kdykoli a kdekoli. Jde o vojenskou spánkovou techniku
Cestování

Jak usnout během 2 minut kdykoli a kdekoli. Jde o vojenskou spánkovou techniku

V lyžácích do vlaku

Zajímavým zpestřením pak, nejen pro děti, ale i pro dospělé, protože kdy jindy máte příležitost svézt se vlakem v lyžácích na nohou, může být nasednout i s lyžemi ve stanici Versciaco na vláček Pustertal Express, který vás po zhruba pětatřiceti minutách vysadí přímo u nástupní stanice kabinkové lanovky Perca v sousedním lyžařském středisku Plan de Corones/Kronplatz. Tato moderní lyžařská oblast leží zhruba třicet kilometrů východně od Brixenu a je soustředěná kolem rozsáhlého vrcholku stejnojmenné hory s výškou 2.275 m n. m. Pro lyžaře všech úrovní nabízí sto devatenáct kilometrů sjezdovek, náročné sjezdaře pak uspokojí zejména obávaná kombinace pěti černých „padáků“ Black Five, která v horší viditelnosti prověří lyžařskou techniku i těm největším profíkům. Na vrcholu je atrakcí také obří zvon Concordia, jedno z muzeí Reinholda Messnera anebo vyhlášený Alpin restaurant michelinského kuchaře Norberta Niederkoflera.

Na běžkách po zamrzlém jezeře areálem světového poháru

Že už vás jízda z kopce dolů nebaví? Pak vyměňte lyžáky za boty na běžecké lyžování a tělo rozhýbejte ve stopě. Široké okolí totiž nabízí desítky kilometrů profesionálně upravených běžeckých stop na klasiku i skejt. A nadšenci mohou zavítat i do Südtirol Areny v Anterselvě, kde se ve stopě projedou okolo nádherného jezera, i po jeho zamrzlé hladině, případně si stejně jako my vyzkouší biatlon nanečisto. Díky nadmořské výšce 1600 m n. m. je zde navíc jistota převážně přírodního sněhu. I tím se řadí mezi nejmodernější biatlonové areály, kde se pravidelně jezdí světový pohár. Ostatně ten letošní se zde jede už za pár dní. A pokud vám po celodenním lyžování zbyde ještě trocha sil, vyzkoušejte noční jízdu v sáňkařské dráze, anebo běžte s dětmi krmit sobíky. Ano, čtete správně, i ti se v Dolomitech nacházejí!

Vzorový redukční jídelníček od nutriční specialistky: Takhle jezte a zhubnete!
Hubnutí

Vzorový redukční jídelníček od nutriční specialistky: Takhle jezte a zhubnete!

Nassfeld – Korutany, Rakousko

Přestože by se Nassfeld mohl zdát pouze jako jedno z mnoha dalších rakouských lyžařských středisek, opak je pravdou. Korutanská oblast se pyšní hned několika „nej“ - nejvíce slunečných dní, nejčistší vzduch a nejspolehlivější sněhová pokrývka v rámci neledovcových areálů. I díky tomu patří Nassfeld mezi deset nejprestižnějších středisek v Rakousku, kam vyrážejí strávit svoji dovolenou lidé z celého světa, včetně naší party, která si zde užila hned několik sluncem a ranní mlhou zalitých dní. Chcete si dopřát dovolenou na zasněžených horských vrcholcích, zatímco jinde nespadla ani vločka? Tady je to možné. Nassfeld je totiž díky své výhodné vysokohorské poloze na vrcholu žebříčku nejzasněženějších lokalit v Rakousku. Ideální podmínky pro zimní radovánky lze očekávat od konce listopadu až do začátku května. V provozu bývá obvykle celé středisko, o které se v případě nedostatku sněhu stará celkem 460 sněžných děl, poháněných energií z vlastních obnovitelných zdrojů.

A právě tohle v kombinaci s největším počtem slunečných dní v roce nalákalo i nás. Po příjezdu a ubytování v hotelu vedly naše kroky okamžitě na svah. A to doslova. K lanovkám totiž člověk dojde i v přezkáčích. Jedná se totiž o jednu z mála zimních lokalit, která má nástup na sjezdovku přímo od dveří hotelu. Uprostřed dechberoucí korutanské přírody nás přivítalo sto deset kilometrů přehledných, vždy upravených sjezdových tratí všech úrovní, díky čemuž nemusíte sjíždět žádný svah dvakrát – tedy pokud sami nechcete.

Předejděte osteoporóze! 9 potravin bohatých na vápník. Pít mléko nestačí
Zdraví

Předejděte osteoporóze! 9 potravin bohatých na vápník. Pít mléko nestačí

Do Itálie jen coby kamenem dohodil

Že mezi lyžováním rádi odpočíváte? Pak můžete, stejně jako my, zavítat do jedné z pětadvaceti chat a restaurací přímo na svahu, kde si pochutnáte na těch největších regionálních i středozemních delikatesách. A vzhledem k tomu, že náhorní plošinu SonnenAlpe, kde se středisko rozprostírá, dělí od Itálie jen jedna jízda lanovkou, během vaší siesty si můžete užít pohled na špičaté italské vrcholky a nechat se ovívat vlahým jižanským větrem. Právě tato geografická specialita je zdrojem zvláštního mikroklimatu a jedinečné atmosféry, kterou zde člověk pocítí a bude ji chtít zažívat zas a znova.

Nuda mimo svah nehrozí

A v neposlední řadě, jste-li dobrodružná duše, která ráda zkouší nové věci či objevuje nová místa, pak se vydejte do oblasti Nassfeld-Pressegger See a zažijte jízdu na sáňkách, bruslích nebo výlet na sněžnicích, během kterého si prohlédnete horskou krajinu ze zcela jiné, neprobádané perspektivy. Tak šťastnou cestu!

Zdroj: vlasta.cz nassfeld.at skinet.cz jiznityrolsko.cz aktivtono.cz

Pupafobie: Strach z loutek a panenek může spustit dětské loutkové divadlo
Zdraví

Pupafobie: Strach z loutek a panenek může spustit dětské loutkové divadlo

Sny o výhře v loterii můžou značit vizi budoucnosti
Inspirace

Sny o výhře v loterii můžou značit vizi budoucnosti

5 potravin pro omlazení pleti. Místo botoxu si dejte brokolici nebo avokádo
Krása

5 potravin pro omlazení pleti. Místo botoxu si dejte brokolici nebo avokádo

Tagy Hohe Gaisl Itálie Jižní Tyrolsko lyže Rakousko Reinhold Messner sjezdovka svah Světové dědictví UNESCO Tre Cime