Péče o ruce

Ruce jako ze škatulky: peeling, maska a fígl na záděry

Krásné ruce a upravené nehty jsou vizitkou každé z nás. Vylepšete proto své návyky, zabojujte se zlozvyky a přiberte i něco nového. Vaše, věčně namáhané, upracované ruce si péči určitě zaslouží! Uvidíte, že výsledky budou znát už během několika dní.   

1. Očista

Doba nás naučila mýt si ruce opravdu často. Abyste vodou neoplachovaly také půvab a pohodu, vybírejte mýdla s pečujícími složkami, která pomáhají obnovit ochrannou vrstvu na povrchu, předcházejí vysušování a loupání pokožky. Spotřebu vyvážíte tím, že se poohlédnete po náhradních baleních tekutých mýdel, která šetří přírodu i peněženku. Pro pobyt mimo vodní zdroje se hodí neoplachovací gely, schválně je to slovo v množném čísle, vyplatí se koupit jich několik, aby byl vždy nějaký po ruce. Velmi příjemné je klasické mytí kostkou mýdla, především pro přesušenou pokožku. Poohlédnout se můžete například po mýdlech s přídavkem termální lázeňské vody se sírou, která zklidňují a mají antibakteriální účinek. Péči pak dodávají obsažené přírodní oleje.

Čtěte také

Svatomartinská husa

Čtěte také

Svatomartinská husa podle Filipa Sajlera: Křupavá kůrka i červené zelí s jablkem

2. Ochrana

Každé umytí naruší přirozenou ochrannou vrstvu pokožky rukou a trvá několik hodin, než se kompletně obnoví. Během té doby hůř snáší útoky okolí, které jí kradou mladý vzhled. Když si po ranní hygieně do ještě vlhkých rukou vmasírujete oříšek tělového mléka s intenzivní péčí urey a panthenolu, bude pokožka vyživená a ochráněná. Na nepěkné pigmentové skvrny, které se tvoří na hřbetech rukou, platí dvojitý zásah – krém redukující nadbytek barvy a současně chránící před sluníčkem, které je způsobuje. Specialista na omlazení rukou přidá ještě hydrataci a obnovu kolagenu.

3. Broušení

Peeling vykouzlí ruce jako nové. Na rozdíl od toho, když máte obrušovat tělo od pat ke krku, je zvládnutí plochy rukou hravé a rychlé. Využijte tělový peeling, ale ruce před akcí nenamáčejte, aby byl efekt ráznější. Naneste hrudku jako lískový ořech na hřbety a třením o sebe rozetřete. Potom si ruce promasírujte. Věnujte pozornost i nehtům a okolí. Nechte působit ještě pár minut, aby se vstřebaly pečující látky, kterými je peeling doplněn, a nakonec opláchněte vlažnou vodou.

Čtěte také

postavy z pohádkové říše v seriálu Arabela

Čtěte také

Co jste nevěděli o Arabele: Nagyová měla roli díky nemoci, Šafránková dabovala

4. Krémování

Co zabírá jako motivace

Vůně krému: mandle, vanilka, karamel nebo třeba santalové dřevo

Jistota hebkosti: kombinace kozího mléka a medu

Nádherné balení: tuba s originálním designem

5. Maska

Povolejte do služby univerzální krém, nějaký doma určitě máte. Co třeba modrá kulatá krabička, která už jede druhou stovku své existence? 

Vykouzlete krásné a hebké ruce!

Sedněte si k oblíbenému seriálu s krémem, dvěma igeliťáky a froťákem. Ruce krémem obalte, až budou pěkně bílé. Strčte do sáčků, ručník přeložte, aby udělal kapsu, tu si dejte na kolena a do tepla zasuňte ruce. Hodina sledování děje je pro krásu rukou parádní.

