Restart (přerušovaným) půstem: Jak na zdravé, štíhlé tělo díky chvilkovému hladu

Lucie Vybíral Pastrňáková, Petra Šmídová | 21. 11. 2022

Máte-li pocit, že si vaše tělo žádá restart, zkuste mu ho dopřát v podobě půstu. Stav lehkosti, pocit plné síly a zdraví na těle i mysli, který se po něm dostavuje, stojí za krátkodobé vykročení ze zóny pohodlí.

Půst je proces, který má hluboký dosah a mění nás na všech úrovních naší existence: tělesné, myšlenkové i duchovní. Právě proto je již tisíce let neodmyslitelnou součástí všech světových náboženství a doporučují ho mudrci i celostní lékaři. Půstem můžeme znovu nabýt rovnováhu, zdraví, vyrovnanost a fyzickou i duševní sílu. Pomáhá uzdravit se z akutních nemocí, ale zlepšit může i chronické obtíže.

Ostatně už před 2500 lety pravil řecký lékař a zakladatel lékařské vědy Hippokrates, že „kdo chce zůstat silným, zdravým a mladým, nechť je střídmý, cvičí tělo, dýchá čistý vzduch a své bolesti nechť léčí spíše půstem než léky“. Půst, tedy čas, kdy nepřijímáme žádnou potravu, je hluboce zakořeněný biologický jev každého živého tvora, tedy i člověka. Jako zažíváme pravidelné střídání aktivity a odpočinku, bdění a spánku, tak je našemu tělu i mysli vlastní a blahodárné respektovat čas jídla a čas bez jídla, tedy půst či přerušovaný půst.

Keto dieta. Žádaná i zatracovaná. Dlouhodobě může způsobit zdravotní problémy
Hubnutí

Keto dieta. Žádaná i zatracovaná. Dlouhodobě může způsobit zdravotní problémy

Jak probíhá půst?

Během půstu tělu nepodáváme žádnou pevnou stravu, hojně ho však zásobujeme tekutinami (voda, bylinné čaje, minerální vody…). Půst může trvat od několika hodin, tehdy hovoříme o přerušovaném půstu mezi jídly, takzvaném intermittent fasting, až po několik dní či týdnů. Někteří znalci drží dokonce osmadvacetidenní a delší půsty. Zatímco první varianta, přerušovaný půst, je celkově jednoduchá, snadno proveditelná a vhodná pro všechny zdravé jedince, delší půsty už vyžadují nejen znalost celé problematiky, ale hlavně možností a omezení vlastního těla. U delších půstů je proto vhodné poradit se s lékařem. Půst pak není vhodný vůbec pro mladistvé, těhotné a kojící ženy, diabetiky a ty, kteří se v minulosti potýkali s poruchou příjmu potravy.

Benefity půstu

Správně prováděné postění očistí střevo, detoxikuje organismus a podpoří acidobazickou rovnováhu, tedy sníží kyselost organismu. Tím napomáhá hormonální rovnováze a regeneraci těla a zlepšuje imunitní odpověď organismu. Přispívá k eliminaci civilizačních a chronických onemocnění. Půst nám také dává šanci začít zdravější způsob života s vědomějším stravováním, redukovat svou tělesnou hmotnost, aktivovat tělesnou energii a plně využít svůj potenciál. Vzdání se potravy ovlivňuje i naši mysl. Půstem se již od asi pátého dne vzdalujeme hmotě a zvyšujeme své energetické vibrace. To se projevuje tím, že jsme celkově citlivější a vnímavější.

Jaromír Jágr a sedm jeho žen. K oltáři se nedostala žádná
Příběhy

Jaromír Jágr a sedm jeho žen. K oltáři se nedostala žádná

Očista na všech úrovních

Délka půstu může být různá – záleží na možnostech těla. Pro rychlý restart organismu se dá držet například jen jeden den a stanovit si tento jednodenní půst jako rituál pro každý týden. Pokud toužíte provést důkladnější úklid organismu, doporučujeme postit se alespoň sedm dní. S dalšími a opakujícími se zkušenostmi si můžete půst postupně prodlužovat. Rozhodnete-li se držet delší půst, je velmi důležité dodržovat následující kroky.

