Rozvod dokáže zničit i muže

Rozvod dokáže zlomit srdce i mužům. všechny nejste stejné

Po rozvodu jsem si připadal jako vyždímaná houba, ale taková ta hnusná, co jste s ní už dlouho myli nádobí a ještě taky drhli sporák. Špinavá, zmačkaná, beztvará, bez významu. Akorát na vyhození.

Vím, že tohle je časopis pro ženy, ale právě proto jsem se rozhodl, že vám chci svůj příběh vyprávět.

Možná si myslíte, že rozvod je něco, co zlomí jenom vás, protože jste citlivější než muži. Někdy je to pravda, ale já byl úplně zničený. Moje bývalá žena je mistryně ve vyprávění příběhů. Umí se rozplakat na povel a tomu, co říká, sama věří, dokáže hrát tak, že sama sebe dojímá. Mohla by dostat Cenu Thálie. Pes by si ode mě kůrku nevzal, když jsem opouštěl soudní síň. Rád bych tehdy cítil úlevu, ale bylo mi jen špatně, špatně, špatně. Zalezl jsem si do bytu, který mi půjčil brácha, hrál počítačové hry a chlastal. Čekal jsem, až se mi konečně uleví a budu moct žít jako předtím, než jsme se potkali.

Byla tak krásná a milá! Strašně se mi líbila její pusa, připomínala mi srdíčko a připadalo mi neodolatelné, že když mluvila, pořád se jí to srdíčko otevíralo a zase k sobě zavíralo. Zamiloval jsem se do ní během hodiny, jak tak seděla na jednom našem pracovním semináři naproti mně u stolu a něco povídala. Co povídala, jsem neměl tušení. Když se mi ji podařilo pozvat na kafe, připadal jsem si jako king. Dlouhé vlasy, krásné nohy, k tomu ta pusa. Taky se krásně smála. V kavárně už jsem věděl, co povídá, a měli jsme toho společného dost na to, abych si troufl ji pozvat zas. Přišla a byla kouzelná. Zdálo se mi, že by to mezi námi mohlo fungovat, a taky že ano, během měsíce jsme spolu začali bydlet. Považoval jsem se za šťastlivce, chtěl jsem dělat, co jí na očích uvidím, když teď vzpomínám zpětně, je mi jasné, že všechno tehdy bylo po jejím. Když jsem měl nějaké plány na víkend a ona jiné, zakňourala a usmála se, a já poslechl. Nábytek vybírala ona, i když jsem platil já, výlety vybírala ona, i když jsem platil taky já, vybírala i jídlo a program v televizi. Fungovalo to tak dobře, že jsme se po roce vzali.

Čtěte také

Ztráta vnoučete je zásah přímo do srdce

Čtěte také

Milena (71): Můj vnuk si vzal život. Vyčítám si to, mohla jsem tomu zabránit

Když o tom přemýšlím, v té době jsme se asi nikdy nehádali. Nebylo proč, já se vším souhlasil. „Koupíme pozemky,“ rozhodla, ale já nesouhlasil. Tolik to zas nebylo, aby ten pozemek měl nějaký smysl, chtěl jsem spíš nějaký investiční fond. Nevím, kdo měl pravdu, na tom dneska nesejde. To bylo poprvé, co jsme se strašně pohádali. Úplně mě zarazilo, jak vzteklá umí být. „Ty mě vůbec neposloucháš,“ ječela a já vrtěl hlavou, protože to jsem naopak opravdu dělal, poslouchal jsem, co říká. Tvrdila, že ji ponižuju a nedovolím jí dělat žádná důležitá rozhodnutí. Střílela slova jak z kulometu. Nic jsem neřekl, protože jsem to nedokázal. Tehdy to skončilo třísknutím dveřmi. To třískla ona, ne já. Za hodinu přišla a začala mě hladit. „Kocourku, pojď, udobříme se,“ a já se nechal rád přemluvit. Peníze zůstaly ležet v bance a už jsme o tom nemluvili. Jenže touhle hádkou to neskončilo, připadalo mi, že se mi mění před očima. Když jsem s něčím, co navrhla, nesouhlasil, vyváděla, jako bych spáchal smrtelný hřích, i když to byla úplná blbost, třeba na co půjdeme do kina.

