Všeobecně slušivé jsou korálové odstíny, chladnější tóny pleti ladí s červenými rtěnkami s modrým nádechem, teplým tónům lichotí oranžové tóny. Ale bez zkoušky se to nepozná. Začátečnicím usnadní práci rtěnky tekuté s pěnovým aplikátorem, dobře se s nimi vykresluje tvar pusy a také se dá vrstvením vytvořit odstín jemnější nebo tmavší. Jestli ve zvýrazňování zvolíte oči, místo náročného stínování sáhněte po tužce. Jak fungují barvy už víte – sladěná s barvou očí zvýrazňuje tvar oka, zatímco kontrastní dodá pohledu hloubku. Udělejte jednu linku co nejblíž horních řas, na konci mírně zatočenou nahoru. Rovná působí divně a ohnutí dolů smutně. Přidejte ještě jednu linku nad první a potom po nich přejeďte špičkou prstu, aby se propojily a trochu rozmazaly. Jestli nechcete experimentovat na obličeji, klidně dodejte barevný akcent nehtům. Slavnostně působí všechny metalické odstíny, aktuální trend nám je vykouzlil s matným efektem.

Jemná krása

Někdy stačí opravdu maličko, hlavně v případě, že se obvykle vůbec nelíčíte. Jediná věc pak dokáže moc. Například jenom upravit obočí. Pročesat ho do pěkného tvaru kartáčkem, česat směrem nahoru a do strany, na konci mírně dolů. A dodat mu trošku lesku, třeba bezbarvým balzámem na rty, pokud je obočí od přírody tmavší. Světlovlásky a dámy s prořídlými oblouky zachrání barevná řasenka na obočí. Velmi přirozeně působí oční víčka potažená stíny s kouřovým nádechem, univerzálně všem barvám očí a tónům pleti sluší šedohnědá. Naberte barvu na špičku prstu a naneste na celé pohyblivé víčko, směrem od vnějšího koutku, aby tam byla barva sytější a směrem k nosu se zesvětlovala. Zvolte rtěnku se saténovým efektem o odstín tmavším, než je přirozená barva rtů. Pro dokonalý styl pečlivě vykreslete konturu a celou plochu pusy. Ležérnější líčení vznikne, když opět použijete špičku prstu, naberete na ni trochu barvy a rty jen sem tam poťupkáte.

Třpytky, třpytky!

Kdy jindy než teď? Jestli se neodvážíte na Vánoce, určitě se s nimi ozdobte na silvestra! Bez ohledu na věk a zkušenosti s líčením se hodí oční linka, která krásně prosvětlí pohled. Nakreslete ji podél horních řas. Že se vám trochu klepe ruka, nevadí, protože třpytky nějaké ty nedokonalosti zamaskují. Už dávno neplatí, že musíte respektovat jednu barvu vzácného kovu, dnes se stříbro a zlato kamarádí, není nutné kombinovat do barvy ani doplňky. Ale všeobecně zlatá působí slavnostněji než stříbrná. Očním víčkům sluší i dotek bronzu, vytváří elegantní glamour vzhled. Zajímavě působí kontrast třpytivých a matných tónů, pro zjednodušení volby namíchaných v paletce.

Spolehlivá záchrana

Pokud máte jasno, že ve slavnostních dnech na žádné velké čarování s barvami nebude čas, zachraňte se řasenkou. Ale pozor! Namalujte si ji už ráno, já když nechávám zkrášlování na později, obvykle už se k němu nedostanu. Jestli vás chvíle s rodinou (jako mě) dojímají, zvolte kousek s posílenou trvanlivostí, který odolá i nějaké té slze. Nebo dejte šanci řasence semi-permanent, která přidává pigment a řasy ztmavuje, podobně jako když si je dáte obarvit v salonu. Potřebuje na to dva týdny používání.

Jak na to

Jak na to

  • Není nutné vytvářet hodinový make-up jako na profesionálním focení, vyberte si jednu věc, která vás bude bavit a kterou zvládnete za deset minut.
  • Zvolíte-li výraznější styl líčení, uberte na barevnosti oblečení a doplňků.
  • Červená rtěnka je prima, ale pokud nebude neslíbatelná, u štědrovečerní tabule by vás mohla zradit. Naneste si ji raději až po jídle, než se půjde ke stromečku.
  • Umělé světlo krade barvám sytost, takže při výběru barvy očních stínů klidně sáhněte po tmavším.