Tip: jako v salonu

Tenhle způsob je okoukaný z nehtového studia, kde hýčkají ruce horkou parafinovou lázní. Vypůjčte si nápad a ruce v igelitových sáčcích místo do ručníku ponořte do umyvadla s horkou vodou, jak to vydržíte. Asi bude nutné sáčky nahoře zagumičkovat, aby se nesrolovaly. Počkejte, až voda zchladne.

Čtěte také

Diabetes

Čtěte také

Strašák jménem cukrovka. Jak se jí vyhnout a co prozradí, že už ji máte

6. Nehty

Krásné nehty a upravená okolní kůžička k dokonalosti rukou patří. Skvělou službu poskytnou rostlinné oleje. Před nanášením si ruce umyjte teplou vodou, neuškodí ani peeling. Když se přemůžete a ošetříte si ruce jednou týdně, už za měsíc budou viditelné výsledky. Vylepší se vzhled, ale také růst nehtů.

7. Krášlení

Ideálním závěrem je barevný lak. Před nanášením sjednoťte délku nehtů, i když jste si pěstovaly dlouhé a je vám líto, že se zlomil jen jeden, nepůsobí to hezky, když jsou prsty jako olámané plaňky ve starém plotě. K jejich lepšímu růstu přispějte šetrným odlakovačem, který příliš nevysušuje ani při častém používání.

Zkušenějším malířkám, které lakování baví, se pakvyplatí investice do domácí UV lampy. V cestovní variantě ji pořídíte v zajímavé ceně a také má vychytané nabíjení, které se dá vyřešit přes USB konektor.

Zdroj: časopis Vlasta 

Čtěte také

Pletená vesta

Čtěte také

Pletenou vestu nosí módní ikony. S outfitem dokáže divy

Čtěte také

Gruzie

Čtěte také

Gruzie: Víno, folklor, architektura a chačapuri. Svět, který budete chtít zažít

Čtěte také

Keanu Reeves je jeden z nejcharismatičtějších holywoodských herců

Čtěte také

Skromný Keanu Reeves: Bohatství nosí v sobě. To, co má na účtu, posílá jiným

Bolest ledvin

Onemocnění ledvin: je propojené s krevním tlakem a pozor na jídelníček

Podle odhadů trpí celosvětově nějakou formou onemocnění ledvin více než 850 milionů lidí, což je zhruba dvojnásobek počtu lidí s diabetem a dvacetkrát více než je celosvětová prevalence rakoviny. Chronickým selháním ledvin trpí asi 3,7 milionu lidí. V České republice je na pravidelnou dialyzační léčbu odkázáno téměř 7000 pacientů.

Ledviny jsou poměrně malý orgán, nicméně odvádějí obrovskou práci. Jsou zodpovědné za odstraňování odpadu a přebytečné tekutiny z těla, má se za to, že hrají zásadní roli v dlouhodobé kontrole krevního tlaku, pomáhají regulovat hladinu sodíku. Pomáhají také s aktivací vitaminu D, který ovlivňuje metabolismus vápníku, čímž přispívají ke zdraví a pevnosti kostí. Odhalení poruch těchto činností však nezřídka bývá komplikované.

„Onemocnění ledvin je zrádné tím, že se neprojevuje bolestí, která by člověka upozornila, že se v jeho těle něco děje. Obtíže vyplývající z poruchy ledvin pocítí až ve velmi pokročilém stadiu onemocnění, kdy jejich funkce klesne přibližně na jednu čtvrtinu. To je zrádné. U 40 procent českých pacientů se zjistí onemocnění ledvin až ve chvíli jejich selhání, kdy potřebují dialýzu. Do té doby o své nemoci vůbec neví,“ říká doc. MUDr. Alena Paříková, Ph.D., zástupce přednosty pro léčebně preventivní péči, vedoucí Dialyzačního a metabolického oddělení IKEM.

