Někdo slaví raději svátek Všech svatých a Dušičky, jiný si vykutá do dýně díry a slaví Halloween, po americku. V dnešní době možná spousta mladých lidí neví, co Svátek zesnulých vlastně obnáší. Traduje se, že o půlnoci přicházejí mrtví do kostelů na mši. A živé, kteří jim zkříží cestu, stáhnou do záhrobí.

Naši předkové si byli moc dobře vědomi toho, že úvahy o smrti a vzpomínání na mrtvé jsou nesmírně důležitou součástí lidské paměti a kultury. Ještě před příchodem Cyrila a Metoděje se duše některých zemřelých bez pardonu vymítaly z domu, s jinými se rozmlouvalo a smiřovalo. Svátek zesnulých byl vlastně oslavou života pozemského a projevením úcty těm, kteří už mezi živými nebyli.

To nejmenší, co můžete udělat, je zapálit svíčku na hrobě zesnulého a oživit tento rituál pro mladší generaci. Smrt je běžnou součástí života a my bychom na ni měli připravit i děti, nenásilně, formou, kterou jsou schopné přijmout. A symbolická oslava Dušiček může být jedním z kroků. Vzdát poctu milovaným zemřelým ale můžete i jinak, po svém.

Oslavte Dušičky vlastním rituálem

Pokud dosud žádný rodinný rituál nemáte, zkuste ho vymyslet. Každá rodina je jiná, určitě se najde něco, co bude vyjadřovat individualitu vaší rodiny a při čem si společně na své blízké zemřelé zavzpomínáte s úsměvem na rtech. „Rituály totiž velmi efektivně pomáhají. Jsou jasně ohraničeným časem, ve kterém je prostor pro vzpomínání a pro emoce s tím spojené, ať už jsou radostné, když si vzpomínáme na hezké chvíle, které jsme se zemřelým prožili, nebo mají zabarvení smutku, lítosti, bolesti, strachu anebo taky vzteku. Všechny emoce jsou možné a adekvátní,“ říká terapeutka neziskové organizace Tereza Olivová.

Zavzpomínejte nad fotografiemi

Čím nejvíce potěšíte třeba babičku? Když spolu s ní a dětmi nahlédnete do rodinného alba. Využijte Dušičky a věnujte část odpoledne vzpomínkám nad fotkami vašich blízkých zesnulých. „Oslava tohoto dne vůbec nemusí být naplněná smutkem, pokud nechcete. Klidně vzpomínejte na veselé historky nebo společné trapasy. Pocitům smutku, bezmoci nebo prožitku ztráty, pokud přijdou, se ale nebraňte. Teď je ta pravá chvíle dopřát si celé spektrum emocí, které k lidskému životu patří,“ říká Tereza Olivová.

Užijte si hudební odpoledne

Miloval váš pradědeček Mozarta? A babička chodila ráda do opery? Nebo, v lepším případě pro vaše děti, ujížděli zemřelí příbuzní na Suchém a Šlitrovi? Zkuste si přehrát jejich oblíbené skladby a s láskou v srdci a hudbou, která sbližujete, zavzpomínat na společně strávené chvíle a poslat jim do nebe trochu hudby.

Navštivte oblíbená místa zemřelých

Můžete se sbalit na výlet a vyrazit na místa, kteří vaši milovaní rádi navštěvovali. V podzimem zabarvené přírodě, pod širým nebem, se můžete ve vzpomínkách s bližními často spojit lépe, než na pochmurném hřbitově. A vaše děti výlet do míst, ke kterým se váže nějaký rodinný příběh, jistě ocení.

Pusťte si s dětmi tematický film

V případě, že slavíte Dušičky s dětmi a venku není vůbec hezky, je třeba program trochu uzpůsobit. Děti možná dostatečně nerozumí tomu, proč rodiče chtějí v chladných podzimních dnech objíždět hřbitovy. Vědí sice, proč to dělají, ale plné porozumění jim chybí. Zavzpomínat na zemřelé můžete i u filmu, který tematiku pro děti přijatelně vyobrazuje, např. Myši patří do nebe, Coco, Hodný dinosaurus, Jack Frost, Jumanji nebo Lví král.

Popusťte uzdu kreativitě

„Větší děti může bavit vyrábět výzdobu na hrob, menší mohou namalovat obrázek, který následně vložíte do kolumbária. Obrázek můžete také spálit na ohništi a představovat si, že dým, který se vznáší do nebe, míří za daným zemřelým,“ říká terapeutka Barbora Racková. Při tvořen í se semkne celá rodina, protože ač u příležitosti Svátku zemřelých, tvoření je zábava. A pro zemřelé není třeba truchlit, ale spíše oslavovat jejich bohatý život.

Když je to čerstvé, oslavy nehroťte

Téma smrti i vzpomínání samotné může být bolavé a velmi náročné. Proto taky třeba vůbec cíleně vzpomínat nemusíte a můžete Dušičky záměrně vynechat. Třeba v případě, kdy se na to necítíte nebo vám to způsobuje emoce, které jsou rizikové, protože odchod někoho blízkého je velmi čerstvý.

Dokud na zemřelého myslíme, tak ho tak zcela neztrácíme

Dokud na zemřelého myslíme, tak ho tak zcela neztrácíme

V Česku se Svátek všech svatých slaví nejčastěji návštěvou a zdobením hrobů, zádušní mší a zapalováním svíček doma u fotek spojeným se vzpomínáním. Pokud vám ale tento způsob úplně nevyhovuje, klidně si můžete vzít příklad ze zámoří. Třeba v Mexiku slaví Dia de los muertos – rodiny dělají doma oltáře, vystavují fotky zemřelých a vzpomínají na ně. Věří, že dokud si na zemřelého někdo pamatuje, tak není skutečně mrtvý. Tedy, že smrtí končí život, ale ne vztah. Tento princip, že dokud na zemřelého myslíme, tak ho tak zcela neztrácíme, je také důležitou součástí truchlení. 

Zdroj: www.vlasta.cz Vigvam

Související články