Láska z historie: Sestra Karoliny Světlé provdala dceru za svou životní lásku

Ivana Ašenbrenerová | 28. 8. 2022

Sestra slavné spisovatelky Karoliny Světlé patřila k autorkám čilým, ale ne moc populárním. Její díla byla plná výchovných témat, která čtenářům moc nevoněla. Podařilo se jí ale možná něco mnohem důležitějšího. Silně podporovala básníka Jaroslava Vrchlického zejména v začátcích jeho tvorby. Díky ní má česká literatura takového velikána. Důvodem její nehynoucí podpory byla zřejmě láska.

Sofie, někdy nazývaná Žofie, se narodila v roce 1833 do zámožné pražské rodiny obchodníka Eustacha Rotta. Kromě ní rodiče vychovávali ještě starší Johannu (známou jako Karolina Světlá) a mladšího Jindřicha. Tvořit začala Sofie až po svatbě s lékařem Josefem Podlipským, který byl o sedmnáct let starší. Díky němu získala slušné společenské postavení a otevřely se jí také dveře mezi významné osobnosti té doby. To ji ovlivnilo natolik, že začala psát. V roce 1858 publikovala v almanachu Máj a řadí se tak do generace májovců.

Důvěrný vztah s Němcovou

Ostatně, ještě před svatbou se seznámila s Boženou Němcovou, s níž ji pojilo přátelství. Důvěrný vztah měla s Němcovou i starší Johanna, která si Němcové vážila, Sofie k ní vzhlížela. Jejich dopisy byly plné emocí, až se s odstupem času zdálo, jestli mezi nimi nebyla lesbická láska. Kdo ví, pravdou zůstává zachovalá velmi osobní korespondence..

Proč by ženy po 50 neměly jíst květák nebo brokolici? Není to jen o hormonech
Zdraví

Proč by ženy po 50 neměly jíst květák nebo brokolici? Není to jen o hormonech

V roce 1859 se Žofii narodil syn Prokop, o dva roky později dcera Ludmila. Když bylo dceři šest let, Žofie ovdověla. Bylo jí pouhých dvaatřicet let. V té době se věnovala převážně psaní a také pracovala v mnoha spolcích, které usilovaly o lepší vzdělanost a samostatnost žen.

Platonická láska k mladšímu muži

Žofii chyběl muž a mužská péče. Možná i proto se ve svých dvaačtyřiceti letech upnula na studenta Emila Frídu, budoucího básníka Jaroslava Vrchlického, který byl ale o dvacet let mladší. Začali si vášnivě dopisovat v letech 1875–1876, když pobývala v Itálii. Dopisy byly velmi otevřené a citově značně přebujelé. Každopádně to mezi nimi jiskřilo. Bohužel v tehdejší společnosti nebyl vztah o dvacet let starší vdovy s mladým studentem myslitelný.

Lásky z historie: Česká spisovatelka nesnášela sex, jiné ženy a žila ve třech
Příběhy

Lásky z historie: Česká spisovatelka nesnášela sex, jiné ženy a žila ve třech

Navíc pocházela z dobře situované rodiny, a pokud by jejich vztah přešel do veřejné roviny, pravděpodobně by ji příbuzní zatratili. Jak to tedy udělat, aby měla muže, do kterého byla s největší pravděpodobností platonicky zamilovaná? A do níž byl zcela jistě platonicky zamilovaný Vrchlický? Sofie si poradila a po čtyřech letech provdala svou dceru Ludmilu za Vrchlického. Jemu bylo šestadvacet, dceři pouhých šestnáct let. Vrchlický se sňatkem dostal do společné domácnosti.

Dcera žárlila a upadala do depresí

Sofie se dceři do manželství neustále pletla. Díky její podpoře měl básník velká privilegia a měl přednost i před manželkou Ludmilou. Není divu, že Ludmila žárlila na svou matku, která měla k Vrchlickému blíž než ona. Trápilo ji to a upadala do depresí. Tak se ani nelze divit, že se v roce 1884 zamilovala do ženatého herce a režiséra Jakuba Seiferta. Ludmila milenci porodila dvě nemanželské děti, Jaroslava a Evu, pozdější herečku Národního divadla.

O nevěře své ženy se Vrchlický dozvěděl až po osmi letech, kdy mu řekla Ludimila pravdu. Bohužel se Vrchlický po přiznání nervově zhroutil a od té doby se jeho zdraví zhoršovalo.

Za všechno mohla Podlipská

Ludmila nikdy o svém manželovi nemluvila jinak než jako o „Vrchlickém“. Přesto klobouk dolů před básníkem, který s ohledem na rodinu manželku Ludmilu neopustil a obě děti, které nebyly jeho, si osvojil. Později měl krásný vztah právě s dcerou Evou. Životní osud Sofie byl opravdu jako z románu, který ovšem neskončil nejlépe. Nelze jí ale upřít jedno. Díky ní získala česká literatura pravděpodobně jednoho z největších básníků.

ZDROJ: Václav Brtník: Dopisy Jaroslava Vrchlického se Sofií Podlipskou z let 1875–1876, Praha 1917, Pavla Horská: Naše prababičky feministky, Praha 1999

Stres, artritida nebo vyhoření: Proti zátěži v organismu můžete bojovat přírodou
Zdraví

Stres, artritida nebo vyhoření: Proti zátěži v organismu můžete bojovat přírodou

Můžu jíst chleba a zároveň hubnout? Ano, pokud jíte ten správný
Zdraví

Můžu jíst chleba a zároveň hubnout? Ano, pokud jíte ten správný

Bratr si našel zlatokopku, která jej vyždímala. Teď má další. Jak mu to říct?
Příběhy

Bratr si našel zlatokopku, která jej vyždímala. Teď má další. Jak mu to říct?

Tagy Božena Němcová Jakub Seifert Jaroslav Vrchlický Josef Podlipský Karolina Světlá láska Pavla Horská Praha rodina vztah