Většina lidí si pod pojmem revmatoidní artritida představuje bolesti kloubů a špatný pohyb. Málokdo však ví, že tato choroba proniká hluboko do orgánů a může postihnout i plíce. Pokud se plíce zavčas neléčí, může to pro pacienty dopadnout tragicky. V Česku trpí revmatoidní artritidou přibližně 70 000 lidí, nález na plicích má podle odborníků až 30 % z nich.

Pacientské sdružení Revma Liga ČR, které dlouhodobě pomáhá lidem s touto diagnózou, udělalo dotazník o tom, jak jsou na tom revmatici s informovaností a s jakým přístupem a případně léčbou se setkávají. 

Čtěte také

Železo rovná se červené maso

Čtěte také

Chudokrevnost: Jak ji poznáte a jak se s nedostatkem železa vyrovnat?

 

První potíže jsou s dýcháním

„Nenapadlo mě dávat do souvislosti zadýchávání se s revmatoidní artritidou, revmatolog se mě na toto nikdy neptal,“ říká jedna z pacietek v průzkumu. Proto by bylo dobré, aby lidé s tímto onemocněním věděli, že revma může zasáhnout prakticky vše a může se projevit velmi náhle, protože se o něm dlouho neví. Prvními známkami může být třeba kašel či dušnost.


Problém je, že potíží si nevšímají ani lékaři. Z dotazníku pacientů totiž vyplývá, že pouze 32,9 procenta revmatologů řeší dýchací potíže pacientů s pneumologem. Přitom 58 procent dotazovaných uvádí, že prožívá pocit nedostatečného okysličení a zadýchává se z nevysvětlitelných příčin. „Většina dotazovaných si je vědoma možného plicního postižení při revmatické nemoci. Dozvěděli se o tom od svého ošetřujícího lékaře, případně samostudiem či vlastní zkušeností. Přesně 48,2 procenta lidí uvedlo, že pokud kromě revmatu trpí i dušností, tak o tom revmatologa informuje, ale zároveň 56,1 procenta napsalo, že to jejich lékař neřeší. To je opravdu alarmující,“ vysvětluje Edita Müllerová, předsedkyně pacientské organizace Revma Liga ČR. 

Čtěte také

Menstruační bolesti trápí zejména mladé ženy, PMS se zase s věkem zhoršuje

Čtěte také

PMS a menstruace: Jak se podle lékárníků zbavit nepříjemné tenze a bolesti

O Revma Lize ČR

Revma Liga ČR je společnost lidí s revmatismem, jejich rodinných příslušníků a přátel. Společnost letos slaví 30 let od založení. Po celou dobu bylo vždy jejím cílem zvyšovat povědomí o revmatických chorobách a pomáhat nemocným. Její členové bojují za plnohodnotný a rovnoprávný život zdravotně postižených a vytvářejí pro ně regionální kluby po celé České republice. Revma Liga ČR spolupracuje s mezinárodními organizacemi stejného zaměření, je vyhledávaným a rovnocenným partnerem pro pacienty, lékaře, zdravotníky i státní správu. Svou činností motivuje pacienty a ukazuje zdravé populaci svět očima revmatiků. Heslem ligy je: Revma si nevybírá, ale spolu to zvládneme. Více informací na www.revmaliga.cz.


Podle lékařů mají pacienti s revmatoidní artritidou obecně větší sklony k plicním chorobám, ať už jsou to chronické bronchitidy, nebo chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN). Naopak pacienti s CHOPN, kteří navíc kouří, mají větší pravděpodobnost rozvoje revmatoidní artritidy. Bezpříznakový nález na plicích pak lékaři zaznamenají až u 30 % revmatiků, vážnější změny u přibližně pěti procent z nich. „Samotná revmatoidní artritida se v plicích může projevit tzv. záněty vmezeřeného pojiva, které způsobují vazivovatění (fibrotizaci) tkáně, a tím pádem snižování funkčnosti plic. Z toho může pramenit dušnost a kašel,“ říká prof. MUDr. Ladislav Šenolt, Ph.D., vedoucí oddělení experimentální revmatologie v Revmatologickém ústavu. 

Čtěte také

Intenzita krvácení může značit zdravotní potíže

Čtěte také

Barva menstruační krve: Co je v pořádku a co značí, že máte potíže?

Jak se léčí

Záněty na plicích jsou přitom léčitelné, klíčové je však zánětlivé změny u revmatologických pacientů včas zachytit. U rizikových pacientů je tak důležité provést funkční vyšetření plic, rentgen nebo CT plic. Následně by měla být ve spolupráci s pneumology nasazena vhodná léčba. Změny na plicích jsou totiž obzvláště nebezpečné v tom, že jsou již nevratné.


„V současné době mají pneumologové k dispozici k léčbě fibróz imunosupresiva a nově v centrech také moderní antifibrotickou léčbu. Čas je v tomto ohledu klíčový faktor – čím dříve se plicní onemocnění odhalí, tím lépe léčba zabírá, protože plíce ještě nejsou tak poškozené,“ uzavírá Edita Müllerová.

 

Čtěte také

Na bolesti zad má vliv i dýchání

Čtěte také

Bolí vás záda? U žen bývá na vině zatahování břicha a špatné dýchání

O nemoci

Revmatická onemocnění (revma) postihují pohybový aparát (klouby, kosti, páteř, ale i svaly, vazy, šlachové úpony), mnohdy i některé jiné orgány. Rozdělují se do několika základních skupin: revmatická onemocnění zánětlivá (revmatoidní artritida, tzv. systémové nemoci a další), degenerativní revmatické nemoci (artróza), infekční artritidy, metabolické a endokrinní choroby spojené s revmatickými stavy (dna) a mimokloubní revmatismus. Mezi nejčastější a nejznámější patří zejména revmatoidní artritida, Bechtěrevova nemoc a dna.

 

 

Čtěte také

Jakékoli poruchy cyklu a nečekané bolesti v podbřišku řešte včas s gynekologem

Čtěte také

Rakovina dělohy: Riziko zvyšuje obezita. Příznakem je krvácení mimo cyklus