Když se řekne pelerína, jako první mi „naskočí“ Dracula. Mladší generaci pak zřejmě Batman. A také déšť a čundr a vojenské pončo. Prostě pelerínu mám spojenou s oblečením, které má ochránit před promoknutím. Každopádně klasickou pelerínu nosili poutníci jako cestovní plášť bez rukávů. V noci se pelerínou přikryli, takže sloužila také jako deka. Nosili ji nejen putující aristokraté a vojenští důstojníci, ale i pastevci.

Módním kouskem se pelerína stala v 19. století a vrchol slávy zažívala ve 30. letech 20. století, kdy se kožešinové peleríny a přehozy nosily ke společenským šatům. Populární byla také bolerka, která bývala ušitá ze stejné látky jako šaty. A kdo proslavil pelerínu nejvíc? Evidentně hipíci, kteří nosili indiánské peleríny ke zvonovým kalhotám.

Čtěte také

Šála

Čtěte také

Šála zahřeje a vyladí váš styl. Jak ji jednoduše a originálně uvázat

Nová doba

Dnes se nosí tříčtvrteční peleríny z materiálů stejných jako kabáty, vlastně se od kabátů liší pouze absencí rukávů a áčkovým střihem. Některé peleríny jsou nařasené u krku nebo mají zvýrazněné nárameníky. Ale pelerína může být pletená, záleží na tom, čemu dáváte přednost.

Vzorované pončo

Pončo původně nosili muži i ženy v Jižní Americe. Pomocí jeho vzoru dávali najevo příslušnost ke kmeni a rodině.  V Evropě se moderní pončo objevilo v polovině 20. století a na výsluní zůstává dodnes. Nosí se ponča přes hlavu, přes ramena, se zipem či na knoflíky. Často mívají lem zdobený třásněmi.

Čtěte také

Šaty, Monsoon

Čtěte také

Šaty, které zalichotí každé postavě. Na věku nesejde ani v délce sukně

Nesluší každému

Pelerína a pončo nejlépe vyniknou k přiléhavým kalhotám, slim džínám a pouzdrovým sukním. Takže sluší všem, kdo si může uplý spodní díl dovolit. Některým ženám se na stará kolena mění proporce a tuk se začíná ukládat na břiše, přestože nohy zůstávají štíhlé. Právě postavě typu „jablko“ pelerína a pončo sekne. Naopak vyhnout by se peleríně měly ženy s extrémně vyvinutým poprsím, protože pak jim zbytečně trčí a může přidat zbytečná optická kila navíc.

Čtěte také

Ňadra by měla být v šesti osminách výšky vaší postavy

Čtěte také

Jak vyzvednout ňadra do ideální výšky. A víte přesně, kde to je