Saskia Burešová

Retro z vlasty - saskia burešová: můj první konkurz? na poštovní schránku!

S jednou z nejoblíbenějších televizních hlasatelek minulé éry Saskií Burešovou (76) si v roce 1994 povídala redaktorka Vlasty Jana Bednářová. O improvizaci před kamerou, o přebleptech, o výhodách krásné vizáže i o fungování jejího salonu Saskia (ten je v této době uzavřen, pozn.red.), a také o slavném Kalendáriu, které mimochodem moderuje dodnes.

Exoticky znějící jméno, atraktivní zjev, láska k divadlu už na gymnáziu v pražské Hellichově ulici, to byla výbava, s níž Saskia Burešová volila budoucí profesi. Divadlo ji vábilo hodně, ale existoval ještě další magický fenomén – televize. A ta nakonec zvítězila. Saskia se přihlásila na konkurz hlasatelky a od té doby byla jednou z nejpopulárnějších a nejoblíbenějších osobností na našich obrazovkách.

Jak dlouho vlastně?

To snad ani nebudu prozrazovat. Ale pamětníci si jistě pamatují.

Pamatujete si ještě vy na to úplně první konkurzní hlášení?

Na to se opravdu nedá zapomenout. Šlo o konkurz na pořad Poštovní schránka. Byl veřejný, poprvé a naposled, to znamená, že naše moderátorské pokusy sledovali diváci ve studiu i doma před obrazovkou. Když jsem uspěla, v duchu jsem všem těm neznámým děkovala za přízeň a sympatie, protože to už mě televize „držela drápkem“.

Čtěte také

Karel Gott a Jiřina Bohdalová

Čtěte také

Retro z Vlasty – Karel Gott a Jiřina Bohdalová: Tak vy, Jiřinko, a náš Karluša?

Jste hlasatelka a průvodkyně různými pořady, tedy moderátorka. Na která setkání před kamerou ráda vzpomínáte?

Bylo jich hodně. Třeba seriál s Ludvíkem Součkem, jehož knížky jsme vždycky ráda četla, velkým svátkem bylo natáčení s Jiřím Muchou, který bohužel zanedlouho poté zemřel, z profesionálního hlediska bylo pro mě poučné moderování zábavných pořadů, kde člověk musí být pohotový, umět improvizovat…

Jak se dá naučit něčemu tak bezprostřednímu, jako je improvizace?

Zní to možná paradoxně, ale pečlivou přípravou. Lehká improvizace je žádoucí, dokonce potřebné, ale nesmí za ní být prázdno, nejistota. Improvizace na obrazovce je jenom bonbonek na pečlivě vystavěném dortu, nikoli dort celý.

Jste zkušená profesionálka, ovšem chybička se vloudí… Co když se přebreptnete?

Tak se chovám jako nezkušená neprofesionálka a nespím z toho čtrnáct dnů. Teprve pak začnu hledat logické argumenty, že služba je dlouhá a „únava materiálu“ normální lidský jev v každém zaměstnání. Ale já mám bohužel smůlu, že v přímém přenosu se nedá nic vrátit.

Čtěte také

Miloš Zeman

Čtěte také

Retro z Vlasty - prezident Miloš Zeman: Mám rád tmavovlásky s něžnýma očima

Jak jste spokojená se svým novým pořadem Kalendárium?

Moc mě baví. Nevěřila byste, kolik zajímavých věcí jsem se dozvěděla a ráda je zprostředkuji dál. Kalendárium připravuje tým lidí za skvělé pomoci archivu Karla Čáslavského. Všichni se snažíme, aby bylo zajímavé třeba tím, že velikány naší doby představujeme z jejich lidské stránky, s nahlédnutím do jejich soukromí. Těší mě, že hodně dopisů dostávám i od mladých diváků.

V dopisech od diváků, myslím mužů i žen, je hodně obdivných slov k vašemu perfektnímu zevnějšku. Ostatně s tím souvisí vaše další aktivita, jste spolumajitelkou kosmetického salonu. Co myslíte, jaký je spolehlivý recept na krásu, štíhlost?

Myslím, že neexistuje. Fyzický zjev je prostě genetický dar, stejně jako štíhlost, ovšem kdo to štěstí nemá, musí se svým tělem něco udělat. Například já přestávám večeřet.

Čtěte také

Helena Vondráčková

Čtěte také

Retro z Vlasty - Helena Vondráčková: Konečně tu smyšlenou kauzu někdo objasnil

Držíte diety?

Ne. Vlastně když je nejhůř, tak jednou ano. Doporučovala mi ji slavná Marlene Dietrichová. Jednou týdně celý den nejím vůbec a pouze piju minerálku. Připadá mi to velmi chytré, je to nenáročná „údržba“, po které organismus určitě funguje líp.

