Retro z Vlasty: Jiřina Bohdalová v roce 1988: Mít vnuka je slastný pocit

Jitka Musilová | 3. 7. 2022

Herečku Jiřinu Bohdalovou navštívila v lednu 1988 redaktorka Vlasty, aby ji v rodinném prostředí vyzpovídala, jaké je to být babičkou. Syn její dcery, herečky Simony Stašové, se jmenuje Marek, po dědovi František, a narodil se v září 1986. A Jiřina? Ta si vnuka užívala plnými doušky jako správná babička.

Jaké je to být babičkou?

Víte, ono je to takové zvláštní, divné… pokusím se vám celou věc vysvětlit. Je to tak – jakmile slyším termín "babička", už mi díky školní četbě automaticky naskočí následující text: „Dávno, dávno již tomu, co jsem posledně se zadívala do t milé, vlídné tváře, co jsem zulíbala ty bledé líce, plné vrásků, nahlížela do modrého oka, v němž se jevilo tolik dobroty a lásky; dávno již tomu, co mne posledně žehnaly staré její ruce! Není více dobré stařenky! Dávno již spočívá v chladné zemi!“ Tento jistě krásný, dojemný, klasický text se mi ale okamžitě propojí s termínem babička. Tak to nosím v hlavě, tak mě to ve škole naučili. A padne na mě chmura, tesknota, nostalgie, podzim…Ale řekněte sami, jakápak já jsem babička? Pravda, termín sedí, díky docela přirozené lidské reprodukci vnuka opravdu mám, ale vidíte sami: vlídnou a milou tvář nemám, modré oko také ne a staré ruce?! Jen podívejte! Zkrátka představa, kterou mám vrytou do duše, nesedí nejen na mě, ale myslím, že se docela vzpírá celé dnešní moderní době… Tak je to tedy.

Retro z Vlasty: Helena Vondráčková v roce 1981: Domov je pro mne jistotou
Rozhovory

Retro z Vlasty: Helena Vondráčková v roce 1981: Domov je pro mne jistotou

Při vší úctě k románovému dílu Boženy Němcové, nezlobte se, prosím, ale já na své otázce trvám!

A já zase trvám na tom, že označení „babička“ zastaralo, protože kolem sebe vidím „babičky“, které nejenže stojí za hřích, ale především žijí na plný plyn, v zaměstnání i doma, vypadají báječně a rozhodně nepřemýšlejí o „chladné zemi“ k odpočinku. Doba je zkrátka jiná. Přemýšlejte o tom, zkuste termín „babička“ inovovat, máte v ruce sílu tisku!

Dobrá, mohu se zamyslet, ale rychlejší patrně bude, když změním formulaci otázky: jaké je to mít vnuka?

Výborně, toť jiná! Mít vnuka je slastný pocit. Prožitek, který rozumná žena v rozumných letech ráda srovná s mateřstvím. Protože už ví, oč jde, protože má zkušenosti, protože zná život, jeho radosti a strasti… A umí všechno vnímat, vychutnat. Mít vnuka Marka, když už se mě ptáte, je pak štěstí nejchytřejší, nejlepší a vůbec nej… nej… nej… dítě. A vy přece víte, jak jsem objektivní!

Retro z Vlasty. Waldemar Matuška: Nejvděčnější jsou zlomyslnosti na jevišti
Rozhovory

Retro z Vlasty. Waldemar Matuška: Nejvděčnější jsou zlomyslnosti na jevišti

Máte při své profesi čas být s vnukem tak často, jak byste si přála?

