K posilování by měla být vhodná strava

Přerušovaný půst a silové cvičení v menopauze vám neprospěje. stravujte se jinak

Lékařka Václava Kunová, která se zabývá výživou, zejména ve vztahu k prevenci a léčbě civilizačních nemocí. Věnuje se individuálnímu poradenství a psaní článků, kde svým klientům ukazuje, že hubnout se dá chytře, zdravě a příjemně.

Přechod je pro spoustu žen velký strašák. Hlavně proto, že řada z nich začne přibírat na váze. Skutečně je jedním z příznaků menopauzy změna hmotnosti?

Ano. Průměrný člověk přibírá po 30. roce věku asi 1,5 kilogramu každé čtyři roky. Ale nízké hladiny estrogenů typické pro menopauzu můžou vést k vyššímu ukládání energie do tukových zásob. Tyto hormony také silně ovlivňují distribuci tuků v těle, tedy oblast, kde se tuk více ukládá. V praxi to znamená, že se bohužel snadněji ukládá v rizikové oblasti pasu. Pokles hladiny estrogenů může být tedy spouštěčem pro vznik obezity v menopauze. Pokud brzy nezakročíme, situace se začne zhoršovat. Tukové buňky můžou regulovat produkci cytokinů, což jsou látky, které kontrolují centra sytosti a hladu a ovlivňují energetický výdej v ostatních tkáních. Bohužel tak, že ho snižují. Tím pádem se bazální metabolismus zpomaluje.

Proč tak moc vadí, jestli přibereme pět kilo nebo i víc? Přece nemusíme vypadat jako ve dvaceti.

Pokud bývala žena celý život štíhlá a nabere v tomto období pět kilo, nic se neděje. Za předpokladu, že nemá vyšší hladinu cukru v krvi nebo vyšší tlak a podobně.

Mnohé studie ukazují, že mírná nadváha, ale mnohdy i vyšší, nemusí být nutně riziková, pokud jsme fyzicky aktivní. Kolikrát jsou ženy štíhlé, ale fyzičku mají tragickou.

Ano, to je pravda. Všechno je otázkou míry. Samotný index tělesné hmotnosti nic moc sám o sobě neříká. Správnější informaci dá tehdy, když máme k dispozici ještě obvod pasu a výsledky krevních testů: hladinu cukru v krvi, hladinu cholesterolu včetně rozlišení na LDL a HDL cholesterol, množství triglyceridů a hladinu kyseliny močové.

Takže ani BMI není směrodatné…

BMI může klidně klasifikovat u drobnějšího člověka „zdravé BMI“, přestože má významně vyšší množství tuku akumulované v oblasti pasu. Což znamená, že tento člověk se „zdravým BMI“ má ve skutečnosti zvýšené riziko chronických onemocnění, jakými jsou srdeční choroby, diabetes 2. typu a celá řada dalších. Na druhé straně je i mezi ženami ve věku kolem menopauzy hodně takových, které mají robustnější tělesnou stavbu. Přestože mají vyšší váhu, procento tělesného tuku u nich nemusí být zvýšené. U běžného lékaře, který používá jen kritérium BMI, se dočkají mnohdy nevybíravých poznámek. Přitom třeba denně sportují. To rozhodně není správné a není to ani motivací do dalšího pohybu. Přitom stačí uvážit spolu s váhou ještě aspoň obvod pasu. Ten by neměl být u žen vyšší než 88 cm a mužů vyšší než 102 cm.

Proč není dobré držet drastické diety a proč jsou obecně diety k ničemu?

Důvodů je hodně, tyto jsou podstatné: Protože vedou ke ztrátě svalové hmoty a tím pádem dalšímu zpomalení metabolismu. Na úrovni psychiky k frustraci a pocitu selhání. Potřebuje někdo tohle ve věku kolem menopauzy? Důsledkem jsou mimo jiné i nutriční deficity v závislosti na konkrétním typu diety. Třeba deficit vápníku, jehož důsledkem je pak žena vystavena zvýšenému riziku osteoporózy.

Jak se tedy naučit jíst lépe a zdravěji? Jde to vůbec?

Samozřejmě že jde. Nejde ale jen o to, abychom jedli zdravě, ale abychom si uměli jídlo správně rozvrhnout a hlídali velikost porcí.

Není vhodné se na menopauzu připravit už v době, kdy se teprve začínají symptomy hlásit, tedy v období perimenopauzy? Víc si hlídat to, co jím, více se hýbat?