Využíváte často služeb salonu SASKIA?

Asi mi to nebudete věřit, ale jak se říká „kovářova kobyla chodí bosa“. Než jsem začala podnikat, dopřála jsem si kosmetické ošetření alespoň jednou za měsíc, teď jsem ráda, když se mi to podaří za dva tři měsíce. A pak je ještě problém najít volnou hodinu v popsaném diáři našich kosmetiček.

Proč se váš salon vlastně přestěhoval?

Přesně v době, kdy jsme po půlroční rekonstrukci chtěli zahájit provoz, přihlásil se majitel domu, žijící v Austrálii, prostřednictvím svého zástupce. Měl představu, že zde zřídí daleko lukrativnější druh podnikání, a tak nechtěl čekat ani do vypršení nájemní smlouvy, kterou jsme měli s OPBH, a začal nás dost nevybíravými způsoby vypuzovat. My jsme samozřejmě začali intenzivně hledat nové prostory, což nebylo vůbec jednoduché, ale nakonec se to přece jen podařilo. Rodiče kamaráda mého manžela dostali v restituci dům v Dittrichově ulici a nabídli nám možnost podnikat ve stejném oboru. Jak vidíte, není majitel jako majitel! Pro nás ovšem začalo celé martyrium znovu, nový úvěr, nové budování, starosti se stavební firmou. A také nás čekala lekce, jak moc se nevyplácí důvěřivost ve finančních otázkách.

Čtěte také

Marta Kubišová na premiéře recitálu Marta v červnu 2022

Čtěte také

Retro z Vlasty - Marta Kubišová: Nejsem žádná partyzánka ani barikádnice

Takže – poučení pro podnikatelský život?

A velké. Kromě finanční ztráty mě to po duševní stránce zocelilo a naučilo opatrnosti.

Manžel vám samozřejmě pomáhá, co syn?

Taky. Nebo mi alespoň drží palce, snaží se mě rozptýlit, a někdy si ze mě dělá legraci. Vzpomínám, jak jsem jednou přišla mírně zhroucená z jakéhosi jednání s firmou, a on řekl – mami, půjdeme do kina, ten film musíš vidět, jmenuje se Podnikavá dívka.

Víte, jaký typ zákaznic k vám chodí nejčastěji?

Naše klientela je dost různorodá. Mladá děvčata, lidé z televizní branže i ženy v důchodovém věku. Je to tím, že máme dostupné ceny a šikovné pracovnice, které vede naše spolumajitelka paní Michálková. Kadeřnické, masérské či kosmetické služby si každý může vybrat podle finanční situace. Nabízíme oblíbenou finskou firmu Lumene v nižší cenové relaci až po špičkovou francouzskou firmu Payot, která v Paříži odborně vyškolila naše kosmetičky. Jsme rádi, že jako první poskytujeme ošetření jejími prvotřídní přípravky.

Čtěte také

Daniela Kolářová

Čtěte také

Retro z Vlasty – Daniela Kolářová: Doma je „šéf“ žena, to znají všechny maminky

Jak relaxujete, když máte volno?

Často se zmiňuji o tom, co pro mě znamená příroda. Když se ráno na chalupě probudím a nade mnou se klene modré nebe, sluníčko, cvrlikají ptáci a v dálce se ozývají bažanti, tak si přes všechny prodělané trable říkám, že život je krásný, že jsem zdravá a že mohu pracovat, abych zaplatila půjčky.

Takže aspoň recept na to, jak zůstat dobře naladěná a celkově fit?

Podívejte, říká se: ve zdravém těle zdravý duch. Já bych to obrátila. Když je zdravý duch, bývá zdravé i tělo. Tak proto se dívám na svět z lepší stránky.

Zdroj: www.vlasta.cz, časopis Vlasta 1994

Čtěte také

Helna Vondráčková oslavila 75 let

Čtěte také

Retro z Vlasty: Helena Vondráčková v roce 1981: Domov je pro mne jistotou

Čtěte také

Jiřina Bohdalová

Čtěte také

Retro z Vlasty: Jiřina Bohdalová v roce 1988: Mít vnuka je slastný pocit

Čtěte také

Zemřela Hana Zagorová

Čtěte také

Retro z 1982: Hana Zagorová: Před slávou utíkala do lesů mezi myslivce

Ivana Gottová s dcerami

Daly vale světu slavných. co dělá vdova po karlu gottovi ivana a jejich dcery?

V sobotu 1. října uplynou už tři roky od smrti české pěvecké legendy Karla Gotta, o něhož se do poslední chvíle věrně starala jeho manželka. Jak se Ivana Gottová dnes má? A na jakou dráhu se vydaly mistrovy dvě nejmladší dcery, Charlottka s Nellinkou?

