Obrázek Vlasta.cz

Kvíz: jak dobře znáte seriál přátelé? otestujte se

Herec a režisér David Schwimmer slaví právě dnes, 2. listopadu, 56. narozeniny. Do paměti se vryl především jako paleontolog Ross Geller v kultovním seriálu Přátelé, který milují diváci po celém světě napříč generacemi. Patříte i vy mezi fanoušky šestice ztřeštěných Newyorčanů? A co všechno jste o seriálu možná netušili?

Deset řad s celkem 236 díly. To je seriál Přátelé, který v letech 1994-2004 vysílala americká televizní stanice NBC, a který se stal jedním z nejúspěšnějších televizních projektů vysílaných na přelomu století. Šestice hlavních protagonistů se postupně zapsala do srdcí diváků po celém světě a velmi rychle začala také nevědomky udávat trendy. Třeba sestřih Jennifer Aniston, představitelky Rachel, kopírovaly ženy a dívky ve velkém. A vzorem se stalo i to, jak spolu šest kamarádů, zprvu dvacátníků bez závazků - a časem i s nimi - v Přátelích žije.

Po poslední epizodě Přátel - v České televizi odvysílané s půlročním zpožděním 29. prosince 2004 - se několikrát zdálo, že by se Monica, Rachel, Phoebe, Chandler, Ross a Joey, neboli skupina mladých Newyorčanů, která se zrodila v hlavách scénáristů Davida Cranea a Marty Kauffmanové, mohli před kamerou opět sejít, ale nikdy k tomu nedošlo. K radosti fanoušků se tak ale přesto stalo, a to v roce 2021, kdy stanice HBO Max odvysílala speciální díl F.R.I.E.N.D.S. Reunion. Nápor natěšených diváků na mobilní aplikaci ve Spojených státech byl ovšem tak silný, že se společnost potýkala s enormními výpadky.

Co jste o seriálu možná netušili:

  • Ústřední romance neměla být mezi Rachel a Rossem, ale mezi Monicou a Joeym. Pak se ale rozhodlo, že Jennifer Aniston a David Schwimmer mají mezi sebou mnohem zajímavější chemii, a tak na ně obrátili tvůrci pozornost.
  • Jméno seriálu mělo být úplně jiné. Zvažovalo se Insomnia Café nebo Six of One. Zato jména postav byla už dopředu inspirována seriálem All My Children.
  • Přestože natáčení epizod trvalo několik hodin, ve většině z nich bylo po celý čas přítomné publikum (stejně jako v divadle). Hercům to vyhovovalo, získali ihned zpětnou vazbu na své výkony a viděli, jestli na lidi vtipné scény zafungovaly. Bez reálných diváků zůstaly jenom poslední epizody sérií nebo části, kterými chtěli tvůrci fanoušky překvapit.
  • V některých epizodách se objevily i známé hollywoodské tváře jako Brad Pitt, Reese Witherspoon, Julia Roberts nebo Bruce Willis. Ten se v seriálu objevil bez honoráře poté, co prohrál sázku s Matthewem Perrym.
  • Lisa Kudrow nebyla v reálném životě tolik nadšená z hraní na kytaru jako její seriálová postava. Tvůrce dokonce požádala, jestli by nemohla hrát místo toho na bongy, ale neuspěla.
  • Chandler a Phoebe měli být jenom vedlejšími postavami, postupem času se to ale výkonem herců změnilo.
  • Courteney Cox měla původně hrát Rachel, ale na její žádost ji nakonec obsadili do role Monicy, protože se jí prý zamlouval její silný charakter.

Zdroj: vlasta.cz ČTK kinobox.cz kulturio.cz 

Čtěte také

Milujeme psy

Čtěte také

Test: Vyznáte se ve psích plemenech?

Čtěte také

Alkoholické koktejly

Čtěte také

Test: Vyznáte se v drincích? Jste v baru experti a nebo poznáte jen vodu?

Čtěte také

Královna Alžběta II.

Čtěte také

Test: Znáte vlivné a úspěšné ženy 20. století?