Čtěte také

Svatomartinská husa

Čtěte také

Svatomartinská husa podle Filipa Sajlera: Křupavá kůrka i červené zelí s jablkem

Cukrovka – bič na ledviny

Zásadní rizikové faktory pro vznik ledvinového onemocnění jsou známé: nedostatek pohybu, stres, obezita, vysoký krevní tlak a cukrovka… Diabetes patří mezi nejvýznamnější, neboť každý druhý člověk s cukrovkou má nějakým způsobem poškozené ledviny. Experti varují, že řada pacientů neví nejen o tom, že jim správně nefungují ledviny, ale ani o tom, že mají cukrovku.

„Prvním signálem, že ledviny jsou poškozené, může být bílkovina v moči. Tu zpravidla objeví praktický lékař při preventivní prohlídce nebo při sledování nemocných s diabetem. Sice to hned neznamená komplikace a sníženou kvalitu života, ale je to varování, že je nejvyšší čas dostat diabetes, krevní tlak a další nemoci v co největší míře pod kontrolu,“ upozorňuje na komplikace neléčené cukrovky MUDr. Barbora Doležalová, diabetoložka z INTENDIA kliniky.

Čtěte také

Chrápání může narušit nejen manželství, ale i vaše zdraví.

Čtěte také

Chrápání může ohrozit manželství i váš život. Stačí dvacet minut a zbavíte se ho

„Přítomnost bílkoviny v moči znamená zvýšenou prostupnost filtru v ledvinových klubíčkách. U diabetu 2. typu pak po nějaké době v důsledku poškození tohoto filtru dochází i k nedostatečnému očišťování krve a eventuální nutnosti náhrady funkce ledvin dialýzou nebo transplantací,“ vysvětluje prof. MUDr. Vladimír Tesař, DrSc., MBA, přednosta Kliniky nefrologie 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Poškození v důsledku diabetu může zajít tak daleko, že ledviny začnou úplně selhávat. „V tom případě nemá pacient jinou možnost než absolvovat transplantaci ledvin, a pokud to není možné, tak je odkázán na dialýzu,“ říká prof. Tesař. Zrádnost choroby podle něj tkví i v tom, že hrozí trvalé poškození ledvin: „Donedávna jsme se domnívali, že poškození je nevratné vždy, ale ukazuje se, že díky moderním lékům lze v úplně počáteční fázi onemocnění následky zvrátit. I proto je klíčové, aby pacient dbal na prevenci, a o diabetu a diabetickém onemocnění ledvin se dozvěděl co nejdříve.“

Čtěte také

Alkohol není jediná závislost, které ženy propadnou.

Čtěte také

Alkohol, léky, přejídání. Proč ženy propadají závislostem stále víc

Pozor na tlak

Podobně jako cukrovka i krevní tlak a onemocnění ledvin bývají úzce propojené, přičemž hypertenze může být jak příčinou, tak i komplikací spojenou s poruchou fungování ledvin. Ani o přítomnosti vysokého krevního tlaku přitom značná část populace netuší. Ten ale časem může poškodit cévy a důležité orgány – například ledviny – pak mohou začít trpět nedostatečným přívodem krve. Vysoký tlak také poškozuje malé filtrační jednotky v ledvinách a ty potom mohou přestat odstraňovat odpadní látky a přebytečné tekutiny z krve. Není proto výjimečné, že dochází k nahromadění přebytečných tekutin v cévách, a tím k ještě většímu zvýšení krevního tlaku. I tady se hraje o čas a brzké odhalení onemocnění, kdy je ještě možnost potížím úspěšně čelit.

„Podívejte se na svou rodinu. Trpí nebo trpěl někdo z příbuzných onemocněním ledvin? Pak existuje vyšší riziko i u vás. Máte nadváhu, cukrovku nebo vysoký krevní tlak? Pak věnujte svým ledvinám pozornost, neboť tyto diagnózy jsou pro jejich budoucí vývoj kritické. Nechte si zkontrolovat ledviny. Vyšetření nebolí a hradí ho zdravotní pojišťovna. Může vám zachránit zdraví i život,“ doporučuje prof. MUDr. Ondřej Viklický, CSc., přednosta Transplantcentra, přednosta Kliniky nefrologie, vedoucí Transplantační laboratoře IKEM a předseda České nefrologické společnosti.

