Silná dvojka pro starší a pokročilé: Pelerína a pončo. Nový kousek na jaro

Jitka Musilová | 13. 3. 2021
Pončo, M&M Fashion
Pončo, Halens
Pelerína, Reserved

Máme pro vás dobrou zprávu – peleríny a ponča z pravých kožešin už dávno nejsou v kurzu, nicméně volný střih zůstává ve hře. Zvláště dnes, kdy se pohodlí obzvlášť cení. Pořiďte si nějaký trendy kousek na jaro.

Když se řekne pelerína, jako první mi „naskočí“ Dracula. Mladší generaci pak zřejmě Batman. A také déšť a čundr a vojenské pončo. Prostě pelerínu mám spojenou s oblečením, které má ochránit před promoknutím. Každopádně klasickou pelerínu nosili poutníci jako cestovní plášť bez rukávů. V noci se pelerínou přikryli, takže sloužila také jako deka. Nosili ji nejen putující aristokraté a vojenští důstojníci, ale i pastevci.

Módním kouskem se pelerína stala v 19. století a vrchol slávy zažívala ve 30. letech 20. století, kdy se kožešinové peleríny a přehozy nosily ke společenským šatům. Populární byla také bolerka, která bývala ušitá ze stejné látky jako šaty. A kdo proslavil pelerínu nejvíc? Evidentně hipíci, kteří nosili indiánské peleríny ke zvonovým kalhotám.

Šála zahřeje a vyladí váš styl. Jak ji jednoduše a originálně uvázat
Krása

Šála zahřeje a vyladí váš styl. Jak ji jednoduše a originálně uvázat

Nová doba

Dnes se nosí tříčtvrteční peleríny z materiálů stejných jako kabáty, vlastně se od kabátů liší pouze absencí rukávů a áčkovým střihem. Některé peleríny jsou nařasené u krku nebo mají zvýrazněné nárameníky. Ale pelerína může být pletená, záleží na tom, čemu dáváte přednost.

Vzorované pončo

Pončo původně nosili muži i ženy v Jižní Americe. Pomocí jeho vzoru dávali najevo příslušnost ke kmeni a rodině. V Evropě se moderní pončo objevilo v polovině 20. století a na výsluní zůstává dodnes. Nosí se ponča přes hlavu, přes ramena, se zipem či na knoflíky. Často mívají lem zdobený třásněmi.

Šaty, které zalichotí každé postavě. Na věku nesejde ani v délce sukně
Krása

Šaty, které zalichotí každé postavě. Na věku nesejde ani v délce sukně

Nesluší každému

Pelerína a pončo nejlépe vyniknou k přiléhavým kalhotám, slim džínám a pouzdrovým sukním. Takže sluší všem, kdo si může uplý spodní díl dovolit. Některým ženám se na stará kolena mění proporce a tuk se začíná ukládat na břiše, přestože nohy zůstávají štíhlé. Právě postavě typu „jablko“ pelerína a pončo sekne. Naopak vyhnout by se peleríně měly ženy s extrémně vyvinutým poprsím, protože pak jim zbytečně trčí a může přidat zbytečná optická kila navíc.

Jak vyzvednout ňadra do ideální výšky. A víte přesně, kde to je
Krása

Jak vyzvednout ňadra do ideální výšky. A víte přesně, kde to je

Tagy Evropa jaro Jižní Amerika pelerína