Retro z Vlasty: Helena Vondráčková v roce 1981: Domov je pro mne jistotou

Jitka Musilová | 27. 6. 2022
Helena Vondráčková s manželem Martinem Michalem na TK k jejímu česko-slovenskému turné HELENA 2022 9. 2. 2022 v pražském Paláci Žofín.
Helena Vondráčková na křtu benefičního kalendáře Pomáhat je normální od Nadace Český mozek 2. 12. 2021.
Helena Vondráčková se zúčastnila 28. ročníku finále modelingové soutěže Schwarzkopf Elite Model Look 2019 pro ČR a SR ve Španělském sále Pražského hradu.

U příležitosti životního jubilea jedné z nejslavnějších českých zpěvaček nejen předlistopadové scény jsme zapátrali v archivech Vlasty a přinášíme vám povídání z května roku 1981. Tehdy měla zpěvačka za sebou téměř šestnáctiletou kariéru a s redaktorkou Ilonou Válovou se podělila o svůj pohled na rodinu, děti a práci. Dnes už víme, že některé její plány nevyšly podle tehdejších představ, ale i tak zpěvačka září štěstím a optimismem.

Rodinný kruh si žárlivě střežím

„Samozřejmě, že prožívám chvíle štěstí a radosti, ale také dobře znám chuť nejistoty a smutku. To je u každého člověka stejné a přirozené. A každého většinou z podobných stavů vysvobozuje práce nebo rodina. A právě tak i já mám radost z pěkné písničky nebo vydařeného koncertu. A pokud jde o rodinný kruh, ten si žárlivě střežím. Nechci, aby se narušily krásné vztahy, které mezi sebou máme. Rodiče mě nikdy nezrazovali z mých zájmů a koníčků, které později vykrystalizovaly v moje povolání. Vždy jsem u nich našla porozumění, pomocnou ruku, povzbuzení a hlavně důvěru.

Domov je pro mě jistotou

Díky svému povolání jsem projela téměř celý svět. Když jsem dlouho v zahraničí, začne se mi stýskat po domově, po přátelích a všem, co je spojeno se slovem domov. Přestože cestuji ráda, poznávám a srovnávám, domov pro mne zůstává tou naprostou a nezaměnitelnou jistotou. Když jsem na toulkách, plánuji si, jak po návratu zajedu k rodičům do Slatiňan, projedu se na kole, nadýchám se vůně lesa a zaposlouchám se do ticha přírody. Zpravidla se k vysněnému cíli nedostanu, ale to mi nebrání v tom, abych i na další cestě snění nezopakovala.

Tomáš Klus: Na chlapa jsem až moc citlivý
Rozhovory

Tomáš Klus: Na chlapa jsem až moc citlivý

Jednou se chci plně věnovat svým dětem

Jako každá žena i já často přemýšlím o rodině. V tomto povolání není jednoduché rozhodnout se, co je přednější, zda umělecká dráha, nebo rodinný život. V každém případě chci mít děti. Jsem typ, který všechno dělá odpovědně. A tak se jednou chci plně věnovat i svým dětem, vidět je každý den, sdílet s nimi jejich první rozlety a pády. Mám-li chvilku k dobru, vypůjčím si od bratra jednoroční Lucii a hraji si s ní. K vánocům jsem jí upletla kalhotky s laclem a kšandami pro její první lezení a krůčky.“

Přerušila spolupráci se skupinou Bacily

Helena přestala v poslední době koncertovat se svou doprovodnou skupinou. Roční pauzu udělala záměrně. Chtěla mít dostatek času k vytvoření pracovní základny: „Když jsem vystupovala se skupinou, často jsem neměla čas zamyslet se nad repertoárem, podumat, zda všechno to, co dělám, je správné. Dnes využívám čas k soustředěné práci a k výběru repertoáru. Písničky se snažím vyjadřovat i pohybově, a také chodím na hodiny zpěvu. Ale bez konfrontace s posluchači by to nebylo ono. Proto se vracím na jeviště prostřednictvím uceleného programu. Společně s Jiřím Kornem, Bezinkami a orchestrem zasloužilého umělce Gustava Broma chceme během roku podniknout dvě až tři koncertní turné po větších městech naší republiky. Premiéra by měla být na podzim.“

Zdroj: časopis Vlasta

Jiří Langmajer: Není frajeřina žít jako idiot
Rozhovory

Jiří Langmajer: Není frajeřina žít jako idiot

Tagy domov Gustav Brom Helena Vondráčková Jiří Korn rodina Vánoce