Poslední rozloučení s Josefem Abrhámem. Velorex a vzpomínky hereckých kolegů

Jitka Musilová | 6. 6. 2022
S Josefem Abrhámem se přišlo rozloučit velmi mnoho lidí
Záverečnou řeč pronesl blízký přítel Jan Kačer
Eliška Balzerová zavzpomínala na společné chvíle

Dnes se v kostele svaté Anežky České na Spořilově rozloučila rodina, kolegové a přátelé s legendárním hercem Josefem Abrhámem (†82). Obřad se konal ve stejném kostele, kde před necelým rokem proběhlo i rozloučení s Abrhámovou milovanou manželkou Libuškou Šafránkovou (†68). Když v červnu 2021 Libuška zemřela, jejího manžela to zdrtilo a od té doby už jen chřadl.  

Josef Abrhám zemřel v pondělí 16. května v mělnické nemocnici. Všichni, kteří herce milovali a znali, s napětím očekávali informaci o tom, kdy, kde a za jakých podmínek se poslední rozloučení s oblíbeným hercem uskuteční. Rodina vyhověla poslednímu přání herecké legendy a pohřeb zorganizovala na stejném místě, kde proběhlo rozloučení s jeho milovanou ženou, herečkou Libuškou Šafránkovou.

Přistaven byl i slavný velorex

Dvě hodiny před začátkem oficiálního loučení se u kostela objevili zaměstnanci pohřební služby s věnci a kyticemi. Před katafalkem rodina vystavila černobílou fotografii obou manželů. Prostor pod katafalkem se zaplnil desítkami věnců, jak z divadel, tak od dalších organizací. Věnec s rudými růžemi poslal Činoherní klub, fond kinematografie, slovenská prezidentka Zuzana Čaputová nebo prezident Miloš Zeman. Těsně po 11. hodině přinesli zřízenci pohřební služby do kostela rakev ze světlého dřeva s hercovými ostatky, stejnou, jako měla jeho manželka. U kostela sv. Anežky se také objevil slavný velorex z filmu Vrchní, prchni!, který oživil upadající slávu plátěné tříkolky. Na kapotě velorexu přistála květina se stuhou od Velorex clubu – Daliboru Vránovi, tak se Abrhám ve snímku Vrchní, prchni! jmenoval.

Královské oslavy v plném proudu! Svět baví grimasy malých princátek
Cestování

Královské oslavy v plném proudu! Svět baví grimasy malých princátek

Přímo na rakvi byl věnec od Abrhámových vnoučat s nápisem: Dědovi s láskou – Beníček, Laura, Toníček, Josífek. Pod rakví pak byly umístěny věnce od rodiny: Tátovi s láskou – Josef a Luďka, Pepoušku, sbohem! – Boca (hercova sestra)… Díky, žes byl… – Denisa s rodinou. Před vchodem do kostela rodina umístila kondolenční knihu s fotkou z parte. První láskyplný zápisek „Polífčička byla? Nezabudeneme…“ pobavil.

S Josefem se přišla rozloučit rodina a přátelé z branže

Dveře kostela se otevřely veřejnosti ve 12 hodin za slavné melodie Ave Maria. Mezi prvními dorazil herec Petr Nárožný s kyticí rudých růží, s bílými liliemi v náručí se poprvé od nedávné autonehody objevila na veřejnosti Dáda Patrasová. Mezi dalšími kondolujícími byla herečka a podnikatelka Andrea Čunderlíková, slavná Ina z Nemocnice na kraji města, ředitel České televize Petr Dvořák, herec Jiří Macháček, Jiří Krampol, Barbora Kodetová s manželem Pavlem Šporclem, Alexej Pyško, Bára Hrzánová s manželem Radkem Holubem, herec Igor Bareš s manželkou Antonií, herec a scenárista Zdeněk Svěrák, režisér Jan Hřebejk a herec Martin Dejdar. Objevil se také herec a principál Jan Hrušínský, herečka Daniela Šinkorová, prezident karlovarského festivalu Jiří Bartoška či herečka Aňa Geislerová, která si s Josefem Abrhámem zahrála ve filmu Kráska v nesnázích. Na poslední chvíli dorazila herečka Iva Janžurová a herečka a bývalá první dáma Dagmar Veškrnová. Jana Kačera, který byl velkým přítelem Josefa Abrháma, osobně doprovodil Josef Abrhám ml.

