Udržitelnost podle našich babiček… Kašlete na díry a vsaďte na vintage

Jitka Musilová | 5. 8. 2022
Outfit, Lada
Košile, Marks & Spencer, 999 Kč
Tenisky, Alpine Pro, 799 Kč

Opravdu si nemyslím, že by zrovna čtenářky Vlasty byly otrokyněmi módních trendů. Tedy určitě ne těch, které se na světle světa skoro neohřejí a po jedné až dvou sezónách po nich neštěkne pes. Ale shrnout si, co zásadního se v módě změnilo za poslední desetiletí, můžeme i na našem webu.

Dříve jsme oblečení kvůli jedné dírce nevyhodily

Ženy mojí generace byly zvyklé recyklovat, tedy spravovat a přešívat oblečení, které nám přirostlo k srdci. Ať už jsme měly niterný vztah ke konkrétnímu kousku založený na tom, že šlo o dárek od nejlepší kamarádky nebo přítele, nebo se nám oblečení dobře nosilo, či nás k odpovědnému přístupu k věcem vedla finanční situace, dnešní trend slow fashion nám byl zkrátka blízký. Sama jsem ráda, že se pomalu vrací a stává se stále více propagovaný právě mladou generací.

Smrádek pro zdraví a krásu. Kimchi a další čtyři potraviny, které prospívají
Zdraví

Smrádek pro zdraví a krásu. Kimchi a další čtyři potraviny, které prospívají

Slow fashion – trend poslední doby

Udržitelné kousky, které je možné nosit po celá léta, protože jsou z kvalitních materiálů a v minimalistickém stylu, takže se skvěle kombinují s výstředními doplňky, mají své kouzlo. Snaha o odpovědný přístup k přírodě i k výrobě, která souvisí nejen s obrovskou zátěží pro životní prostředí, ale i se zneužíváním levné, často dětské pracovní síly, je to, co hýbe posledních pár let módním světem a celou společností.

Přesto nechceme zamrznout a nedat šanci novým technologiím i trendům, jen je třeba přemýšlet o důsledcích. Pojďme si teď shrnout, co zásadního se změnilo v posledních letech v oblékání.

Silueta

Pas se posunul výše. Kdo si tedy může dovolit zakasat horní díl do spodního, ať zakasá. Zmizely bokové kalhoty, sukně posazené pod úroveň pasu i opasky nízko na bocích.

Triky s řasenkou. Jak ji nemít rozmazanou a co použít proti otisku na víčko
Krása

Triky s řasenkou. Jak ji nemít rozmazanou a co použít proti otisku na víčko

Šířka nohavic

Slim střihy ustupují širokým nohavicím. Bootcut, mom jeans a chino střih dříve populární hlavně u tepláků je hlavním tahounem kalhotových kolekcí.

Střih sukně

Ačkoli kolové a nabírané sukně á la 50. léta měly na chvilku utrum, nyní se opět vrátily na módní výsluní. Stejně tak i plisování a volány. Nosí se splývavé střihy, ovšem ultra úzkým pouzdrovým sukním pomalu odzvonilo. Stále se nosí midi a maxi délky, ale vrací se i minisukně.

Vintage se vrací

Vedle sofistikovaného minimalismu se objevuje vintage shape. Vše, co je žensky zdobné, jemné a historizující, má dveře našich šatních skříní otevřené.

Extra podpatky a platformy na ústupu

Ty nejvyšší podpatky v kombinaci s vysokou surovkou vpředu, které byly hitem ještě před pěti lety, potkáte už jen ve vykřičeném domě nebo na pole dance, kde se podobné boty nosí v případě specifické disciplíny zvané glamour dancing. Dnes to jistí tenisky, nízké sandálky a anatomicky tvarovaná stélka. I když lodičky na jehlách společnosti stále kralují!

Zdroj: www.vlasta.cz

Máte alergii na drobné? Nemusíte být zlatokopka. Alergie na peníze existuje!
Zdraví

Máte alergii na drobné? Nemusíte být zlatokopka. Alergie na peníze existuje!

Chcete lepší sex? Zapomeňte na videohry a musíte spát lépe
Vztahy

Chcete lepší sex? Zapomeňte na videohry a musíte spát lépe

Tagy oblečení trend