Migréna

Proč mě tak často bolí hlava? 7 otázek a odpovědí chronického migrenika

Migréna není obyčejná bolest hlavy. To ví každý, kdo ji alespoň jednou v životě zažil a plný negativních dojmů o ní dodnes vypráví. Jenže co když se migréna stane chronickou a lidé zažívají utrpení několikrát do měsíce? Co v takovém případě dělat? A jak chronickému stavu předejít? 

Intenzivní, pulzující bolest hlavy, nevolnost, zvracení i extrémní citlivost na světlo a zvuk. Nezabírá nic - jen postel, ticho, tma a spánek. A někdy ani ten ne. Migrenózní záchvat totiž dokáže potrápit i několik dní v kuse, přičemž se úleva dostaví až po lékařském ošetření. Že podobný stav není nic příjemného si dokáže odvodit asi každý. Jenže dokud člověk skutečně nezakusí, zač je toho loket, s pochopením se migrenik příliš nesetká. Tím spíš, když se migrény objevují klidně i patnáctkrát a více do měsíce a dotyčnému vážně narušují život. Řadíte se do této skupiny? Pak máte pravděpodobně co do činění s chronickou migrénou.

Zajímavost:

Každý rok asi 2,5 % lidí s epizodickou migrénou přejde do chronické migrény. Tou dle průzkumu trpí až 148 milionů lidí po celém světě. 

Čtěte také

Danuše Nerudová

Čtěte také

Danuše Nerudová: Stát je potřeba řídit jako rodinu, která vždy pomáhá slabším

Pojďme se nyní zaměřit na otázky, které by vás, jakožto migrenika, mohly nebo spíše měly zajímat:

1. Proč mě tolik bolí hlava?

Bohužel přesná příčina migrenózních bolestí hlavy dodnes není zřejmá. Roli však může hrát genetika i prostředí, ve kterém žijeme. Většina migreniků se potýká s epizodickým druhem, což znamená, že se bolest dostavuje méně než jednou za dva týdny. Pokud se však vaše migrenózní záchvaty stupňují a sužují vás patnáct i více dní v měsíci po dobu tří měsíců, pravděpodobně vám neurolog diagnostikuje chronickou migrénu.

Které faktory zvyšují pravděpodobnost rozvoje chronické migrény?

obezita

deprese

úzkost

nadužívání léků

jiná bolest

extrémní stres

chrápání

Čtěte také

Krevní tlak

Čtěte také

Vysoký krevní tlak? Zkuste mangold, ženšen a klasiku ze spíže

2. Co spouští moje migrény?

U každého jsou spouštěče migrény jiné. Zatímco někomu vyvolá bolest hlavy nedostatek spánku,  jiný si ji přivodí konzumací polotovarů a vysoce zpracovaných potravin.

Zaručenými spouštěči migrény jsou:

hormonální změny

nedostatek spánku nebo naopak příliš mnoho spánku

hlad

stres

silné pachy

jasná světla

hlasité zvuky

potravinářské přísady jako glutamát nebo aspartam

alkohol

změny počasí

vyčerpání

Doporučení:

Abyste lékaři pomohli určit vaše spouštěče, veďte si deník o svých příznacích. Zapište si, co jste dělali těsně před začátkem každé migrény a jak, co a kde jste cítili, když záchvat nastupoval. Při každé návštěvě poté deník se svým lékařem konzultujte.

Čtěte také

Jóga

Čtěte také

Co jste nevěděli o józe? Snižuje chronický zánět i pomáhá při syndromu vyhoření

3. Mohou být moje migrény příznakem něčeho vážného?

Pravidelné silné bolesti hlavy mohou člověka znepokojit a vyvolat v něm obavu z nejhoršího, tedy nádoru na mozku. Ve skutečnosti jsou však bolesti hlavy známkou vážného stavu jen zřídka. Tím spíš, pokud je právě migrenózní bolest tím jediným příznakem.