Josef Abrhám: „Já se nasměju, až ty jednou umřeš a zjistíš, že jseš pořád živej“
Rozhovory

Josef Abrhám: „Já se nasměju, až ty jednou umřeš a zjistíš, že jseš pořád živej“

Vzpomínky hereckých kolegů byly dojemné i úsměvné

Ve 13 hodin se kostelem rozezněla trubka Laca Decziho, známého trumpetisty, který byl hercovým velkým oblíbencem. Pak přišel na řadu sborový zpěv a poté zahájil zádušní mši osobní kněz Libušky Šafránkové Jakub František Sadílek. Přivítal všechny hosty a opět vyzdvihl dlouholeté manželství Josefa a Libušky. Přímluvy pronesla moderátorka Daniela Drtinová. V závěru mše promluvila jako první Dagmar Havlová. „Malý Pepa mě požádal, abych tady zavzpomínala na Josefa a pokud možno aby to byla veselá vzpomínka. Mé první setkání s velkým Pepou bylo ve filmu Holka na zabití, tehdy mě jeho malá vnučka poprosila, abych dohlédla na to, aby nekoukal po holkách – a nekoukal. V průběhu několika let jsem si s Josefem zahrála v několika filmech, hrál s noblesou. Pepa miloval kromě jazzu operetu, což mě u tak velkého vyznavače klasiky udivovalo. Nezapomněla jsem na jeho oblíbený vtip: Nebylo možné pachateli sejmout otisky prstů, protože na co sáhl, to ukradl. Často jsme mluvili o jeho prarorodičích a rodičích. Můj muž Václav Havel ho obsadil do filmu Odcházení a v té době už byl uzavřený do sebe. Josef mluvil v katedrále sv. Víta, kde měl můj muž mši.“

Zemřel král českého filmu Josef Abrhám. Tohle jsou jeho nejslavnější role!
Rozhovory

Zemřel král českého filmu Josef Abrhám. Tohle jsou jeho nejslavnější role!

Nikdy nezapomeneme

Pak přišla na řadu herečka Iva Janžurová, které z pultu popadaly papírky, kde měla napsané poznámky. Iva vzpomínala na to, jaký byl Josef Abrhám herec a jak byl zábavný. „Děkuji ti za tvé herecké partnerství a za to, že jsem tě mohla poznat jako báječného člověka. Cudného, zábavného a s noblesou,“ ukončila svou řeč Iva. Po Ivě Janžurové si vzala slovo herečka Eliška Balzerová, kterou smrt hereckého kolegy zdrtila. Jako poslední pak promluvil režisér Jan Kačer, blízký přítel Josefa Abrháma, kterého k řečnickému pultu doprovodil syn Josef. Jeho vystoupení bylo, stejně jako u ostatních řečníků, velmi dojemné. Rozloučení proběhlo důstojně, tak jak by si zřejmě slavný herec a noblesní člověk přál. Je jisté, že na osobnost Josefa Abrháma hned tak nezapomeneme!

Zdroj: www.profimedia.cz, www.vlasta.cz

Deprese není depka! Jak ji rozeznat? S úzkostmi bojují i slavní
Zdraví

Deprese není depka! Jak ji rozeznat? S úzkostmi bojují i slavní

Tagy Anežka Česká Dagmar Havlová herec Iva Janžurová Jan Kačer Josef Abrhám kostel Libuše Šafránková rodina Spořilov