Čtěte také

Šťastné konce existují

Čtěte také

Šťastné konce existují! Kvůli uprchlíkům jsme předělali byt

Její specialitou začaly být večerní a noční monology. Bál jsem se, kdykoli začala větu tím, že o mně „přemýšlela“. Byla schopná mě vzbudit ve dvě ráno, abych poslouchal, že o mně přemýšlela a jsem podle ní zbabělec, který se neumí v práci ozvat. Nebo že bych měl ještě něco studovat, protože takhle nemám proti ostatním šanci. Nechtěl jsem o tom v noci diskutovat ani to poslouchat, ale když jsem odmítal a chtěl spát, začala být nepříčetná. „Vůbec mě nerespektuješ, jsem ti dobrá jenom na sex,“ opakovala ve všech podobách, ačkoli to pravda vážně nebyla, protože to štěkání mi už tyhle chutě zahnalo. Hlavně jsem nechápal, co se stalo. Zdálo se mi, že žijeme stejně jako předtím, tak proč najednou pořád něco řeší? A řešila při snídani, večer i v noci. Začal jsem mít pocit, že nedělám nic dobře. V práci to šlo taky nalevačku a místo, abych jí to mohl v klidu říct a nějak to probrat, začala do mě ještě víc vrtat. Prý je to všecko proto, že se chovám jako debil.

Měla ale vlastně pravdu, choval jsem se tak. Neměl jsem se tak dlouho snažit to nějak vydržet a to manželství zachraňovat. Víte, jak dlouho to trvalo? Tři roky. To už jsem měl pocit, že buď zabiju ji, nebo sebe, nebo oba. Pak jsem šel a podal žádost o rozvod. To nečekala, ječela na mě strašně, co si bez ní počnu, že chcípnu hlady. Díval jsem se na ni už jako na nějakého panáčka na divadle, strašně jsem se snažil ji nevnímat. Řekl jsem to jenom bráchovi, stejně mu už bylo divné, co se u nás děje. Nabídl mi byt, odjížděl na rok pryč a chtěl ho stejně pronajímat.

Čtěte také

Tipy našich babiček pro dobrou náladu

Čtěte také

Terapie našich babiček: Emoce byly považovány za vadu, terapeuti neexistovali

První večer jsem tam jenom ležel a připadal si jako totální lúzr a říkal si, že nakonec má žena pravdu. V čem byla chyba, to jsem nevěděl. Doufal jsem, že ne ve mně, ale pochyboval jsem o tom. Minimálně jsem udělal strašnou chybu, že jsem si ji vůbec vybral. Po rozvodu jsem tam žil a neměl jsem žádný cíl. Přišlo mi normální chodit do práce, a tak jsem do ní chodil, večer jsem se díval na sport v televizi nebo šel někam s lidmi z práce. Čtvrt roku, půl roku, rok. Pak mě začal bolet zub a dohnal mě na polikliniku, kde místo mého starého zubaře nastoupila nová doktorka. Ani ten pitomý zub mi nezabránil, abych neviděl, jak je hezká. Chtělo to čtyři termíny, než byl zub v pořádku, při tom posledním jsem ji pozval na čaj. Nic jsem si od toho nesliboval, jen jsem ji chtěl vidět v jiném prostředí, nějak mi s ní bylo příjemně, i přes tu její profesi. Přišla a dali jsme si sraz zas za týden. A zas. Takhle jsme to vydrželi tři měsíce, jednou týdně čaj. Takový léčivý rituál. Měl jsem s ní pokaždé pocit, že jsem na nějakém ostrově klidu. Že jsem to zas já, jako jsem byl kdysi dávno. Teprve pak jsem si říkal, že něco spolu zkusíme. Je to osm let, jsme spolu pořád. A pořád je jako moje oáza, tak jsem vám to chtěl vyprávět.

 

Čtěte také

Někdy se nevyplatí důvěřovat ani nejbližším přátelům

Čtěte také

Kamila (60): Nejlepší kamarád a rodinný přítel nás připravil o všechno!

Renáta Doleželová byla hvězdou nejen normalizačních seriálů.

Renáta doleželová: kráska normalizačních seriálů ukončila život vlastní rukou

Mladým její jméno pravděpodobně nic neřekne, starší generace si ale jistě rychle vzpomene na krásnou herečku, kterou znal svého času snad každý. Proslavila ji totiž role manželky televizního majora Zemana. Jaký byl její život a proč zemřela tak mladá?

Pocházela z malé moravské obce u Přerova z učitelské rodiny. Už od malička chodila do místního ochotnického souboru a zdálo se, že cesta na konzervatoř je jasná. Ona ale zamířila nejprve na chemickou průmyslovku a teprve po maturitě zkusila přijímačky na JAMU. A byla úspěšná. Jak píše Robert Rohál v knize Jiřina Švorcová a ti druzí, teprve na střední škole si naplno uvědomila, co chce v budoucnu dělat, a že práce laborantky v chemické laboratoři to nebude.

