Sociolog Paul Amato z University of Nebraska sledoval přes dvacet let dva tisíce párů. U většiny z nich proto zkoumal i jejich děti (bylo jich sedm set), a to až do rané dospělosti. Díky tomu zjistil, že děti, které prošly konfliktním rozvodem rodičů, jsou stejně spokojené a daří se jim stejně dobře jako dětem z kompletních rodin.

„Nejhůř zasáhl rozvod děti rodičů, kteří žili až do rozvodu zdánlivě spokojeně a jejich konflikty nebyly zjevné. To jsou případy, kdy se od sebe matka s otce prostě vzdálili a děti si vlastně vůbec nevšimly, že by se něco dělo,“ říká doktor Amato v tomto článku. „Rozpad domova, který považovaly za stabilní a bezpečný, byl pro tyto děti zvlášť těžký.“

Bezkonfliktní rozvod, jak těmto případům říká odborník, podmiňuje u dítěte smysl pro důvěru a způsobí jim do budoucna velké psychologické problémy. Mají potíže při navazování a udržování vztahů a v dospělosti ve zmíněném výzkumu uváděly, že jsou „spíše nešťastní“.

Čtěte také

Snění nestačí, opravdu si to představte

Čtěte také

Jste na životní křižovatce? Vizualizujte si, jaké bude mít rozhodnutí důsledky

Bez konfliktu

Bezkonfliktních rozvodů je ještě ke všemu většina – padesát až pětaosmdesát procent, v závislosti na zemi nebo parametrech výzkumu. V některých vztazích to samozřejmě kolísá, ale jde hlavně o to, co předcházelo samotnému rozpadu vztahu. Pokud je rozvod jakýmsi uklidněním a řešením těžké situace, děti ho lépe snášejí. Když ale přijde jako rána z čistého nebe a dětem rozbije jejich svět, může mít dalekosáhlé důsledky.

Pokud tedy před sebou takový rozvod máte, uvědomte si, že řešit všechno v klidu má i své negativní stránky. Když budete před dětmi dělat, že se vůbec nic neděje, a najednou se jeden z rodičů odstěhuje, vzbudíte v nich dojem, že nic není nikdy jisté a nikomu se nedá věřit. Vznikají pak i konflikty, kdy dospívající děti vykřičí matce nebo otci do tváře obvinění, že se nic nedělo a oni se jen tak bez příčiny rozešli a jim ublížili. Že vůbec neexistuje důvod, aby spolu nezůstali a všechno mohlo být jako dřív.

Čtěte také

Nesoustřeďte se jen na orgasmus

Čtěte také

Nemáte sex a ani po něm moc netoužíte? Zpomalte při milování a neřešte orgasmus

Před několika lety se ve světě hlavně díky filmových hvězdám objevil sluníčkový rozvod, kterému se říká „conscious uncoupling“. V překladu něco jako vědomé rozpuštění vztahu. Má jít o přátelský proces, ve kterém si děti ani nemají všimnout, že se něco děje, protože máma s tátou jsou pořád náramní kamarádi. Jakkoliv je původní myšlenka asi správná, tak psychologové nesouhlasí. Při rozpuštění vztahu děti nemají ponětí, co se to děje, ujíždí jim půda pod nohama a rodiče jim tak nevědomky zadělávají na budou vztahové trable. Řešením samozřejmě není začít na sebe ječet jako ve Válce Roseových, ale je vhodné nepopírat, že se děje něco vážného, a dětem postupně všechno s ohledem na jejich věk vysvětlovat. Ostatně i pro manžele je takový předěl potom mnohem lépe zpracovatelný, než když se na sebe ve jméně sluníčkového rozvodu neustále usmívají a dělají, že se vlastně nic neděje a jsou z nich teď nejlepší přátelé. Problém je potřeba pojmenovat a vyřešit, ne nalakovat na růžovo a dělat, že není.

Čtěte také

Oddanost je v partnerském vztahu důležitá, má ale své hranice

Čtěte také

Slepé vzhlížení k partnerovi a popírání vlastních přání je cestou do pekla

Zdroj: www.ncbi.nlm.nih.gov