Čtěte také

Žena ve sprše

Čtěte také

Studená sprcha ráno i večer? Proč bychom si měli zvyknout na studenou vodu

Jídelníček na míru ledvinám

Lidé, jejichž ledviny neodstraňují z krve odpadní látky v dostatečné míře, musí stupni poškození přizpůsobit stravování. Jinak by čelili riziku hromadění zplodin metabolismu ve všech tkáních a buňkách, což by mohlo uškodit dalším životně důležitým orgánům. Nejvíce jsou přitom ohroženy srdce a cévy. Dodržování správné diety může postup selhávání ledvin značně zpomalit.

Tempo, jakým k poklesu ledvinových funkcí dochází, je závislé na vyvolávající příčině a přidružených nemocech. Vždy se dá ale přibrzdit vhodným jídelníčkem a životním stylem. „Výskyt chronických onemocnění ledvin má rostoucí trend v celém světě. Počet nemocných se zvyšuje se stárnutím populace, kdy se u více lidí projevují komplikace způsobené civilizačními onemocněními,“ upozorňuje MUDr. Karel Petrů, primář dialyzačního střediska Fresenius Medical Care.

Čtěte také

Artritida

Čtěte také

Artróza versus artritida: Faktory ovlivňující vznik i jak zabránit zhoršování

U těchto lidí je zásadní, aby byla diagnóza stanovena co nejdříve a mohla být zahájena konzervativní léčba, jejíž podstatnou součástí je kromě léčby příčin také dieta a úprava životního stylu. V každé fázi onemocnění budou doporučení nefrologa jiná, a proto je nutné s ním dietu pravidelně konzultovat a přizpůsobovat ji laboratorním výsledkům, které ukazují na aktuální schopnost ledvin odstraňovat z krve odpadní látky.

„Jednou ze zásadních změn v jídelníčku je například omezení příjmu bílkovin či soli. To výrazně sníží množství odpadních látek v krvi. Velké množství bílkovin se nachází třeba v mase, ve vejcích, luštěninách nebo v mléčných výrobcích a uzeninách,“ upřesňuje nutriční terapeutka dialyzačních středisek Fresenius Medical Care Dana Sasaková.

Bílkoviny však nejsou jediným problémem. V těle se totiž při snížené funkci ledvin hromadí i některé minerály. Jejich příjem je nutné omezit, jinak by došlo k poruchám rytmu srdce, urychlení procesu aterosklerózy, zadržování vody v těle a mnoha dalším, život ohrožujícím komplikacím. Jde zejména o sodík, draslík a fosfor. V pokročilejších fázích chronického onemocnění ledvin může docházet k tomu, že klesá produkce moči. Pak je na čase ve spolupráci s lékařem snížit i příjem tekutin. V opačném případě hrozí převodnění organismu se všemi negativními důsledky, jakými jsou otoky, vysoký krevní tlak a zátěž pro srdce i cévy.

Čtěte také

Jóga

Čtěte také

Co jste nevěděli o józe? Snižuje chronický zánět i pomáhá při syndromu vyhoření

Globální oteplování škodí i ledvinám

Globální oteplování může vést k epidemii onemocnění ledvin. Takové titulky se v posledních letech objevují v mnoha světových médiích. Chronické onemocnění ledvin spojené s tepelným stresem by se totiž podle odborníků mohlo stát velkou zdravotní hrozbou pro miliony lidí na celém světě. Vše odstartovalo to, že před lety začali ve Střední Americe dramaticky přibývat pacienti s fatálním ledvinovým selháním. Vesměs šlo o zemědělce, kteří pracovali v horku v dlouhých směnách. Záhy byly podobné případy zaznamenány i v jiných částech světa, ať již jde o Jižní Ameriku, Afriku či Indii. Všude začali v abnormálně vysokém počtu umírat zemědělští pracovníci na nevratné selhání ledvin.