Nemám ani čas vzdorovat a říci: ne! Už mi visí na krku a už si hrajeme a už si povídáme. Abyste rozuměli, Marek pořádně neumí ani slovo. Lépe řečeno, na všechno kolem odpovídá: kudli-kudli, ham, auto! Ale rozumíme si i při tomto vybraném slovníku naprosto dokonale. Zrovna nedávno mi přes dceru Simonu vzkázal, že nutně potřebuje novou kombinézu, sáňky a boty. Jak říkám, umí jen kudli-kudli, ale jen když jsem u toho já. S matkou Simonou, jak ona tvrdí, mluví v dlouhých táhlých složitých souvětích a vzkazuje mi po ní neuvěřitelné věci. Jsem pravidelně nadšená a všemu dobrovolně věřím.

Takže kluka pořádně rozmazlujete!

Aby ne! A řekněte mi, která žena v mém rodinném postavení toto nečiní? Všímáte si, jak obratně se vyhýbám termínu „babička“?

Originálně. Poslyšte, vyprávíte mu pohádky, když to opravdu mistrně ovládáte?

Ne, na domácí přástky nemám trpělivost a Marek zatím díky bohu taky ne. Má jiné starosti. Zatím. Ale až bude pohádky chtít, nejspíš mu je pustím z gramofonu. I s tím rizikem, že mu to nebude stačit.

Jaký je to kluk?

Mám ho zase chválit? Pak tedy: je to nejlepší kluk na celém širém světě a pod mojí střechou.

Jak vám říká?

Ajíř, což je diskrétní zkomolenina mého křestního jména. A taky kudli-kudli, auto a ham! Jak vám pravím, chytrej kluk!

Tomáš Klus: Na chlapa jsem až moc citlivý
Rozhovory

Tomáš Klus: Na chlapa jsem až moc citlivý

Zdá se vám, že na jeho tváři shledáváte nějakou rodinnou podobu?

Zdá – a je to krásné zdání! My jsme totiž v rodině samí fešáci! Marek má hnědé oči, ty mám – s dovolením – já, a „bambulku“ na nose si taky půjčil ode mne. Dívá se na svět vesele, strašně rád se směje, až se zalyká, je ho všude plno a bude to kvítko z čertovy zahrádky. Už dneska mu v lumpárnách nestačím, a když ho hlídám, neutřu si řádně ani nos.

Vaše dcera je herečka, vy jste ve své profesi dokonale vytížená, jak výchovu Marka organizujete?

Tady musím odpovědět zcela vážně: výchova patří matce. Cele ji přenechávám Simoně a její rodině – je to její syn. Já ho mohu s radostí kazit, rozmazlovat, hýčkat – mám na to přece své právo. Snažím se dítě občas pohlídat, pohrát si s ním, potěšit se, ale jeho zásadní výchovu ani nechci ovlivňovat. Také s ním nejsem denně, bydlíme odděleně. O to víc se těším na každé nové setkání, na každý pokrok, který udělá. Na nový zub, na nové slovo, novou rošťárnu.

Přála jste si kluka nebo holčičku?

Kluka – a moc! Snad proto, že moje jediné dítě je dcera. A můžu-li mít přání, chtěla bych, aby Marek nezůstal jedináček. A to už je mi jedno, zda bude mít sestru nebo bratra. Ve dvou se to lépe táhne. To vím, sestru mám.

Co byste říkala tomu, kdyby – až Marek dospěje – chtěl být hercem?

Může být hercem, ale musí být režisérem! To je moje podmínka, na tom zkrátka trvám, tady nemohu ustoupit! Protože, uznejte sami, kdo by mne – na stará kolena – obsazoval? A když už Marek bude režisérem, obsazovat mě musí! Kdo mu utíral nos, kupoval mu hračky, kdo si s ním hrál? Vidíte, takže to bude docela spravedlivé.

Kdybyste měla stručně a výstižně definovat pocit, který prožíváte, když Marka držíte v náručí, co byste řekla?

Že je to moje malé velké štěstí!

ZDROJ: časopis Vlasta

Jiří Langmajer: Není frajeřina žít jako idiot
Rozhovory

Jiří Langmajer: Není frajeřina žít jako idiot

Tagy Božena Němcová herec Jiřina Bohdalová Simona Stašová