Není na tom nic těžkého. Vybavte se jen oblečením s dlouhými rukávy, rukavicemi a možná nůžtičkami. Je to s nimi jako s houbami, potřebují sbírat do látkové nebo papírové tašky, nikdy ne do igelitu, a když výjimečně ano, tak je z něj pak co nejrychleji vysypte. Očistěte plody a pusťte se do sušení. Můžete to udělat v sušičce, pokud ji máte, v tom případě ji nastavte na 60 až 70 stupňů. Dobře usušený šípek nesmí být měkký a uvnitř vlhký, ale měl by se při stisku rozpadat. Můžete ale použít i troubu, v tom případě šípky vysypte na plech vyložený pečicím papírem. Pokud máte horký vzduch, použijte ten, budet to lepší. Při klasickém ohřevu nechte otevřená dvířka.

Pozor, šípkům to nebude trvat moc dlouho, tak je nepřipalte. Získají tmavou barvu a budou se drolit. Kdyby náhodou bylo ještě hodně velké teplo, můžete nakonec sušit i na slunci, ale na noc je určitě dejte pokaždé domů. Až je budete mít nasušené, dejte je do dobře uzavíratelné vzduchotěsné sklenice nebo do plátěného pytle, který pověsíte do dobře větrané místnosti. Taková klasická stará půda je ideální. Ještě sběratelská poznámka: nechte nějaké šípky na keři, aby zbylo něco pro zvířata a ptáčky.

Jak vařit čaj

Takže teď máte nasušené šípky, a až přijde správná chvíle, budete vařit báječný voňavý a léčivý čaj. Můžete ho smíchat i s jinými léčivkami a taky přisladit. Helena Lněničková z webu vegmania.cz doporučuje: „Nejosobnější kontakt se surovinami je ruční zpracování, a tak jsem starý hmoždíř rehabilitovala ze zaprášené dekorace opět na užitečnou pomůcku, ve které nadrtím šípek i koření. Kvůli nejlepšímu vizuálnímu požitku z louhování zase používám french press, kde můžu sledovat, jak se čaj barví a jak víří a plavou jednotlivé kousky, když ho stlačením a nadzdvihnutím sítka rozhýbu. Důležité je louhovat dlouho, nejlépe patnáct minut, klidně i déle. Hlavně skořice a sušené ovoce potřebuje hodně času. Klidně můžete zalít znova a nechat louhovat i přes noc. Já zalévám drcený šípek vroucí vodou a nevařím. Způsobů louhování šípku je víc, třeba vaření celých šípků, dají se i macerovat za studena a pak jen zahřát. Vyzkoušejte a vyberte si svůj způsob.“

Pokud vám vadí chloupky ze šípku, můžete čaj přecedit přes papírový filtr nebo vařit čaj z celých šípků. K dostání jsou i papírové sáčky, do kterých drcené šípky dáte. Ke slazení pak Helena doporučuje med, rozinky nebo skořici, taky kokos a kakaové boby, sušené jahody, jablko nebo hřebíček.

Jak udělat marmeládu

Kdybyste potkali na keři šípky už přemrzlé a měkké, neodcházejte od nich, jsou dobré do džusu a smoothie, taky na pyré a marmeládu nebo sirup. To všechno se dá koupit, ale právě i doma vyrobit. Alena Thomas, která napsala sérii knih Děláme si to doma sami, doporučuje třeba tuhle marmeládu: „Je zdravou pomazánkou a sladkou ozdobou cukroví i základní surovinou do nejlepší šípkové omáčky. Jediným zádrhelem přípravy může být relativní pracnost, tedy čištění šípků. Odstraňuje se nejen stopka a bubák, ale i vnitřní semínka a chloupky. Nenechte se přemluvit k jiné formě přípravy, dobře vyčištěné šípky jsou základem. Ideální je sběr šípků zahájit po prvních mrazících, pokud se vám ale nechce čekat, nechte je přemrznout uměle umístěním na dvě tři hodiny do mrazáku. Budete potřebovat kilogram čerstvých očištěných šípků, kilogram cukru nebo medu a lžičku mletého hřebíčku. Očištěné šípkové lodičky zalijte vodou a povařte doměkka asi třicet minut, ale ne úplně do ‚rozblemcana‘. Měkké šípky rozmixujte, přidejte k nim cukr nebo med a pomletý hřebíček. Vařte na mírném ohni ještě patnáct minut. Přelijte do vyvařených sklenic, uzavřete vyvařeným víčkem a otočte dnem vzhůru.“

Na stránkách delamesitosami.cz najdete i recept na šípkový likér.