Hlídat si, co jíme, bychom měli začít co nejdříve. Ideálně v dětství. Ale nikdy není pozdě začít. Největším problémem žen je to, že si na sebe neudělají přes den čas. A večer se pak zákonitě neudrží.

Co ale doporučujete ženám, které by sice rády cvičily, ale z nejrůznějších důvodů nemohou? Mají třeba problémy s koleny, výhřez ploténky…

Nějaký druh pohybu se skoro vždycky najde. Pro někoho rotoped, pro jiného plavání. Paradoxně ale často po stabilizaci problému pomůže posilování. To přinese ženám kolem menopauzy nejvíc užitku.

V dnešní době jsem velice časově zaneprázdnění a ve stresu. Čas není skoro na nic, natož si zapisovat do sešitku, co jsme snědli, a ještě si to třeba vážit a počítat kalorie. Co doporučujete místo toho?

Někomu stačí začít jíst denně kolem 500 g zeleniny a do každého z denních jídel zařadit bílkoviny. U žen kolem menopauzy jsou bílkoviny absolutní nutností a základem úspěchu. V praxi vidím, že jich žádná z obézních žen nemá v jídelníčku dost. Tím víc pak inklinují ke sladkostem.

Je nutné se při hubnutí vážit? Právě tohle je pro mnohé ženy demotivující. Ano, jistě, je potřeba mít nějakou kontrolu, ale nepostačí jako kontrola třeba oblečení, do kterého se zase vejdeme?

Je lepší se vážit aspoň jednou týdně. Podle toho můžeme zvyšovat nebo snižovat příjem pečiva a příloh například.

Co dělat v případě, že žena užívá nějaké léky, které hubnutí znesnadňují, například kortikoidy, antidepresiva a další léky.

Opět platí: zelenina, bílkoviny, vyrovnaná glykemická křivka po celý den. Tím doporučuji začít.

Je důležité při hubnutí akceptovat individuální přístup? Proč jíst tvaroh a mléčné výrobky, když je nesnáším? Jak to vyřešit? Hubnutí by přece nemělo být trest.

Některé zásady mají obecnou platnost. Ale jinak určitě individuálně. Pokud tedy například někdo nemá rád tvaroh a jogurt, je zapotřebí najít jiný zdroj bílkovin. Jsou to třeba luštěniny, vejce, quinoa, maso, ryby, tofu, ořechy...

Souhlasíte, že k hubnutí, respektive k tomu, abychom začali, musí být správný čas? Že nelze začít ve chvíli, kdy se rozvádím, stěhuji, měním práci, mám velké zdravotní problémy, musím pečovat o staré rodiče...

Ano, ale ani v těchto situacích bychom neměli přes den hladovět a energii dohánět sušenkami.

Proč jde mimochodem ženám hubnutí hůře než mužům?

Muži mají více aktivní tělesné hmoty. Jejich organismus tedy spotřebovává více energie i v klidu. Proto bychom se my ženy měly přestat bát silového cvičení. Žádný strach, že by nám narostly obří svaly. To se nestane přes noc. Ale můžeme tím trochu jít opačně po časové lince.

Je hubnutí snadné, nebo těžké? Co udělat pro to, aby bylo snadné? Existuje vůbec nějaký snadný návod?

Tady jsme opravdu každý úplně jiný. Někomu stačí ubrat na cukru, přestat pít pivo, jiný musí jít do přesnosti a zvážit porci chleba, příloh a ovoce. Každopádně snadné návody neexistují.

Přerušované půsty a menopauza

Přerušované půsty nejsou žádným zázrakem samy o sobě. Pokud je někdo zdravý, štíhlý a vyhovuje mu jíst třeba jen dvakrát denně, není v tom problém. Pokud je ale člověk obézní a opakovaně v hubnutí selhává, není přerušovaný půst zrovna nejvhodnější. U řady lidí může spustit záchvatovité přejídání. To znamená, že pak dotyčný nevytvoří potřebný energetický deficit. Nejenže nezhubne, ale může si přivodit problémy s pálením žáhy a podobně. Navíc po několikahodinovém hladovění pravděpodobněji sáhne po nevhodných potravinách. U žen kolem menopauzy má přerušované hladovění negativní vliv na hladiny cholesterolu a triglyceridů. V hladových pauzách má člověk tendence se příliš nehýbat, protože je unavený. Tím pádem klesá celkový výdej energie. Pokud se žena rozhodne cvičit silově a k tomu by chtěla držet přerušované půsty, její výsledky budou horší, než když bude udržovat kontinuální energetický deficit.

