Na jaře to sice bylo ještě horší, ale i na podzim se podle lékařů mnoho lidí bojí dojít do ordinace a mohou tak zanedbat léčbu nebo včasné odhalení zdravotních potíží. Například v gastroenterologii se tento propad péče podle odborníků zřejmě již nedožene. Strach je přitom zbytečný – včasný záchyt příčin potíží umí lidem zachránit život, stejně tak pravidelné kontroly pacientů s chronickými nemocemi. „Strach lidí z toho, že by se mohli ve zdravotnickém zařízení nakazit koronavirem, stále trvá, je ale menší než na jaře – tehdy se nám z pravidelných nebo i prvních prohlídek odhlašovaly až dvě třetiny objednaných pacientů. Nyní je to do 20 procent maximálně,“ říká profesor MUDr. Milan Lukáš, CSc., přednosta kliniky a primář Klinického a výzkumného centra pro střevní záněty ISCARE a první místopředseda České gastroenterologické společnosti (ČGS).


Propad počtu těch, kteří si přišli na dermatologii nechat zkontrolovat znaménka a změny na kůži, zaznamenal také prof. MUDr. Petr Arenberger, DrSc, MBA, FCMA, ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Na jaře jich podle něj přišlo o třetinu méně než minulý rok ve stejném období. Měnící se znaménko se může rychle vyvinout do rozsáhlého melanomu, který člověka ohrožuje na životě. Ročně zhoubným melanomem onemocní 3 500 lidí. Nemocnice přitom podle profesora Arenbergera provoz kožní kliniky v souvislosti s covidem-19 nijak neomezovala.

Zpomalení screeningu

Zpomalení či úplné zastavení se netýká jenom péče o „neakutní“ pacienty, ale také preventivních a screeningových programů. „Každý měsíc, kdy se nepokračuje ve screeningu kolorektálního karcinomu, propadají sítem včasného záchytu stovky lidí. Ti se mohou v budoucnu potýkat s vážným nádorovým onemocněním. Stejně tak se může vymstít prodlužování termínů kontrol u chronických pacientů se střevními záněty,“ pokračuje profesor Lukáš. Programem screeningu rakoviny tlustého střeva ročně v Česku „v dobách míru“ projdou tisíce lidí. Diagnózu rakoviny tlustého střeva a konečníku si každoročně vyslechne více než 7600 Čechů.


K pravidelným kontrolám chronických pacientů využívají lékaři v co možná největší míře telemedicínu, často ale stačí i obyčejný telefonát, ve kterém zkonzultujete své potíže, nebo si můžete pomocí e-receptu nechat předepsat léky, které užíváte pravidelně.


To se týká například kardiaků. „Někteří pacienti se s onemocněním léčí, jiní o něm ale ještě nemusí vědět. Tím, že kvůli strachu z nákazy koronavirem zruší nebo odloží návštěvu specialisty, může dojít k podcenění nemoci s fatálními následky,“ říká předseda sdružení MUDr. Zorjan Jojko. A dodává, že bez včasné návštěvy lékaře je velmi vysoká pravděpodobnost vzniku pozdějších obtížně řešitelných komplikací.

Milion diabetiků

Kardiaci přitom nejsou jedinou skupinou pacientů, která může být v dnešní situaci ohrožena. Riziko hrozí i diabetikům, kterých je v ČR kolem milionu. Některá vyšetření i operační zákroky samozřejmě odložení i o několik měsíců bez problémů snesou, protože nejsou nijak život ohrožující. Například povrchový zánět žil, který sice trochu bolí, ale pacienta neohrožuje. „Existuje ale také hluboký zánět žil, při kterém pacient netrpí bolestmi, pouze mu ztěžkne noha. Jenže právě takové případy jsou zrádné. Postižený člověk si řekne, že v této nejisté době lékaře nenavštíví, protože nemá větší problémy. Jenže u hlubokého zánětu žil je velké riziko úmrtí v důsledku plicní embolie,“ vysvětluje MUDr. Jojko důvody, proč by lidé neměli ani v této složité době podceňovat vyšetření u lékaře.


Sdružení ambulantních specialistů proto nabádá občany, aby se nebáli a ambulantní specialisty kontaktovali. „Lidé se opravdu nemusí obávat navštívit naše kliniky a ordinace. Jsme uprostřed druhé vlny pandemie, oproti jarní části jsme mnohem poučenější a také připravenější. Naše čekárny a ordinace jsou vybaveny dezinfekcemi, všechny prostory jsou pravidelně čištěny a dezinfikovány. Zároveň máme dostatek ochranných pomůcek, ať už jde o respirátory, štíty, či rukavice. V naprosté většině ordinací jsme zavedli přesný systém objednání pacientů tak, aby se minimalizoval nebo zcela vyloučil vzájemný kontakt pacientů. Zatímco nemocnice se nyní soustřeďují především na léčení nemoci covid-19, my vidíme svou úlohu v tom, že se postaráme o ostatní pacienty. Prosíme proto občany, aby ve vlastním zájmu nepodléhali strachu, pokud jde o návštěvy našich ambulancí,“ uzavírá předseda sdružení MUDr. Jojko.