Rodiče dcer se rozvádějí častěji než rodiny se syny. Čím to je?

Helena Prosecká | 18. 5. 2021

Teď abyste se nad otázkou „kluk, nebo holka“ nervovali ještě o něco víc. Nedávná studie totiž prokázala, že pohlaví prvorozeného dítěte ovlivňuje riziko rozvodu rodičů. Je zvykem říkat, že je vám jedno, co se narodí, hlavně aby to bylo zdravé – tak teď nám to vědci trochu zkomplikovali.

Dva ekonomové s českými předky, Jan Kabatek z University of Melbourne a David Ribar z George Washington University v Atlantě, se delší dobu zabývali otázkou, jak děti, konkrétně jejich pohlaví, mohou ovlivnit rozpad manželství svých rodičů. Proto uspořádali studii za účasti zhruba dvou milionů párů z USA a Nizozemí, která trvala zhruba deset let. Už její název Dcery a rozvody naznačuje, na co přišli.

Nejprve ta dobrá zpráva. Zvýšené riziko rozvodu zaznamenali vědci u zúčastněných párů až od chvíle, kdy bylo dceři více jak dvanáct let. Ale pak to začalo. Rodičů dcer mezi třinácti a osmnácti lety se rozvádí o pět procent víc než rodičů synů ve stejném věku. A konkrétně v patnácti letech věku dcery stoupne rozdíl na deset procent! Vždy se zkoumaly případy, kdy je dcera prvorozená. Pohlaví dalších dětí nehrálo roli.

Test: Jak znáte svého muže. Jste spíše jeho obdivovatelka nebo už vás nezajímá?
Vztahy

Test: Jak znáte svého muže. Jste spíše jeho obdivovatelka nebo už vás nezajímá?

Dcery mají horší vztahy s otci

Zajímavé je, že rozchody rodičů nemají nic co do činění konkrétně s pohlavím dítěte, ale spíš s jeho důsledky. Protože: „Kdyby otcové chtěli od rodiny odejít proto, že nemají syna, určitě by nečekali třináct let,“ říká doktor Kabatek. Průzkum spíš ukázal, že dospívající dcery mají mnohem horší vztahy s otci než s matkami, takže jim dávají zabrat. Matky se v tomto věku zase často dostávaly do stavu nespokojenosti se svým životem. A konečně – náctileté dcery způsobují více konfliktů mezi rodiči než synové. I to by mohlo přispívat k vyššímu procentu rozvodovosti.

Zajímavostí, která z průzkumu vyplynula, bylo, že otcové, kteří vyrůstali se sestrou nebo sestrami, nepatřili do té skupiny rozvádějících se. Možná by se z toho dalo vyvodit, že raný vliv žen v rodině je pro muže vždy prospěšný…

Politujte se: Nejlepší předsevzetí, jaké si můžete dát. A buďte na sebe hodná
Vztahy

Politujte se: Nejlepší předsevzetí, jaké si můžete dát. A buďte na sebe hodná

Spokojenější rodič?

Průzkum pánu Kabateka a Ribara vyvolal diskusi hned v několika vědních oborech, i mezi sociology a psychology. Inicioval i debatu na téma pozice pohlaví dítěte ve společnosti a na to, jestli jsou chlapci i nadále tolik preferovaní, že jejich rodiče jsou řekněme spokojenější nebo pyšnější. Jiná teorie předpokládá, že dospívající synové vykazují takovou příchylnost k otci, že tatínek překoná i klasickou krizi středního věku, aby se synovi mohl věnovat v původní rodině. Trochu divoké tvrzení, ale hodné prozkoumání.

A existuje dokonce i teorie o tom, že v rozhádaném manželství je mnohem pravděpodobnější, že žena porodí dceru. Pro tyto teorie nicméně neexistují žádné důkazy. To jen vědci hledají vysvětlení číselně nezpochybnitelného faktu, že v rodinách, kde je prvorozená dcera v pubertě, existuje o deset procent vyšší riziko rozvodu rodičů.

Překvapivé způsoby, jak vnoučata zlepšují vaše zdraví a prodlužují život
Vztahy

Překvapivé způsoby, jak vnoučata zlepšují vaše zdraví a prodlužují život

Konflikty s otci

Jeden související fakt ale potvrzený je. Ve velkém průzkumu vedeném v nizozemských domácnostech se zjišťovaly vztahy v rodinách a názory na manželství, genderové role a rodičovství. Rodiče náctiletých dcer měli mnohem rozdílnější názory na výchovu dětí a byli více nakloněni řešit konflikt rozvodem. A zároveň byli méně spokojení s kvalitou vztahů v rodině obecně. Náctileté dcery v těchto rodinách vyjádřily názor, že mají více konfliktů s otci než s matkami.

A tady je možná důvod, proč tatínci, kteří mají sestru nebo sestry, nespadají do rizikové skupiny. Soužitím s ženským prvkem se naučili komunikovat tak, aby jim jejich dcery rozuměly. Taky k nim zřejmě přistupují citlivěji a bez zbytečné zátěže některých genderových stereotypů.

Babičky, to dojíš, se už neříká. Proč byste neměli nutit vnoučata dojídat jídlo
Vztahy

Babičky, to dojíš, se už neříká. Proč byste neměli nutit vnoučata dojídat jídlo

Tagy Atlanta manželství Melbourne Nizozemsko rodina rozvod Univerzita George Washingtona USA