  • Alespoň týden před půstem přejděte na čistě veganskou stravu, zřekněte se kávy a alkoholu a hojně dodržujte pitný režim.
  • Pro samotné období půstu je lepší si neplánovat žádné náročné pracovní vypětí.
  • Naprosto ideální je dopřát si skutečný fyzický i mentální klid, ponořit se do svého vnitřního světa a využít naplno potenciálu očisty těla i ducha se vším, co k němu náleží.

První den půstu odborníci doporučují vypít čtvrt litru teplé vody se lžičkou hořké (epsomské) soli z lékárny. Ta umocní vyprázdnění střeva. Třikrát denně si můžete dopřát bylinný čaj, k obědu například i horký zeleninový vývar. Možná budete překvapeni, ale měli byste docházet pravidelně na stolici. Pro podporu střevní mikroflóry se doporučuje i občasné pití čisté šťávy z kysaného zelí či syrovátky. Pokud si troufnete do půstu jen o vodě, je třeba počítat s intenzivnějším, respektive radikálnějším průběhem půstu. Všechny procesy budou umocněny a jaksi syrovější.

Tereza Pergnerová a hitparáda Eso. Pamatujete si všechny moderátory?
Příběhy

Tereza Pergnerová a hitparáda Eso. Pamatujete si všechny moderátory?

Únava a malátnost

Druhý až čtvrtý den půstu, v závislosti na somatotypu, se dostaví detoxikační symptomy. Ty se projevují bolestmi hlavy a únavou, jazyk i sliznice se dočasně potáhnou bílým povlakem, může se dostavit i zápach z úst. Tělo může překvapit dočasná zimnice či zimomřivost. Po třech až čtyřech dnech půstu vám dojdou zásoby glukózy v krvi a glykogenu ve svalech a játrech a organismus pro své další fungování sáhne po jiném zdroji energie – tuku. Tím přechází do ketózy.

Během tohoto přechodu můžete vnímat slabost a malátnost, která trvá pár hodin až den. Jakmile toto období přečkáte, máte vyhráno. Během prvních dní půstu budete možná více spát. Naopak po očistě a detoxu si vystačíte s méně hodinami spánku, po probuzení budete čerství, odpočatí a regenerovaní. V těle budete vnímat neutuchající zdroj energie, mysl bude průzračná a jasná. V duši radost. Samotná očista organismu může trvat od pěti do mnoha dní, je to velmi individuální. Někdo propouští a odpouští rychle, jiný si zásoby všeho toxického drží déle.

  • Během půstu je žádoucí přiměřeně cvičit.
  • Vhodná je jóga, protože podporuje všímavost vůči tělu a mysli, čchi-kung, které propojuje cvičení s dechem, anebo procházky přírodou. K tomu si dopřejte relaxaci či meditaci.

Po půstu se k normální stravě vracejte velmi pozvolna. Začněte s konzumací nedráždivých veganských či vegetariánských pokrmů (zeleninový vývar, rýže, podušené jablko, mrkev…) a dodržujte tento stravovací režim úměrně k délce půstu.

Strečink každý den: Skryté benefity i jak s ním začít, aby krk a záda nebolela
Zdraví

Strečink každý den: Skryté benefity i jak s ním začít, aby krk a záda nebolela

Přerušovaný půst

Pro někoho může být několikadenní půst nadlidským úkolem. O to více, pokud nemáte s postěním zkušenost. Možností je přerušovaný půst, při kterém se dodržují určité pauzy mezi jídly a jedno jídlo denně – ideálně večeře – se vynechává. Během pauz mezi jídly je dostatek času pro potřebný pitný režim. Nejčastěji doporučovaný rytmus přerušovaného půstu je 8 ku 16. Tedy během 8 hodin konzumujeme dvě až tři jídla s potřebnými pauzami a 16 hodin nejíme nic – do tohoto času započítáváme i spánek. Pokud už tuto formu zvládáme, můžeme si intervaly hladovění začít prodlužovat, například v poměru 18 ku 6, anebo 20 ku 4.

Další formy přerušovaného půstu:

Metoda 5:2

Zahrnuje stravování 5 dní v týdnu tak, jak jsme zvyklí, a ve zbylých 2 dnech omezení energetického příjmu na 500–600 kcal.

