Retro návrat: Patchwork zase vládne světu džínoviny. Líbí se vám?

Jitka Musilová | 15. 3. 2022
Džíny, Bonprix, 899 Kč
Džíny, Bonprix, 899 Kč
Džíny, Bonprix, 999 Kč

Retro návraty na denním pořádku. Dneska si připomeneme starou techniku sešívání kousků látky, díky které vzniká velmi zajímavý a strukturovaný materiál. Nosí se sešívané džíny, bundy, šaty i sukně. Ale pozor, takovému oblečení sluší jednoduché doplňky!

Patchwork je speciální textilní technika, kdy se sešívají různé kousky látek tak, aby vytvářely geometrické – symetrické nebo zcela nahodilé – vzory. Tahle metoda pravděpodobně pochází z Číny z 8–9. století. Počátky patřily buddhistickému obřadnímu rouchu, které bylo sešito z pestrých hedvábných látek. Nejrozšířenější se stal patchwork v 17. století v Anglii, kdy se touto technikou vyráběly přehozy a závěsy. Tehdy samozřejmě nešlo o využití zbytků látek, ale o opravdové umění.

Styl vychytaný do posledního puntíku. Nebojte se zariskovat, může vám slušet
Krása

Styl vychytaný do posledního puntíku. Nebojte se zariskovat, může vám slušet

Staré časy

Na základní škole jsem chodila snad do všech kroužků, které malé město na okraji Prahy nabízelo. Byla jsem nesmírně kreativní a chtivá umět všechno a nejlépe hned. Co bych dneska za tohle nasazení dala! Jedním z kroužků byly samozřejmě rukodělné práce. A patchwork spolu s vyšíváním obrázků a potahů na polštáře patřil k jedné z technik, kterými jsme se coby děti zabývaly nejčastěji. Sešívané deky nebyly v rodinách ničím neobvyklým, ale už tehdy – snad z nedostatku látek nebo díky touze přetvořit hadry na vyhození v unikátní kousek – jsem techniku patchwork zařadila do mé prvotní „návrhářské“ tvorby. Ze starých levisek, brokátové dečky a dědovy staré bavlněné košile jsem si spíchla kabát, který neměl mezi spolužáky konkurenci. A vidíte, dneska obdobné kousky prodávají renomované značky za horentní sumy.

Lásky nestárnou: Čeští idolové, kteří už oslavili sedmdesátku
Krása

Lásky nestárnou: Čeští idolové, kteří už oslavili sedmdesátku

Patchwork hlásí návrat

Největším hitem jara budou patchwork džíny, bundy a košile. Přiznám se, že když jsem se probírala novými kolekcemi, takové to „Wow!“ na první dobrou nepřišlo. Nicméně jde o trend, tak vám ho chci představit, třeba si k sešívaným kouskům ještě cestu najdu. K dostání budou džíny s kontrastními nohavicemi nebo kalhoty sešité z několika nesourodých kousků denimu. Kousky se můžou lišit barvou a strukturou, čím kontrastnější, tím lepší. Pokud si takové džíny pořídíte, musíte si uvědomit, že v nich budete (alespoň zpočátku) poutat pozornost. Komu není okukování cizími lidmi milé, ať si počká, až se z patchworku stane opravdový trend, pak to lidi na ulici přestane zajímat, uniformita netáhne. Na tuhle módu musíte mít tedy od začátku vysoké sebevědomí. A dodržet pravidlo jednoho výrazného kousku! K takovým džínům si oblékněte bílé triko nebo košili, na nohy nazujte jednobarevné tenisky a máte vyhráno.

Slavné krásky, které letos oslaví 50! Věřili byste jim to? Proč hezky stárnou?
Krása

Slavné krásky, které letos oslaví 50! Věřili byste jim to? Proč hezky stárnou?

Kombinujte s jednoduchými doplňky

Podobné je to i se šaty, sukněmi, bundami… Patchwork šaty můžou být sešité ze dvou kontrastních dílů a na každém z nich může být našita opět kontrastní kapsa. Košile může být opticky přepůlená podélně, kdy jeden díl bude jednobarevný a ten druhý sešitý z kousků. A bundičky? Čím pestřejší, tím lepší. Jestliže si troufáte na jehlu a nit, nebo spíše tedy na šicí stroj, můžete si takovou horkou módní novinku spíchnout sama doma.

Delší tunika zamaskuje zadek. Volte barevný potisk, ubere vám pár let
Krása

Delší tunika zamaskuje zadek. Volte barevný potisk, ubere vám pár let

Tagy Anglie Čína džíny Praha šaty technika