Oblíbenkyně slavných režisérů

Ještě během studií na JAMU se dostala k filmování a objevila se ve dvou televizních seriálech – Legenda o živých mrtvých (1971) a později v Ctnostné paní Lucie (1972), kde měla dokonce hlavní roli. Po ukončení JAMU v roce 1973 získala angažmá v ostravském Divadle Petra Bezruče a pokračovala i ve filmování. Točila s Otakarem Vávrou či Jiřím Sequensem a patřila k jejich oblíbenkyním. O šest let později se přestěhovala do Prahy a stala se členkou hereckého souboru Filmového studia Barrandov.

Čtěte také

Iva Janžurová

Čtěte také

Iva Janžurová slaví 81! Připomeňte si s námi její role. Z jedné z nich vycouvala

Ve filmu se poprvé objevila v roce 1973 v historickém snímku Dny zrady, který režíroval Otakar Vávra. V tomtéž roce dostala hlavní roli v Sequensově Kronice žhavého léta. O rok později přišla další hlavní role v kriminálce Petra Schulhoffa Osud jménem Kamila. V obou filmech se kromě ní objevili i další vynikající umělci, včetně Martina Růžka, Jaroslavy Obermaierové a dalších.

Osudová role

A pak přišla její osudová role. Bylo jí čtyřiadvacet let, když dostala roli v seriálu Třicet případů majora Zemana. Role první manželky majora Zemana Lidušky naprosto změnil její život. Na natáčení vzpomínala moc ráda a v několika rozhovorech řekla, že nikdy nelitovala, že v něm hrála. „Dnes se směji tomu, když se seriálu podsouvají různé politické významy. Pokud vím, tak to tak nikdo nebral, seriál hýbal filmovým světem, na Barrandově se staly skvělé ateliéry. Kromě toho všichni, kdo v Zemanovi hráli, patřili mezi špičkové herce. Také nemůžu na nikoho ukázat, že by byl angažování pouze díky své stranické příslušnosti,“ řekla v jednom rozhovoru.

Čtěte také

Josef Abrhám.

Čtěte také

Josef Abrhám: „Já se nasměju, až ty jednou umřeš a zjistíš, že jseš pořád živej“

V sedmdesátých letech hodně točila, hrála ve Vávrově snímku Sokolovo a Osvobození Prahy, později se objevila v Paragrafu režiséra Zdeňka Sirového. Další významnější roli získala v roce 1980 v komedii Hynka Bočana Půl domu bez ženicha, i když mnozí si po tolika letech vybaví spíše jejího hereckého kolegu Menšíka. „Osmdesátky“ byly ve znamení dalšího normalizačního seriálu, Okres na severu, kde hrála sekretářku komunistického tajemníka.

Zapomenutá hvězda

Nebyla pouze herečkou normalizačních seriálů, hrála i ve filmových perlách, které stojí za to vidět i dnes. V roce 1981 se objevila v Hadím jedu, který natočil František Vláčil. Nebyla to sice hlavní role, ale i v té vedlejší excelovala. Perfektní herecké výkony ovšem v tomto snímku odvedli všichni herci. V roce 1982 hrála v oblíbeném seriálu Dynastie Nováků a o rok později v seriálu My všichni školou povinní.

Jejím manželem byl režisér Pavel Palouš, který působil v divadle Petra Bezruče v Ostravě, měli spolu dva syny. Prvního syna čekala v době natáčení seriálu Třicet případů majora Zemana. Bohužel na konci 80. let na ni filmaři začali zapomínat. Naposledy se objevila před kamerou v roce 1987 ve filmu pro děti Správná trefa.

Čtěte také

Jiří Korn dnes slaví 73. narozeniny

Čtěte také

Jiří Korn slaví třiasedmdesát! Tanečními kreacemi strčí do kapsy i Leoše Mareše

Smrt dodnes záhadou

Po roce 1989 na ni zapomněli úplně, objevila se občas v televizním filmu, ale většinou už jen jezdila se zájezdovým divadlem, účinkovala v estrádách a dabovala. Nový dech už nechytila a nezájem filmařů nesla těžce, a k tomu všemu se rozpadlo její manželství.

Pár dnů po svých padesátinách tragicky zemřela. V bytě jí našli její synové a pitva prokázala, že za smrt mohla vražedná kombinace alkoholu a antidepresiv. Přesto spousta jejích přátel odmítá, že by to byla sebevražda, a přiklánějí se k nešťastné náhodě. Bohužel, pravdu už se dnes nedozvíme. Zemřela 12. června 2000.

ZDROJ: Robert Rohál, Jiřina Švorcová a ti druzí, nakladatelství XYZ, 2011

Čtěte také

Jan Libíček byl výborný komik, ale exceloval i v dramatických rolích.

Čtěte také

Jan Libíček: Mistr malých rolí měl panickou hrůzu z doktorů a zemřel na place