Sólo pro tílko. Jak si vybrat nejvhodnější model a jak ho nosit?

Jitka Musilová | 10. 8. 2020
Tílko, 249 Kč
Tílko, 449 Kč
Tílko, 599 Kč

Pár tílek má doma asi každá z nás, navzdory věku a proporcím. A v několika variantách. Některé ženy tráví v tílku celou letní sezonu, jiné si ho užívají jen v rámci sportovních aktivit. Každopádně jsme mu přišly na chuť už dávno.

Tílko je typické chybějícími rukávy a různě hlubokým vykrojením v oblasti zad a ramenou. Odvážnější sportovkyně mohou nosit upnuté modely typu „boxer“ s odhalenými zády a zkříženými ramínky, ale většina žen dává přednost tílku s ramínky výrazně širšími a kulatým nebo véčkovým výstřihem. Ať už patříte do jakékoli skupiny, při výběru sportovního tílka byste si měla položit několik základních otázek a podle nich vhodné tílko vybrat.

Sněhobílá barva patří k létu. Jak ji nosit a co vám bude opravdu slušet?
Krása

Sněhobílá barva patří k létu. Jak ji nosit a co vám bude opravdu slušet?

Kam ho budu nosit?

Pokud si vybíráte sportovní tílko, přemýšlejte o tom, jestli v něm chcete rekreačně sportovat nebo se jen procházet po parku, a podle toho volte střih a materiál. Důležité je také alespoň rámcově tušit, jak často hodláte sport provozovat, a předzásobit se více kusy, abyste to jedno jediné nemusela dnes a denně přepírat.

Jak zamaskovat bříško? Vsaďte na prádlo a správné střihy
Krása

Jak zamaskovat bříško? Vsaďte na prádlo a správné střihy

Jaký střih mi bude sedět?

Když v něm chcete pinkat do balónu nebo se ohánět tenisovou raketou na kurtu, vyberte si volnější a pohodlnější střih. Pro individuální a vytrvalostní sporty, jako je třeba rychlá chůze, běh nebo cyklistika, se hodí funkční tílko více na tělo. Se střihy je to jednoduché – ve fitku vám dříve extrémně vykrojené tílko na tělo zvýrazňovalo vypracované svaly, ale v určitém věku není od věci se tohoto mladistvého střihu vzdát a sáhnout po klasické variantě. Při jízdě na kole nebo běhu by vám mohly prochladnout zádové svaly, při pohybu na přímém slunci byste se zase mohla šeredně spálit. Důležitá je také správná délka topu a šířka ramínek.

Posila pro citlivou kůži: Vyzkoušejte naše nejlepší triky
Krása

Posila pro citlivou kůži: Vyzkoušejte naše nejlepší triky

Po jakém materiálu sáhnout?

Zaměřte se na takové materiály, které jsou prodyšné a odvádějí pot od těla. V některých syntetických tkaninách si totiž můžete připadat „jako v igelitu“. Na pomalejší cvičení typu pilates nebo jóga můžete využít příjemné bavlněné materiály – čím menší gramáž, tím lepší. Tílko sice nebude držet dokonalý tvar, ale u volnějších modelů to není třeba. Pro rychlejší cvičení a sporty, při kterých se určitě zapotíte, je lepší sáhnout po funkčních materiálech, jako je třeba supplex nebo meryl. Funkční sportovní tílka mají odlišné parametry pro ženy a pro muže. Ženy se extrémně potí v oblasti beder a boků, kde mají uloženo více tuku než muži (jaká to nespravedlnost!), a také pod prsy. Tam výrobci funkčního oblečení instalují vysoce prodyšný materiál, který více než kde jinde odvádí pot od těla. Bavlna nebo len nejsou pro vytrvalostní sporty příliš vhodné, protože můžou nasáknout pot, a když vás pak venku ofoukne nebo si dáte občerstvení v restauraci s klimatizací, nastydnete. Vaší pozornosti by neměla ujít také speciální tílka z merino vlny, která je maximálně prodyšná.

Plavky podle typu postav? Co dělat, když máte velká ňadra i pozadí?
Krása

Plavky podle typu postav? Co dělat, když máte velká ňadra i pozadí?

Merino vlna na léto? Proč ne?

Ideálním materiálem pro letní dny je překvapivě merino vlna, která sice v zimě hřeje, ale v horkých dnech dokáže naopak ochladit, jelikož reaguje na změny klimatu a reguluje teplotu. „Přirozeně nerovné, kadeřavé vlákno merino umí zadržovat nebo uvolňovat teplo díky své chemické struktuře. Jev zvaný odborně tepelná sorpce způsobuje, že v zimě oblečení z merina teplo nepustí a v létě naopak ‚ventiluje‘. Vlněné vlákno je přirozeně prodyšné. Na rozdíl od syntetiky aktivně reaguje na změny tělesné teploty,“ vysvětluje Žaneta Fidrantová, zástupkyně společnosti Norská móda. „Navíc ani při pocení vlna nezapáchá, protože její speciální šupinkovitý povrch zamezuje množení bakterií, které nelibý odér způsobují.“

Starejte se správně o své vlasy! Kdy potřebují pořádnou výživu?
Krása

Starejte se správně o své vlasy! Kdy potřebují pořádnou výživu?

Bude mi to při sportu slušet?

Tak tuhle otázku si už dávno nekladou jen ženy, stačí se rozhlédnout okolo. Módní trendy dnes řeší obě pohlaví a tomu se přizpůsobili i výrobci oblečení. Sport patří do našich životů a i při něm se chceme cítit přitažlivě. Nosí se barevná tílka s extravagantními potisky, s geometrickým prošíváním, které zvýrazňuje linii těla, s výšivkou, s neonovými prvky, a dokonce i někteří muži čas od času sáhnou třeba po květinových motivech. Pro někoho je důležité ladit tón v tónu nebo si pohrát s výraznými kontrasty, jiný si libuje v punkovém pojetí a skládá barvy, jak mu přijdou pod ruku. Fantazii se meze nekladou a výsledek může být impozantní!

Naložte se do oleje od hlavy až po paty
Krása

Naložte se do oleje od hlavy až po paty

Tagy sport šatní ramínko