U jakých příznaků je naopak třeba zbystřit?

nekontrolovatelné zvracení

potíže s mluvením

ztuhlý krk

rozmazané nebo dvojité vidění

ztráta vědomí

záchvaty

slabost a mdloby

Doporučení:

Pokud společně s bolestí hlavy zaznamenáte některý z těchto příznaků, raději co nejdříve vyhledejte lékařskou pomoc.

Čtěte také

Zpívání

Čtěte také

Zpěv zmírňuje chrápání i zlepšuje paměť. Znáte všechny jeho zdravotní benefity?

4. Proč se můj zrak a sluch před migrénou mění?

Tyto změny se nazývají migrenózní aura, kterou lidé zažívají těsně před záchvatem. Zkušenost s ní má 20 - 30 % migreniků. Jedná se o soubor senzorických příznaků, na základě kterých člověk vidí klikaté vzory, slyší podivné zvuky a cítí neobvyklé pocity v těle, jako například mravenčení. Tyto příznaky obvykle po hodině odezní.

5. Je lepší navštívit neurologa?

Možná kvůli migrenózním bolestem hlavy navštěvujete pouze svého obvodního lékaře. Jestliže ale trpíte migrénou častěji, což ovlivňuje váš každodenní život, je na čase vyhledat neurologa. Ten vás nejen podrobně vyšetří, aby vyloučil jiné možné příčiny bolesti, ale především nastaví léčbu. Právě preventivní léčba může pomoci snížit frekvenci záchvatů či zastavit migrény dříve, než začnou a rozjedou se naplno. 

6. Jaké léky mohou zabránit záchvatům migrény?

Pokud cítíte, že migréna najíždí, na nic nečekejte a co nejdříve jí učiňte přítrž vhodným léčivem. Aby se záchvat nerozjel, je potřeba ho podchytit v počátku. Pomoci vám v tom mohou léky na předpis jako je například sumatriptan nebo rosemig. Jestliže však nic z toho po ruce nemáte, zkusit můžete sílu volně dostupných tabletek, jako jsou aspirin nebo ibuprofen. V každém případě se nebojte prodiskutovat možnosti se svým ošetřujícím lékařem.

Čtěte také

Hemoroid

Čtěte také

Chcete předejít hemoroidům? Nečtěte si na toaletě. A jak se jich zbavit navždy?

7. Pomůže mi změna životního stylu, jako je dieta nebo cvičení?

Léky nejsou jediným způsobem, jak zmírnit četnost migrenózních záchvatů. Jakmile totiž identifikujete své spouštěče, předejít bolestem hlavy můžete právě změnou ve vašem životním stylu.

Jak na to?

1. Choďte spát a vstávejte vždy ve stejnou dobu, aby si tělo zvyklo na rutinu.

2. Nevynechávejte jídla. Jezte malé porce a svačiny po celý den. Udržujte hladinu cukru v krvi stabilní.

3. Během dne pijte dostatek tekutin.

4. Cvičte relaxační techniky ke zmírnění stresu. Zkuste hluboké dýchání, jógu, meditaci nebo masáže.

5. Vyhněte se vysoce zpracovaným potravinám, kořeněným a aromatickým jídlům, kofeinu, alkoholu a přídavným látkám jako glutamát a aspartam.

 

Jaké alternativní doplňky zmírňují chronickou migrénu?

hořčík

hluchavka

riboflavin

koenzym Q10 

Dle studií mohou tyto doplňky skutečně pomáhat, než je ale vyzkoušíte, poraďte se o tom se svým lékařem. Některý z produktů by mohl způsobovat nežádoucí účinky nebo interagovat s jinými léky, které užíváte. Je proto lepší mít jistotu, že si neublížíte.

Zdroj: vlasta.cz healthline.com

Čtěte také

Halloween

Čtěte také

Nejbláznivější halloweenské masky celebrit. Víte, odkud se svátek vzal?

Čtěte také

Vynálezce

Čtěte také

TEST: Jak dobře znáte české vynálezy? Otestujte své znalosti

Čtěte také

Vánoční úklid

Čtěte také

Dva měsíce do Vánoc! Jak si rozplánovat předvánoční úklid