MUDr. Václava Kunová

Autorka knih o výživě a hubnutí, spolupracuje s odbornými společnostmi, píše, přednáší a vystupuje v TV a rozhlase.

 

ZDROJ: časopis Vlasta, www.rozumnehubnuti.cz, 

Některá plemena překvapí

Nejchytřejší psi, kteří by zvládli jakýkoli iq test! patří k nim i ten váš?

Samozřejmě, všichni psi jsou úžasní, skvělí a nejlepší. Přátelé až za hrob, kteří vás nikdy neopustí. Pokud jde ale o pracovní inteligenci neboli dodržování pokynů, některá psí plemena z té velké psí smečky vyčnívají. Kteří patří do topky těch nejchytřejších?

Psycholog Stanley Coren je expert na různé druhy inteligence, i tu zvířecí. Právě té se věnoval ve svém průzkumu, jehož výsledky shrnul do knihy The Intelligence of Dogs. Coren se ve svém průzkumu zaměřil na pracovní inteligenci, tedy to, jak jsou psi schopní reagovat na lidské příkazy, jak rychle se naučí jim rozumět a jak spolehlivě je pak plní. Jde tedy spíše o seznam schopností tréninku a poslušnosti, ne inteligence samotné, přesto jeho seznam o psech hodně vypovídá. Mají tedy psi IQ? Ne tak docela. IQ závisí na kvalitě, kterou pozoroujete. Psycholog Coren vytvořil IQ test na základě mnoha psích analýz. Například, pokud se váš pes dokáže naučit nový povel za méně než pět opakování, můžete ho považovat za členy Mensy psů.

Jsou větší psi chytřejší než malí?

Výzkumy naznačují, že něco pravdy na tom bude. Až budete číst následující seznam nejchytřejších plemen, jediným skutečně malým plemenem je papillon (malý kontinentální španěl) a s přimhouřenýma očima i pudl (pokud se zaměříme na trpasličího pudla). I psycholog Coren říká: „Výsledky průzkumu byly jednoznačné. Trend naznačoval, že větší psi jsou schopni přesněji si pamatovat po delší dobu příkaz než jejich menší protějšky.“

Čtěte také

Psí oči

Čtěte také

Pejskaři, pozor! 9 lidských potravin, které jsou pro psy prudce jedovaté

Mějte ale na paměti, že někteří psi byli vyšlechtěni tak, aby měli zvláštní a jiné schopnosti, než na slovo poslouchat, například klid a nekonfliktnost. Mnoho malých plemen je ovšem vyšlechtěno z větších plemen, proto mají podobné pudy, instinkty a také inteligenci. Desítku nejchytřejších plemen podle Corena berte s nadhledem, přece jen, ať už váš pes patří do téhle desítky, nebo ne, přece ho neopustíte jen proto, že se mezi ně neprobojoval. 

Border kolie

Stanley Coren zařadil tohle plemeno na první příčku. Border kolie je velmi inteligentní a pracovité plemeno, které se dokáže naučit nový povel pod 5 opakování a dodržovat ho alespoň 95 procent času. S velkou inteligencí se ale pojí i nezávislost. Jako pastevecké plemeno si musela umět poradit, proto jí musíte ukázat, kdo je v rodině vůdce smečky. Její loajálnost si musíte zasloužit, když ucítí, že vaše povely mají hlavu a patu, podřídí se vám.

Pudl

Pudl patří na druhé místo a patří mezi nejchytřejší plemena. Pudli jsou velmi učenliví, společenští a přátelství k lidem. Mají chuť se učit a učí se velmi rychle. Mají vynikající paměť, pamatují si například přesně jména svých hraček a na pouhé zavolání požadovaný předmět přinesou.

Německý ovčák

Na třetí místo se dostal zcela právem. Je to velmi chytrý a odvážný pes, které se řadí mezi skvělé hlídače a ochránce. Využívají ho u policie, záchranné služby či v terapeutické praxi. Není překvapením, že je poslušný a umí skvěle poslouchat příkazy. Učí se rychle a potřebuje perfektní výcvik. Výzvy přijímá rychlostí blesku.