Eat-Stop-Eat

Jde o 24hodinový půst jednou nebo dvakrát týdně. Po zbytek dní je strava normální jako obvykle.

Střídavý půst

Půst se drží každý druhý den.

Warrior Diet

Válečnická strava spočívá v konzumaci malého množství syrového ovoce a zeleniny v průběhu dne a jednoho velkého jídla na noc.

Skromný Keanu Reeves: Bohatství nosí v sobě. To, co má na účtu, posílá jiným
Příběhy

Skromný Keanu Reeves: Bohatství nosí v sobě. To, co má na účtu, posílá jiným

Lékařka Karin Mante v knize Přerušovaný půst uvádí, že dodržování delších pauz mezi jídly reguluje hladinu cukru v krvi, snižuje krevní tlak a normalizuje hladinu cholesterolu. Podporuje proces růstu, diferenciaci a kondici nových nervových buněk, chrání buněčnou membránu, DNA a zpomaluje proces stárnutí. Díky harmonizaci produkce hormonů, jako jsou ghrelin, leptin, serotonin a melatonin, se tělo vrací do své rovnováhy, stability a dostavují se pocity štěstí a radosti. Spánek je výživnější, kvalitnější a tělo během odpočinku intenzivněji regeneruje a obnovuje své síly.

Vzhledem k tomu, že organismus může odbourávat tuky pouze v přestávce mezi jídly, protože při vylučování inzulinu tento proces nefunguje, můžeme redukovat svou váhu především díky dodržování potřebných pauz mezi jídly. Vědecké výsledky dle lékařky Mante také potvrzují, že pro udržení a redukci váhy je třeba dodržovat jak pauzy mezi jídly, tak i pravidelnou dobu příjmu potravy.

Varianty půstu

Půstem v širším slova smyslu zamýšlíme kromě „žití na vodě“ také omezení určitých potravin a konzumaci specifických potravin na konkrétní dobu.

1) Vodní půst: pijeme alespoň 2–3 litry kvalitní pramenité vody a minerálky denně.

2) Čajový půst: pijeme třikrát denně čaj z různých bylin, mezi tím vodu.

3) Šlemový půst: třikrát denně jíme rýžový a ovesný šlem nebo šlem ze lněných semínek. Mezi konzumacemi pijeme vodu. Tento typ půstu je určen pro osoby s citlivým žaludkem.

4) Půst se šťávou z čerstvé zeleniny a ovoce: tři až pětkrát denně pijeme čerstvě vylisovanou šťávu, v mezidobí vodu. Další varianty doporučují konzumaci syrovátky, horké zeleninové vývary či ájurvédské směsi.

Jak připravit rýžový a ovesný šlem?

50 g rýže vaříme v litru vody po dobu 30 minut, potom rozmixujeme a dolijeme převařenou vodou na původní objem 1 litru. Uchováváme v chladnu. Stejně postupujeme i u ovesných vloček.

Rýžová voda je bohatá na vlákninu a usnadňuje tak pohyb stravy ve střevech. Pomáhá jak při zácpě, tak při průjmu. Obsah škrobu navíc podporuje růst prospěšných střevních bakterií. Pro očistu těla při půstu je tak ideálním pomocníkem.

Zdroj: časopis Vlasta expert: Přírodní lékárna vlasta.cz www.healthline.com/nutrition/6-ways-to-do-intermittent-fasting#what-it-is

Artróza versus artritida: Faktory ovlivňující vznik i jak zabránit zhoršování
Zdraví

Artróza versus artritida: Faktory ovlivňující vznik i jak zabránit zhoršování

Tajemství dlouhověkosti: Vyhýbejte se chemii v kosmetice, pečujte o své vztahy
Zdraví

Tajemství dlouhověkosti: Vyhýbejte se chemii v kosmetice, pečujte o své vztahy

Sport podle znamení zvěrokruhu: Raci, věnujte se tanci, Střelci, nazujte lyže
Horoskopy

Sport podle znamení zvěrokruhu: Raci, věnujte se tanci, Střelci, nazujte lyže

Tagy energie jídlo lékař organismus půst spánek strava střevo vývar zdraví