Onemocnění označované jako chronické selhání ledvin nejasného původu (zkráceně CKDu) se od konvenční formy chronického onemocnění liší příčinami a vědci po jeho konkrétním původu stále pátrají. Nicméně stále častěji se shodují v tom, že CKDu souvisí s tepelným stresem, který postupně poškozuje ledviny, což může časem vyústit v jejich úplné selhání.

Čtěte také

Krevní tlak

Čtěte také

Vysoký krevní tlak? Zkuste mangold, ženšen a klasiku ze spíže

Doktor Ramón García Trabanino, klinický nefrolog a šéf Salvadorského centra hemodialýzy, byl první, kdo si všiml neobvyklého počtu pacientů s chronickým onemocněním ledvin, a to ještě jako student medicíny před více než dvěma desetiletími. „Byli to mladí muži,“ vzpomíná, „a umírali, protože jsme neměli rozpočet ani kapacitu, abychom jim poskytli dialyzační léčbu. Udělali jsme, co jsme mohli, ale stále umírali a stále přicházeli další pacienti.“

Od té doby začal zkoumat podobné epidemie v Mexiku, Nikaragui, Kostarice a Panamě. „Když se podíváte na mapy maximálních teplot v regionu ve Střední Americe, všimnete si, že odpovídají místům, kde zároveň nejčastěji zaznamenáváme přítomnost tohoto onemocnění. Úmrtnost bývá přitom asi desetkrát vyšší, než bychom očekávali. Počet nových pacientů je ohromující.“

Čtěte také

Misofonie

Čtěte také

Nesnášíte šoupání nohama a mlaskání vás přivádí k šílenství? Jde o poruchu

Situací se zabývá i profesor Richard Johnson z lékařské fakulty University of Colorado: „Opakující se tepelný stres není zdaleka jen problémem na polích s cukrovou třtinou v teplých oblastech. A obávám se, že zatím v naší společnosti není patřičně zohledněný fakt, jakou roli můžou právě tepelný stres a dehydratace hrát při onemocnění ledvin.“

Odborný magazín Nefrologie nedávno na toto téma publikoval článek, v němž zmiňuje několik studií prokazujících vztah mezi vysokou teplotou a zvýšeným počtem hospitalizací v důsledku selhání ledvin. Během vlny veder, která zasáhla Evropu v srpnu 2003, zemřelo například na celém kontinentu více než 70 000 lidí, přičemž většina z nich byli starší jedinci a došlo u nich k selhání ledvin. „Když je extrémní horko, riziko poškození ledvin začíná být skutečně evidentní,“ tvrdí autor jedné ze studií, dr. Richard Johnson z University of Colorado v Denveru.

ZDROJ: časopis Květy, https://casopisvnitrnilekarstvi.cz/pdfs/vnl/2011/07/10.pdfhttps://www.tribune.cz/archiv/lecba-diabetu-2-typu-musi-co-nejdrive-zohlednit-individualni-rizika-pacienta/https://region.rozhlas.cz/alena-parikova-o-selhani-ledvin-ani-nemusite-vedet-7274222https://www.info-zdravi.cz/pacient-a-lekar/rozhovor-o-onemocneni-ledvin-s-profesorem-tesarem/

Čtěte také

Podzimní deprese

Čtěte také

Do boje s podzimní depresí: Psycholožka radí, jak ji zmírnit

Čtěte také

Plísně v jídle

Čtěte také

Pozor na plísně v jídle. Neodkrojujte, vyhazujte! Můžete si poškodit orgány

Čtěte také

Svatomartinská husa

Čtěte také

Svatomartinská husa podle Filipa Sajlera: Křupavá kůrka i červené zelí s jablkem