Čtěte také

Kočky a pachy

Čtěte také

Milovníci koček pozor! 7 vůní, které je můžou otrávit. Je tam i káva nebo ocet

Zlatý retrívr

Patří k nejoblíbenějším mazlíčkům všude po celém světě. V žebříčku inteligence si odnáší čtvrtou příčku. Je věrný, trpělivý a miluje děti. Rychle se učí a je zároveň velmi poslušný, takže vyniká v soutěžích poslušnosti. Mnoho retrívrů se uplatňuje jako záchranáři, vodící či asistenční psi. Nebývá tvrdohlavý, takže výcvik zvládne i začátečník.

Dobrman

Jde o temperamentní plemeno, které funguje nejen jako hlídač, ale i společník.  Dobrmani jsou nebojácní a mají vynikající paměť. Při nesprávném vedení si ale můžou osvojit špatné návyky. Dobrman může některé povely „ošulit“ nebo se dokáže naučit maskovat to, že některá pravidla porušuje.

Sheltie

Sheltie neboli šetlandský ovčák je menší než kolie, ale obstojí ve zkouškách agility a poslušnosti. Sheltie byla vyšlechtěná pro nahánění stáda, takže je rychlá a velmi ostražitá. Tohle plemeno je snaživé a rádo spolupracuje, ale snáší špatně tresty i zvýšení hlasu. Díky inteligenci ale umí být skvělou manipulátorkou.

Čtěte také

Paradentóza u psů

Čtěte také

Proč psovi čistit zuby? Paradentóza neohrožuje jen jeho chrup, ale i srdce

Labrador

Tihle psi jsou učenliví, poslušní a hodí se díky své poslušnosti i pro detekci narkotik. Plemeno je také velmi vhodné ke canisterapeutickému výcviku, protože rádo pomáhá lidem i dětem. Všichni retrívři jsou velmi bystří a mají vysoký potenciál. Velmi dobře reagují na odměny v podobě pamlsků.

Malý kontinentální španěl

Tenhle psík patří k malým plemenům, která se používala na lov pernaté zvěře. Ovšem nakonec ho pak hýčkaly bohaté dámy a nosily s sebou jako kabelku. Velmi často dnes toto plemeno vídáte na soutěžích agility, a často na nich obsazuje první místa. Je totiž rychlé, vytrvalé a nedělá mu potíže měnit činnosti. Bývá skvělým partnerem v dogdancingu, úspěšný je i ve stopování. Učí se rád a je velmi přizpůsobivý. Dobře reaguje na pozitivní podněty, na tom by se výcvik k poslušnosti měl stavět.

Čtěte také

Tajemství zvířecích jazýčků

Čtěte také

Zvířecí jazýčky: Proč ho mají kočky drsný, psi modrý a jak ovlivňují štěkot?

Rotvajler

Vypadá sice hrůzostrašně a mnozí se ho bojí, pravdou je, že přestože je to plemeno temperamentní, při správném výcviku získáte věrného a milujícího přítele. Jsou sebevědomí a rádi pracují, ale citliví na nespravedlnost. Mají vynikající paměť, takže si skvěle zapamatují všechny cviky, ale taky tresty a křivdy. Ve výcviku je někdy pomalejší, potřebuje vhodnou motivaci. Bohužel naučené zlozvyky se špatně odnaučuje.

Australský honácký pes

Desítku nejchytřejších psů zakončuje australský honácký pes. Je pohotový, zvědavý a má vysokou pracovní inteligenci. I proto je skvělý pastevecký pes, který svou práci zvládá levou zadní. Hodí se ale spíše pro zkušeného chovatele, který má dost času, prostoru a bude ho důsledně cvičit. Pro svou inteligenci se využívá nejen jako pastevec dobytka, ale taky pro pachové práce, hlavně policií a armádou.

ZDROJ: Vlasta.cz, The Intelligence of Dogs (Free Press, 2006) [Revised and updated edition, first edition 1993],  https://www.goodhousekeeping.com/life/pets/g4748/top-smartest-dog-breeds/?fbclid=IwAR17MGc4lyEwcqlAWHMuw9Yzronfeeoi7uuQThCcEvmofbYFSn8Y7SlCWL4

Čtěte také

Vladimír Menšík

Čtěte také

Tajemství Vladimíra Menšíka: Připadal si ošklivý, odmala kouřil a pil alkohol

Čtěte také

Vztahy žáka a učitele mají mít hranice

Čtěte také

Univerzita není seznamka. Studentky už nechtějí spát s profesory

Čtěte také

Každé znamení zvěrokruhu má svůj kámen

Čtěte také

Šperky podle zvěrokruhu. Střelci sluší granát, Lvovi tygří oko. Co sedí vám?