Poslední rok před Gottovou smrtí, kdy zpěváka sužovaly vážné zdravotní problémy, byl náročný pro celou rodinu. Zatímco Karel se snažil do poslední chvíle pracovat a dostát svých závazků, Ivana na něj dohlížela, aby se nepřetěžoval, a pečovala o jeho pohodlí. Zároveň se snažili trávit co nejvíce času jako rodina se svými malými dcerkami, jež Gott psychicky připravoval na období, kdy s nimi už nebude. O tom ostatně svědčí i společná píseň s Charlottkou, kde Karel zpívá: "A teď už cítím, jak sprintuje čas, ještě než usnu, chci slyšet tvůj hlas... Kořínek tvůj je tuhý jak kmen, stromy dorostou, nezapomeň. V korunách sice vedou tisíce tras, na konci každé sejdem se zas. Vždyť víš, srdce nehasnou."

Péče o odkaz zesnulého manžela

Když poté Karel navždy odešel, napnula Ivana na následující dva roky svého života síly a za svého muže dokončila dva velké projekty, kterým do posledního okamžiku věnoval úsilí - autobiografii Má cesta za štěstím a celovečerní dokument Karel, který po dobu jednoho roku natáčela režisérka Olga Malířová Špátová (poslední záběry pořizovala dokonce pouhých třináct dní před jeho skonem). 

Čtěte také

Hubnutí

Čtěte také

Jak dlouho trvá, než zhubneme 1 cm v pase? Zpomaluje nás pohlaví a další faktory

Láska jejího života

Ivana Gottová velmi dbala na to, aby oba projekty spatřily světlo světa přesně tak, jak si její muž přál, a tak jí na jiné věci či soukromý život nezbýval čas. Není proto divu, že si nyní dopřává oddych a i s dcerami se stáhla z veřejného života. Po několikaletém, jak soukromém, tak pracovně náročném, období se zkrátka potřebovala zastavit a pořádně se nadechnout. Údajně obývá nemovitost na západě Čech, sem tam se podívá na hezký film, přečte si fajn knížku a především se věnuje svým holčičkám, na které kvůli práci neměla v poslední době moc času, a které jí dle jejích slov dospívají před očima. Bolest ze ztráty manžela ještě nepřekonala. "Karel byl láska mého života a na tom se už nikdy nic nezmění. Dál chci pečovat o jeho odkaz a co bude pak, ukáže čas," nechala se slyšet v jediném rozhovoru, který byl uveřejněn na Gottových oficálních stránkách.

Čtěte také

Artritické ruce

Čtěte také

Artritida a bolest kloubů? Vyhněte se červenému masu a dalším 6 potravinám

Povahy dcer optikou Gotta

Z šestnáctileté Charlotte Elly a čtrnáctileté Nelly Sofie už jsou mladé slečny, které koukají po klucích. Nadále však rozvíjí svůj umělecký talent, který zdědily po slavném otci. Starší Charlottka zpívá a hraje na klavír, mladší Nelly se našla v tanci.

A jaké vlastně nejmladší Gottovy dcery jsou? „Nellinka je pozorná, ohleduplná, s pečovatelskými sklony po své mamince. Po mně má oči a obočí, toho si nelze nevšimnout. Modré oči dál od sebe prý mají výjimečné osobnosti... Každou chvíli přiběhne, jestli něco nepotřebuji. Je na ní vidět, jak ji pomáhání druhým těší. Je nesmírně pořádkumilovná, zodpovědná a cílevědomě dotahuje všechno do zdárného konce. Jen tak si ale k tělu někoho nepustí.

Charlotte je povahou asi trochu víc po mně. A podobou snad ještě víc po mojí mamince Marii. Také je velmi senzitivní a empatická vůči svému okolí. Sedí mi na klíně a probíráme spolu nejen muziku a její oblíbené interprety, ale občas vedeme i hlubší filozofické debaty, mnohdy o věcech mezi nebem a zemí,“ popsal ve své autobiografické knize Karel Gott, který na obě dcery může být právem pyšný. I nadále totiž zůstávají skromné a upřímné - přesně tak, jak si vždycky přál, a takové, jaký byl i on sám.

Zdroj: vlasta.cz karelgott.com

Čtěte také

Jan Kanyza

Čtěte také

Jan Kanyza: K filmu už se nevrátím. Své obrazy si měním s vnukem. Je to talent!

Čtěte také

Milostná předehra

Čtěte také

Milostnou předehru chceme delší, ale nemluvíme o tom. Sexuolog radí, co změnit

Čtěte také

Spodní prádlo

Čtěte také

Podzimní trendy ve spodním prádle? Zapomeňte na sexy rudou